Ali dojenčka hraniti po steklenički? Strokovnjaki odgovarjajo na nekaj najpomembnejših vprašanj
Kazalo
- Ali lahko dojenčka prekomerno nahranite po steklenički?
- V katerem položaju je najbolje hraniti dojenčka?
- Bi morali med hranjenjem delati premore?
- Kdo naj hrani dojenčka po steklenički?
- Kaj storiti, če dojeni otrok zavrača stekleničko?
- Kaj storiti, če dojenček med hranjenjem po steklenički neutolažljivo joka?
- Kako bi si lahko olajšali hranjenje dojenčka po steklenički ponoči?
- Do katere starosti še »smemo« otroka hraniti po steklenički?
- Na kaj je treba paziti pri shranjevanju materinega mleka?
- Kako lahko načrpano mleko uporabim za hranjenje dojenčka na poti?
- Kako lahko stekleničko z mlekom pripravite na poti?
- Kako dolgo naj bi dojenčka hranili po steklenički?
- Ali je treba velikost cucljev prilagajati starosti otroka?
- Ali je treba cucelj sterilizirati tudi pri starejših otrocih?
- Kako se lahko izognemo mikroplastiki v stekleničkah?
- Ali dojenčki, hranjeni po steklenički, potrebujejo dudo?
Ali lahko dojenčka prekomerno nahranite po steklenički?
Če otroka z materinim mlekom (ali mlečno formulo) hranite po potrebi, ga ne morete prekomerno nahraniti. Dojenčki v prvem letu življenja običajno potrebujejo hranjenje vsake dve do tri ure. Vendar ponoči ne nastavljajte budilke, saj vam bo otrok sam sporočil, kdaj je lačen. Poleg tega lahko otroci, ki dobijo stekleničko, dalj časa ostanejo siti. Otroka morate zato vedno nahraniti glede na signale, ki vam jih pošilja.
Signali lakote so lahko naslednji:
- nemir
- iskanje dojke (glavo obrača v vse strani)
- cmokljanje, sesanje rok in nog, iztegovanje jezika
- kričanje in jok
Vendar lahko mnogi od teh signalov kažejo tudi na polno plenico, napenjanje ipd. Ne bodite torej razočarani, če boste na začetku na kakšnega od signalov narobe odreagirali. Svojega otroka boste sčasoma vedno bolje razumeli.
V katerem položaju je najbolje hraniti dojenčka?
Najprimernejši položaj za hranjenje mora biti udoben tako za starše kot tudi za otroka. Namestite se torej v udoben fotelj, ki ima na primer tudi naslon za roke, ali pa se namestite na kavč in po potrebi pod roko položite blazino za dojenje. Med hranjenjem po steklenički otroka držite v rahlo sedečem položaju in poskrbite, da njegova glava počiva na vašem komolcu.
Čeprav lahko dojenček med dojenjem brez težav leži na hrbtu, je bolje, da je njegova glava med hranjenjem nekoliko podložena. Ker hrana iz stekleničke teče hitreje in bolj nenadzorovano kot iz dojke, obstaja večja nevarnost, da se otrok zaduši.
Z otrokom poskušajte vzpostaviti tudi očesni stik, da boste lahko z njim lažje komunicirali in se hitreje odzivali na njegove potrebe. Brez skrbi lahko med hranjenjem tudi zamenjate stran in otroka držite v drugi roki. Pomembno je, da najdete položaj, v katerem je obema udobno.
Bi morali med hranjenjem delati premore?
Načeloma premori med hranjenjem niso potrebni. Če pa je dojenček nemiren, se duši ali mora podreti kupček, poskusite s prstom previdno sprostiti vakuum na cuclju in za kratek čas odmaknite stekleničko. Ko otrok podre kupček in se znova umiri, lahko nadaljujete s hranjenjem, če je še vedno lačen.
Kdo naj hrani dojenčka po steklenički?
Dojenčka naj bi po steklenički hranili predvsem starši. Seveda pa ga lahko hranijo tudi ostali družinski člani ali prijatelji. Pomembno je, da vzpostavite rutino hranjenja in jo čim manj spreminjate.
Kaj storiti, če dojeni otrok zavrača stekleničko?
Najbolj pomembno je, da uporabljate ustrezen cucelj, ki je podoben maminim prsim. Včasih je dobro preizkusiti nekaj različnih cucljev, da lahko tudi dojenčki sami izberejo svoje najljubše.
