Zakaj glasno branje osrečuje in razrešuje konflikte
Ritual glasnega branja je tako star kot najstarejša knjiga na svetu. Tako mladi kot stari imajo radi dobre zgodbe – še posebej, če se jih pripoveduje doživeto. Glasno branje znatno vpliva celo na sam razvoj otroka. Veliko staršev se sprašuje, kdaj začeti z ritualom glasnega branja otrokom. Naš odgovor: takoj! Dokazano je namreč, da imajo od tega koristi že dojenčki.
V marsikateri družini predstavlja glasno branje otroških zgodb pomemben del rutine pred spanjem. Otroci se namreč počutijo varne in zaščitene, saj se v maminih ali očetovih rokah popolnoma sprostijo. To je med drugim pomembno za njihov čustveni razvoj.
Berite svojim otrokom!
Skupno gledanje slikanic je za dojenčke uvod v branje na glas. Med drugim jim pomaga pri učenju novih besed in razvijanju občutka za svoj jezik, prav tako pa se skozi zgodbe mali poslušalci naučijo obvladovati konflikte – od svojih junakov se namreč naučijo, kako se spopasti s strahom, žalostjo ali jezo. Govoreče živali, ki doživljajo pustolovščine, niso le vznemirljive, temveč tudi spodbujajo domišljijo.Dobro je vedeti:
Če z otroki redno vadite poslušanje, postavite temelje za učenje branja in pisanja.Ali se vaš otrok raje ukvarja z različnimi aktivnostmi?
Ne obupajte – včasih otroci prednosti branja na glas odkrijejo nekoliko kasneje. Naš nasvet: Skupaj z otrokom obiščite knjižnico ali knjigarno ter mu tako omogočite, da si knjigo izbere sam.Alternativa branju na glas
Poznate Lahkonočnice? Lahkonočnice so zvočne pravljice v priročni sodobni obliki. Priznani slovenski pravljičarji ustvarijo avtorske otroške zgodbe, mladi ilustratorji pa jim priskrbijo pravljično podobo. Ker otroke v spanec najlepše zaziba glas dedkov in babic, so Lahkonočnice k pripovedovanju povabile tudi stanovalce domov starejših občanov. Najdete jih tukaj: Kratke slovenske pravljice za lahko noč | Lahkonočnice (lahkonocnice.si).