Partnerska dilema: Ali moram vedno prispevati za družinsko darilo?
Pogosto vprašanje, ki se pojavi pri družinskih darilih je, kdo vse bo prispeval. Tudi najbolj stabilni odnosi se lahko začnejo krhati zaradi denarja. Ko se je treba dogovoriti, kdo bo kaj plačal, v mnogih odnosih pride do prepira. Po mnenju strokovnjakov je edino, kar pomaga, da iskreno izrazite svoje mnenje in potrebe. Če se s partnerjem ne moreta o tem pogovarjati sama, je najbolje, da poiščeta strokovno pomoč.
Naši strokovnjaki za odnose:
Roland in Sabine Bösel sta najbolj znana terapevta za pare in strokovnjaka za odnose v Avstriji. V več kot 40 letih razmerja sta doživela veliko vzponov in padcev – zato imata veliko zasebnega in poklicnega strokovnega znanja, ki parom pomagata zagotoviti, da ljubezen traja. V svoji aktualni knjigi »Ljubezen, kako gre?« prikazujeta, kako so lahko razmerja uspešna.
Partnerska dilema: Moj partner ima veliko družino, zato moramo nenehno kupovati družinska darila za starše, otroke, stare starše itd. Moje mnenje je, da za to zapravimo preveč denarja, poleg tega pa tudi časa, saj moram darila po navadi priskrbeti jaz. Kako naj mu dopovem, da pričakujem več odgovornosti in pomoči z njegove strani? Ali moram za prav vsa skupna družinska darila res prispevati tudi jaz?
1. Nasvet glede družinskih daril: O denarju se pogovorite
Razprava o financah je v razmerju nepogrešljiva in pomembno je, da je dialog odprt in iskren. S partnerjem se pogovorite o pričakovanjih, ki jih imate na tem področju. S pogovorom boste rešili marsikatero težavo v partnerskem odnosu.
2. Nasvet glede družinskih daril: Bodite iskreni
Če si ne morete privoščiti, da bi za določeno darilo prispevali oz. si tega ne želite, bodite iskreni. Nič ni narobe, če s svojim denarjem ravnate skrbno in to tudi odkrito poveste.
3. Nasvet glede družinskih daril: Poiščite nasvet
Če vam v odnosu nikakor ne uspe, da bi se o tovrstnih vprašanjih odkrito pogovorili, je najbolje, da poiščete strokovno pomoč. Usposobljen strokovnjak bo zadevo obravnaval objektivno in vama pomagal razčistiti nesporazume ter vama situacijo predstavil z drugega zornega kota.
Mnenje strokovnjakov:
Roland Bösel: Ko govorimo o tej partnerski dilemi, je smiselno najprej dobro razmisliti o tem, kakšen je pomen obdarovanja v družini. Je obdarovanje le stara navada in odvečna obveznost ali se družinski člani dejansko obdarujejo iz srca?
Svojemu partnerju smo lahko vedno hvaležni, da nas s svojim vedenjem opozarja na lastne omejitve. Pri obdarovanju na primer lahko ugotovimo, ali darila podarjamo le zato, ker se to od nas pričakuje oz. se želimo izogniti nevšečnostim. Če pridemo do zaključka, da nam je to pomembno v tolikšni meri, da si celo želimo, da partner zaradi tega spremeni svoja prepričanja, je naša naloga, da o tem odkrito spregovorimo. Seveda bomo pri tem zagotovo naleteli na težave, saj je nekoga, ki mu to morda veliko pomeni, težko prepričati v nasprotno. Le zase se lahko odločamo, kaj bomo počeli in kaj je za nas pomembno.
Knjižno priporočilo:
Založba Umco