Pomembno je, da ne obupate! Dojenčki že zelo zgodaj razvijejo navade, in če so navajeni na dojko, je ne bodo želeli tako hitro zamenjati. Pred vsakim dojenjem najprej poskusite otroku dati stekleničko. Poskrbite, da bo na steklenički že nekaj materinega mleka, in z njim navlažite otrokove ustnice, na ta način lahko namreč prepozna, da iz stekleničke prihaja nekaj znanega. Tako kot pri dojenju je zelo pomembno, da tudi pri hranjenju s stekleničko vzpostavite tesen stik kože s kožo. Namestite se v položaj, ki ga zavzamete pri dojenju, ter poskrbite za veliko mero telesnega in očesnega stika. Včasih je na začetku lažje, če prvih nekaj hranjenj po steklenički opravi vaš partner, da se otrok navadi na sesek. A priporočljivo je, da vsaj na začetku vedno ostanete ob partnerju, saj bo otrok čutil, da ste nekje blizu.
Kaj storiti, če dojenček med hranjenjem po steklenički neutolažljivo joka?
Staršem je izjemno mučno opazovati svojega otroka, če ta neutolažljivo joka med hranjenjem po steklenički. Zlasti zato, ker vzroka ni tako lahko ugotoviti. Možni razlogi so:
- Prevroče mleko: Dojenček joka že takoj na začetku. Pozor: obstaja nevarnost opeklin! Temperaturo mleka zato vedno predhodno preverite.
- Neprijeten pretok mleka: Iz stekleničke priteče preveč ali premalo mleka. Poskusite z drugim cucljem.
- Bolečine v trebuščku in napenjanje: Če prične dojenček jokati šele po hranjenju po steklenički, je mogoče, da je pogoltnil preveč zraka in ima zato težave z napenjanjem.
- Bolezni: V redkih primerih je lahko za otrokov jok kriva tudi bolezen. Če se stanje ne izboljša ali vas skrbi, se čimprej posvetujte s pediatrom.
Kako bi si lahko olajšali hranjenje dojenčka po steklenički ponoči?
Dober nočni spanec je staršem izjemno pomemben! Da bi ponoči prihranili čas, lahko prašek že zvečer razdelite po porcijah in v dve različni termovki natočite prekuhano vodo, v eno hladno in v drugo vročo. Starši hitro ugotovijo, kakšno je pravo razmerje, ko pripravljajo stekleničko. Ko nastopi lakota, je treba vse samo zmešati skupaj in obrok je pripravljen.
Obstaja tudi preprost trik za merjenje pravilne temperature stekleničke ponoči, ko ste le za silo budni: Mleko mora imeti približno 37 stopinj – približno takšno temperaturo kot koža na zapestju. Zato nekaj kapljic mleka preizkusite na zapestju. Če ne opazite nobene razlike v temperaturi, lahko dojenčku brez pomislekov daste stekleničko. Obstajajo tudi posebne stekleničke, ki spremenijo barvo, če je vsebina prevroča ali pa lahko za preverjanje uporabite majhen kuhinjski termometer.
Do katere starosti še »smemo« otroka hraniti po steklenički?
Z uvajanjem dopolnilne hrane je treba začeti najpozneje po šestem mesecu. Od takrat naprej lahko dojenčkom začnete dajati tudi vodo za pitje. To je torej pravi čas, da otroka počasi odvadite od nočnega hranjenja po steklenički – zlasti takrat, ko boste uspešno uvedli večerno hranjenje.
Na uspešnost odvajanja od stekleničke lahko vsakodnevno vplivajo različne okoliščine, kot so rast, okužbe ali zagon v rasti. Poskusite lahko vsaj tako, da dojenčku vedno najprej date nekaj vode. Če ne pomaga nič drugega, lahko občasno seveda dojenčka nahranite po steklenički tudi ponoči.
Na kaj je treba paziti pri shranjevanju materinega mleka?
Materino mleko načrpajte v sterilno posodo in ga v njej tudi shranite, lahko pa uporabite tudi vrečke za shranjevanje materinega mleka. Mleko po črpanju čimprej shranite na hladno. Če ga v 24 urah po črpanju še ne boste uporabili za hranjenje, ga lahko brez zadržkov zamrznete in shranite za kasneje. Če ste mleko vseeno pozabili v hladilniku, z njim ne hranite več dojenčka! Lahko pa ga uporabite v kopeli za vašega dojenčka – mlečna kopel bo poskrbela za bolj gladko kožo, dragoceno materino mleko pa ne bo šlo v nič.
