Active Beauty
Prehrana otrok: S temi nasveti ne boste imeli težav s hranjenjem svojih malčkov
Dober tek!

Prehrana otrok: S temi nasveti ne boste imeli težav s hranjenjem svojih malčkov

Tako se malčki naučijo jesti

Vaš otrok ni več dojenček, to pa pomeni, da so pred vami dinamični časi ter veliko novega učenja in doživljanja. Iz aktualne študije lahko izpeljemo pet osnovnih nasvetov, ki bodo pustolovščino ob jedilni mizi naredili bolj prijetno – tako za velike kot za male!

1. Podaljšani družinski obroki

Dlje kot družina sedi skupaj za mizo, več sadja in zelenjave se poje. Nasvet: Porcije naj bodo v velikosti, ki je primerna za v usta.

2. Pozitivno vzdušje med jedjo

Če med obrokom ne bo časovnega pritiska in bo vladalo prijetno vzdušje, bo otrok laže osvojil osnovno razumevanje prehranjevanja. Bolj kot boste za jedilno mizo sproščeni, laže se bodo otroci navadili na rituale, kot so skupni družinski obroki.

3. Starši v vlogi vzornikov

Otroci posnemajo, kar počnejo starši. Zato o prehranjevanju starši ne bi smeli preveč govoriti, temveč bi morali preprosto biti zgled. Ta čas je pomemben tudi za starše, da razmišljajo o svojem lastnem načinu prehranjevanja: Ne morete pričakovati, da bo otrok jedel sadje in zelenjavo, če ju sami ne jeste.

4. Brez motenj

Izklopite televizor in med obroki ne uporabljajte pametnih telefonov – to velja za vse jedce.

5. Skupna priprava obroka

Svojega otroka čim prej vključite v načrtovanje jedilnika. Ne glede na to, ali vaš malček le opazuje ali že sam pomaga pri rezanju: Pomoč pri pripravi hrane ustvarja pozitivno povezavo s hrano.

Kaj pa če moj otrok jé …

… le hrano določene barve?

Večina otrok v določenem obdobju pokaže odpor do novih stvari (neofobija). Zato bi morali starši vedno kombinirati tisto, kar že radi jedo, z novimi živili. Tako vključite znan okus in priljubljeno barvo. Evolucijsko gledano otroci raje jedo rdečo, rumeno in oranžno hrano, ki je običajno bolj sladkega okusa, kot sta korenje ali koruza. Če je korenje pri vašem malčku priljubljeno, ga vedno dodajte, ko ponujate nekaj novega.

Otroci se običajno izogibajo grenkemu okusu (npr. brstični ohrovt), saj je ta evolucijsko povezan z strupenimi živili. Otroci jedo z vsemi čuti – vonjajo, okusijo, otipajo, slišijo in vidijo. Nekateri otroci raje jedo s prsti, kar je osnova za metodo BLW (Baby Led Weaning oz. samostojno hranjenje na otrokovo pobudo).

Nasvet: Imate svoj vrt? S temi idejami bo vrtnarjenje z otroki pravi užitek!

… neredno/malo?

Če se otroci razvijajo v skladu s svojim starostnim obdobjem, je normalno, da v določenih fazah jedo enostransko ali malo. Otroci imajo prirojeno občutek lakote in sitosti ter dobro vedo, kdaj so siti. Teh občutkov jim ne smemo odvzeti (npr. z določenimi količinami, ki jih morajo nujno pojesti). Otroci se radi tudi zamotijo, zato je pomembno, da obrok definirate kot obrok in ne dovolite nobenih motenj, ki bi lahko vplivale na zaznavanje sitosti. Torej, brez igranja, branja ali gledanja televizije med jedjo. Prav tako je dobro, da občasno spremenite konsistenco hrane, če le-ta ostane na krožniku. Morda je hrana pretrda ali pa premehka. Proti koncu prvega leta lahko zelenjavo ponudite tudi v trši obliki ali pa narezano. Oblika postrežbe prav tako pomaga. To seveda zahteva čas, a občasno lahko na primer pripravite kruh z namazom in smešnim obrazom, ki ga naredite iz zelenjave.

Pomembno: Bodite pozorni na to, kako utrujen je vaš otrok. Pomanjkanje apetita je lahko tudi znak utrujenosti. Če se pomanjkanje apetita pojavi v povezavi z slabostjo in bruhanjem, je to lahko znak manjše okužbe. V takih primerih je potreben obisk zdravnika.

S temi dm izdelki bo hranjenje vašega malčka popolnoma enostavno

Dobro zaščiteni

Babylove slinček z rokavi

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Kakovostni in trpežni pomočniki za hranjenje

Babylove otroške žličke

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Odlična izbira za na pot

Set za shranjevanje hrane in pijače 2 v 1 znamke babylove

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

x
Opravičujemo se, vendar za vaše iskanje nismo našli rezultatov. Poskusite z drugimi iskalnimi pojmi.