Aromaterapija: 6 najboljših eteričnih olj za dom
Kako delujejo eterična olja?
Eterična olja imajo veliko koristnih lastnosti za rastline, saj jih varujejo ter privabljajo ali odganjajo insekte in ptice. Z njihovo pomočjo se zaščitijo pred nadležnimi zajedavci ali privabijo žuželke, da jih oprašijo. Eterična olja različnih rastlin imajo tudi raznolike učinke. Skupna značilnost eteričnih olj je, da imajo antibakterijski učinek, delujejo protivnetno ter so učinkovita protiglivična in protivirusna sredstva.
Eterična olja se uporabljajo predvsem v naravnih kozmetičnih izdelkih, zdravilih, aromaterapiji in naravnih čistilih. V kozmetiki so eterična olja še posebej primerna za uporabo v izdelkih proti staranju kože, prav tako pa se dobro obnesejo na mešani ter občutljivi koži, saj imajo zdravilni in tonizirajoč učinek.
Njihove sestavine se absorbirajo skozi kožo ali sluznice, torej z dihanjem, nato pa prek krvi dosežejo osrednji živčni sistem. Eterična olja zato neposredno vplivajo na naša čustva in zdravje.
Pri notranji uporabi delujejo pomirjajoče, spodbujajo koncentracijo ali dvigujejo razpoloženje, pri zunanji pa delujejo razkuževalno, pomagajo celiti rane in gladijo. Učinkovitost eteričnih olj se vse bolj raziskuje tudi v medicini, npr. antiseptične lastnosti olja čajevca.
Na kaj moramo biti pozorni pri uporabi eteričnih olj?
Eterična olja so čista esenca rastlin. Lahko bi rekli, da je majhna steklenička sivkinega olja zgoščena oblika celotnega polja sivke. Prav zato eteričnih olj nikoli ne smemo uporabljati nerazredčenih, saj v nasprotnem primeru lahko dražijo kožo in sluznice.
Eterična olja pri uporabi v difuzorju redčimo z vodo, pri splošni uporabi pa jih vedno le dodajamo baznemu olju, kot so mandljevo, jojobino in arganovo.
Pred nakupom se najprej prepričajte, ali gre za 100% naravno eterično olje, ki je primerno za uporabo na koži.
Tveganja in previdnostni ukrepi
Eteričnih olj ne smete uporabljati med nosečnostjo in dojenjem. Prav tako niso primerna za uporabo pri otrocih. Nekatera olja, kot je olje čajevca, lahko pri dojenčkih in majhnih otrocih povzročijo celo zadušitev. Pri uporabi eteričnih olje se moramo dobro zavedati vseh nevarnosti in tveganj, nenazadnje v sebi nosijo izjemno moč.
6 eteričnih olj, ki jih morate imeti doma
Olje čajevca – vsestransko domače zdravilo
Olje čajevca se lahko uporablja pri manjših urezninah, milejših opeklinah ali na poškodovani koži, saj deluje dezinfekcijsko, antiseptično in zdravilno. Pri gripi in podobnih obolenjih pomaga izločati sluz, krepi imunski sistem, deluje protibakterijsko in protivirusno. Učinkovito deluje tudi pri glivičnih okužbah ter blaži pike žuželk in sončne opekline.
Nasvet za uporabo: Pri poškodovani koži ali pikih žuželk lahko majhno kapljico olja nanesete neposredno na prizadeto mesto. Pozor: Olje čajevca morate nujno hraniti zunaj dosega otrok in hišnih ljubljenčkov.
Olje limone – poskrbi za čistočo in svežino.
Gre za vsestransko olje, ki se uporablja zlasti pri negi kože, v aromaterapiji in gospodinjstvu. Gladi kožo, pomaga pri odpravljanju aken ter krepi nohte in obnohtno kožico. Ker ima visoko moč raztapljanja maščob, ga najdemo v izdelkih za hujšanje in proti celulitu ter v naravnih čistilih. Uporaba v dišavni svetilki lahko pomaga pri odpravljanju simptomov prehlada in utrujenosti.
