Z vstopom v šolo se začne novo življenjsko obdobje
Vstop v šolo je začetek novega življenjskega obdobja. Vsakodnevna rutina celotne družine se kar naenkrat spremeni. Zdaj je čas za vzpostavitev novih navad in prav vsi družinski člani se bodo morali prilagoditi spremembam. V nadaljevanju vam bomo zaupali dragocene nasvete, kako otrokom (in staršem) olajšati vstop v šolo.
Kaj se za otroke spremeni, ko začnejo hoditi v šolo
Učitelji, sošolci, učilnice – v šoli na majhne nadobudneže čaka popolnoma novo okolje. Poleg tega tukaj veljajo pravila, s katerimi se do zdaj še sploh niso srečali. Učenci morajo priti v učilnico pravočasno, večji del dopoldneva mirno sedeti, tiho delati in dvigniti roko, kadar želijo kaj povedati. Prav tako se morajo navaditi zbrano prisluhniti odrasli osebi. Zagotovo pa je za mnoge prvošolčke najtežji del to, da je pogosto doma treba narediti še domačo nalogo.
Šest nasvetov, kako otrokom olajšati vstop v šolo
Otrok, ki je dalj časa obiskoval vrtec, je navajen na vrtčevsko rutino. Ta se ob vstopu v šolo precej spremeni in novopečeni šolarčki se morajo kar naenkrat znajti v povsem novem okolju. V nadaljevanju z vami delimo nasvete, ki vam bodo pomagali ob prehodu v novo življenjsko obdobje. Otroku ob vstopu v šolo nikar ne govorite, da se mora zdaj zresniti – to nadvse zanimivo spremembo mu prikažite kot obdobje novih spoznanj za vso družino.
Pri otroku poskusite vzbuditi veselje do šole
Velika večina otrok, ki začnejo hoditi v šolo, se šole veseli – seveda pa so tudi vznemirjeni in negotovi. Naloga staršev je, da podpirajo otrokovo veselje do učenja in spodbujajo njegovo radovednost. Vendar tudi to ni tako preprosto – navsezadnje so ob vstopu otroka v šolo vznemirjeni tudi starši sami. Vsakdo ima namreč spomine na šolo, tako pozitivne kot negativne, ki ob tej izkušnji spet privrejo na plano. Pomembno je, da z negativnimi spomini ne obremenite še otroka.
Prvi šolski dan naj bo nekaj posebnega
Prvi šolski dan je za vsakega prvošolčka zelo poseben dan. Otrok je ta dan v središču pozornosti in v tem preprosto uživa. Nekatere družine vstop v šolo praznujejo z najožjimi sorodniki in tako poskrbijo, da ima otrok prekrasne spomine na dan, ko je prestopil šolski prag.
Rituali nudijo varnost
Da bi se otrok čim prej navadil na nov vsakdan, je pomembno vpeljati šolsko rutino kot dnevno rutino. Otrok naj odhaja v posteljo pravočasno in vsak dan vstaja ob enaki uri – osnovnošolski otroci praviloma potrebujejo od deset do dvanajst ur spanja. Zjutraj skupaj pozajtrkujte, po šoli pa določite čas, ki je namenjen opravljanju domače naloge in učenju. Otrok še vedno potrebuje čas za prosto igro in gibanje. Obrede iz vrtčevskih časov, kot je denimo prebiranje pravljic za lahko noč, obdržite, saj otroku zagotavljajo občutek varnosti.
Spodbujajte samostojnost
Šolarji imajo številne obveznosti. Starši lahko njihovo samostojnost spodbujate tako, da jim pustite, da se sami oblečejo in slečejo, pospravijo svoje krožnike in skrbijo za urejenost svoje sobe. Opravljanje tovrstnih nalog otrokom daje samozavest in pripomore k temu, da je dobro opremljen za življenje v šoli.
Tihe otroke spodbujajte h govorjenju
Otroci so ob prehodu v novo življenjsko obdobje pogosto negotovi. Otroku povejte, da se v primeru težav, vprašanj ali slabega počutja vedno lahko obrne na učiteljico oz. učitelja. Starši se morajo z otrokom pogovarjati in jih tudi aktivno poslušati. Veliko pa je otrok, ki o težavah ne govorijo najraje. V takem primeru si lahko pomagate s spodnjimi vprašanji:
- Kaj ti je bilo danes v šoli najbolj všeč?
- Zaradi česa si bil/a jezen/a?
- Kaj vam je učiteljica oz. učitelj pokazal/a?
- Kdo se ti je danes zdel še posebej prijazen?
Če se pojavijo težave, se vzdržite dajanja nasvetov, temveč postavljajte vprašanja, kot je »Kako pa tvoji sošolki uspe, da ne izgubi športne opreme?«. Če se otrok sam domisli rešitve, bo imel dober občutek.
Verjemite v svojega otroka in mu zaupajte
Če ste tako vi kot otrokova vzgojiteljica mnenja, da je otrok pripravljen za šolo, verjemite vanj in zaupajte v to, da se bo brez težav spoprijel z novimi obveznostmi. Razvijal se bo optimalno in v skladu s svojimi zmožnostmi ter rasel z nalogami, s katerimi se bo moral soočiti. Najbolj mu bo v pomoč zavedanje, da se lahko vedno zanese na podporo svojih staršev. Previsoka pričakovanja staršev so lahko zelo nevarna in pri otroku povzročajo stres ter negativno vplivajo na veselje do učenja. Bodite torej sproščeni in se skupaj z otrokom veselite nove prelomnice v življenju.