Najljubši otrok: Psihologi pojasnjujejo, kako se s to tabu temo pravilno soočiti
Idealna mama in popoln oče imata vse svoje otroke enako rada. A občutek nam pogosto daje misliti drugače. Psihologi staršem svetujejo, kako se pravilno soočiti z vprašanjem najljubšega otroka.
Kazalo
- Najljubši otrok: S psihologi smo se pogovarjali o tem velikem tabuju
- 1. Ali bi starši morali imeti slabo vest, če imajo enega izmed otrok rajši od ostalih?
- 2. Kaj storiti, če se otrok počuti zapostavljenega?
- 3. Kako se lahko starši odzovejo na očitek :Mene imaš veliko manj rad/-a!
- 4. Kakšne posledice ima lahko favoriziranje enega otroka?
Najljubši otrok: S psihologi smo se pogovarjali o tem velikem tabuju
Le malo staršev zavestno daje prednost enemu izmed svojih otrok. A določeni pogoji lahko pripeljejo do tega, da enemu izmed otrok posvečamo več pozornosti kot ostalim. Naj gre za težak porod, bolezen ali invalidnost, lahko pa gre preprosto za to, da se karakterno z enim izmed otrok značajsko bolj ujamemo in se mu čutimo bolj blizu. Številni starši se borijo proti takšnim občutkom, zato smo glede te pereče teme povprašali psihologe.
1. Ali bi starši morali imeti slabo vest, če imajo enega izmed otrok rajši od ostalih?
Popolnoma normalno je, da se starši z enim otrokom počutijo bolj povezani kot z drugim, to pa se lahko sčasoma tudi spremeni. Vedno se je treba truditi za ravnovesje, da vsakemu izmed otrok namenimo enako količino pozornosti. Otroci se med seboj razlikujejo glede na karakter in potrebe, ki jih imajo, zato je treba z vsakim izmed njih drugače ravnati. Poleg tega so bratje in sestre običajno v različnih fazah razvoja. Na splošno pa je pomembno, da starši svojim otrokom izkazujejo svojo naklonjenost – vsem sorojencem na enak način.
2. Kaj storiti, če se otrok počuti zapostavljenega?
Starši bi se morali odkrito pogovarjati o svojih občutkih, na primer s svojim partnerjem, tako da razmišljajo o svojih mislih in dejanjih. Poskrbite za to, da z vsakim izmed otrok vsakodnevno doživljate pozitivne skupne trenutke: Malo crkljanja ali objem kar tako – za to vam ni treba nameniti veliko časa, otroku pa pomeni veliko. Tudi pred spanjem lahko z vsakim otrokom vpeljete posebne ljubeče drobne rituale, na primer da skupaj razmislita o tem, kaj se vama je v dnevu zdelo pozitivnega.
3. Kako se lahko starši odzovejo na očitek :Mene imaš veliko manj rad/-a!
Pomembno je, da pokažete razumevanje do otrokovih čustev in izjave ne označite kar takoj za neresnično. Starši morajo otroku znati razložiti, zakaj tako občutijo. Na primer, da je mlajši bratec danes potreboval veliko več pozornosti, saj se je sprl s svojim prijateljem iz vrtca in spora še ne zna tako dobro reševati kot starejši brat. Seveda pomaga tudi, da ob naslednji priložnosti več pozornosti namenite njemu.
4. Kakšne posledice ima lahko favoriziranje enega otroka?
Najljubši otrok lahko doživlja občutke krivde do svojih sorojencev, kasneje pa bo moral morda zaradi določenega rivalstva prenašati njihovo zavist in jezo. Otrok, ki je zapostavljen, pa lahko trpi za občutkom manjvrednosti in negativne samopodobe. Lahko se zgodi, da razvije občutke strahu, sramu ali osamljenosti. Raziskave so pokazale, da se otroci pogosto zavedajo, da jih starši obravnavajo drugače kot njihove sorojence. V večini primerov pa tega ne dojemajo kot nepravično, ampak to pojasnijo na primer s starostno razliko. Zato je zelo odvisno od tega, kako si otroci sami razlagajo vedenje svojih staršev.