Nasvet za uporabo: Nekaj kapljic limoninega olja zmešajte s kokosovim oljem in dobili boste dišeč balzam za telo, ki pomaga pri zmanjševanju celulita in odpravljanju bolečin v grlu. Pozor: Po nanosu na kožo se vsaj 12 ur izogibajte UV-žarkom, saj lahko limonino olje povzroči pigmentne madeže.
Olje sivke – pomirja in neguje kožo.
Nekoč je bilo olje sivke znano kot najljubše olje cesarice Sisi – popolnoma upravičeno, saj gre za vsestransko zdravilno sredstvo, ki razvaja tako telo kot duha. Če se uporablja v difuzorju, deluje sproščujoče, pomirjujoče in antidepresivno. Pri prehladnih obolenjih ima pomirjujoč učinek na sluznice, saj zmanjša njihovo otekanje in debelino. Prav tako blaži srbenje po pikih žuželk ter pomirja razdraženo kožo. Kot masažno olje pomaga pri odpravljanju napetosti, če ga popršite po blazini, pa vam lahko pomaga tudi pri nespečnosti.
Nasvet za uporabo: Za vsestransko pršilo, ki je enako primerno za pršenje telesa kot za pršenje blazin ali kot sredstvo proti komarjem, zmešajte približno 100 ml destilirane vode z 20 kapljicami sivkinega olja in vse skupaj prelijte v majhno stekleničko z razpršilom. Pred uporabo dobro pretresite.
Olje vrtnice – dragocena in učinkovita cvetna esenca.
Poživi suho, občutljivo ali mastno kožo in spodbuja rast celic. Olje vrtnice gladi gube ter blaži rdečico in simptome rozacee. Vonj vrtnice pozitivno vpliva na razpoloženje in deluje antidepresivno. Prav tako pomaga pri nespečnosti, tesnobi in stresu ter izboljša splošno počutje.
Nasvet za uporabo: Deset kapljic čistega olja damaščanske vrtnice zmešajte z 20 ml arganovega olja, da dobite krasno olje za obraz, ki učvrsti kožo. Če se vam zdi cena olja damaščanske vrtnice previsoka, lahko uporabite tudi naravno olje geranije, ki ima podoben vonj.
Olje poprove mete – prva pomoč pri bolečinah in modricah.
Zelo učinkovito olje poprove mete ne poskrbi le za svež zadah, temveč izjemno blagodejno deluje pri menstrualnih krčih in se lahko uporablja tudi za vtiranje pri površinskih poškodbah. V dišavni svetilki in kot masažni balzam pomaga pri migrenah, stresu in slabosti (npr. potovalni). V gospodinjstvu in pri negi kože je olje poprove mete učinkovito zaradi svojih protimikrobnih in antibakterijskih lastnostih. Prav tako pa odganja tudi komarje, muhe in pršice.
Nasvet za uporabo: Za izdelavo balzama za prvo pomoč - v vodni kopeli previdno segrevajte dve žlički karitejevega masla in vmešajte 15 kapljic olja poprove mete. Dobili boste balzam, ki deluje blagodejno pri glavobolih, prehladih in modricah. Če želite narediti hladilno mazilo, zmešajte dve čajni žlički karitejevega masla (stopljenega) s 5 kapljicami olja poprove mete, 5 kapljicami rožmarinovega olja in 5 kapljicami olja limone.
Olje rožmarina – poživi kožo in lase.
V naravnem zdravilstvu se rožmarin pogosto uporablja pri vnetem grlu, prehladu in dražečem kašlju. V kozmetični negi je priljubljenem predvsem zato, ker kožo učvrsti in poživi. Na lasišče in lase deluje tonizirajoče in krepčilno. Spodbuja rast las ter poskrbi, da so gladki in mehki.
Nasvet za uporabo: balzam za lase z rožmarinom boste čisto enostavno in hitro naredili sami. Dve vrečki kamiličnega čaja prelijte s skodelico vroče vode in pustite, da se čaj ohladi. Šele nato odstranite čajne vrečke in dodajte pet kapljic rožmarinovega olja. Po umivanju lase sperite z mešanico kamilice in rožmarina ter jih ne spirajte več. Vaši lasje bodo sijoči in tudi rasli bodo hitreje.