Kako lahko načrpano mleko uporabim za hranjenje dojenčka na poti?
Materino mleko vzemite s seboj že pripravljeno po porcijah. Napolnite ga v stekleničke ali pa ga vzemite s seboj v vrečkah za shranjevanje materinega mleka. Pomembno je, da mleko prevažate v hladilni torbi, saj materinega mleka ne smete hraniti na sobni temperaturi več kot dve uri. Mleko lahko segrejete pod vročo vodo. To storite tako, da ga preprosto držite pod vročo vodo in stekleničko počasi obračate. Nato preverite temperaturo s preizkusom na zapestju: Nekaj kapljic preverite na svojem zapestju. Če ne opazite nobene razlike v temperaturi, lahko otroka brez težav nahranite po steklenički.
Kako lahko stekleničko z mlekom pripravite na poti?
Enako kot pri nočnem hranjenju po steklenički velja tudi tukaj: Najboljša je predpriprava. Če želite biti dobro pripravljeni, vedno spakirajte dve sterilizirani steklenički s prekuhano vodo in dodatno prekuhano, vročo vodo v termovki. Za pravo količino mlečne formule uporabite namenske porcijske posodice. Na potovanju vse skupaj preprosto zmešajte skupaj.
Tukaj preberite, kaj morate upoštevati, ko se na pot odpravite z dojenčkom in malčkom.
Kako dolgo naj bi dojenčka hranili po steklenički?
Tako kot pri dojenju tudi tukaj ni fiksnih pravil, kdaj prenehati s hranjenjem po steklenički. Priporočljivo je, da začnete otroka počasi odvajati od stekleničke od desetega ali dvanajstega meseca dalje. Vendar se s tem ne obremenjujte in v prvi vrsti prisluhnite sebi in svojemu otroku.
Na splošno je hranjenje po steklenički pri mnogih mamicah povezano z občutki krivde in pritiska. Večina mamic si želi dojiti, vendar to žal ni vedno mogoče. Pomembno je, da se zavedate, da ste otroku prav tako na voljo – tudi če ga hranite po steklenički. Matere, ki svoje otroke hranijo po steklenički, lahko prav tako vzpostavijo globoko vez z otrokom. Prav tako imate možnost, da materino mleko načrpate in ga otroku ponudite po steklenički. Če potrebujete strokovni nasvet, se obrnite na pediatra ali babico.
Ali je treba velikost cucljev prilagajati starosti otroka?
To ni potrebno, saj se tudi pri dojenju ne spremeni velikosti dojke ali bradavice, pa tudi pretok materinega mleka ne postaja vedno hitrejši. Če želite svojega otroka hraniti po steklenički, lahko ves čas ostanete pri isti velikosti nastavka.
Ali je treba cucelj sterilizirati tudi pri starejših otrocih?
Da, stekleničko in cucelj je treba vedno sterilizirati, saj bakterije dobro uspevajo v vlažnem in toplem okolju in se lahko hitro razmnožujejo. Iz istega razloga je treba pripravljene nadomestke materinega mleka vedno takoj porabiti in se jih ne sme shranjevati za kasneje.
Kako se lahko izognemo mikroplastiki v stekleničkah?
Raziskave so pokazale, da dojenček, hranjen s stekleničko, vsak dan zaužije približno 1,6 milijona delcev mikroplastike. Večina mikroplastike se sprosti, ko v stekleničko nalijemo vročo vodo in stresemo mleko v prahu. Zato je priporočljivo uporabljati steklene stekleničke ali pa hrano pripraviti v dodatni posodi in jo nato le preliti v stekleničko. To je treba po vsaki sterilizaciji vsaj trikrat izprati.
Ali dojenčki, hranjeni po steklenički, potrebujejo dudo?
Tukaj ne moremo posploševati. Vsak otrok je drugačen. Tako kot nekateri dojeni dojenčki potrebujejo dude, da se umirijo, drugi pa ne. Dude naj bi vedno bile zgolj tolažilne. Če imate občutek, da se vaš dojenček želi ves čas dojiti ali prosi za stekleničko, ko je nemiren, mu lahko za pomiritev ponudite dudo.