Ustrezna prehrana v času dojenja
Ravno novopečene mamice, ki se prvič srečujejo z dojenjem, so na začetku nekoliko negotove glede prehrane. Ali določena živila lahko vplivajo na kakovost materinega mleka? Katera živila so dobra za mojega otroka in katera so škodljiva? Kaj so pravzaprav energijske kroglice za dojenje? V nadaljevanju so strokovnjaki odgovorili na najpomembnejša vprašanja o prehrani med dojenjem in nam pomagali ovreči tri najpogostejše mite.
Kazalo
- Ali prehrana vpliva na kvaliteto materinega mleka?
- Kako dolgo traja, da hrana preide v materino mleko?
- Kaj lahko jedo doječe matere?
- Česa mame v času dojenja ne smejo uživati?
- Ali obstajajo živila, ki pozitivno vplivajo na tvorbo mleka?
- Katera živila zavirajo nastajanje mleka?
- Ali drži, da so otroci bolj nemirni, če mati zaužije veliko sladkorja?
- Katere vitamine potrebujejo doječe matere?
- Kaj so energijske kroglice za dojenje?
- 1. mit: Mame naj se v času dojenja izogibajo čokoladi in paradižniku.
- 2. mit: Otrok bo pozneje rad jedel živila, ki jih je mati uživala med nosečnostjo in dojenjem.
- 3. mit: Če matere med dojenjem jedo premalo, se kakovost njihovega mleka poslabša.
- Za povečane potrebe po vitaminih in mineralih
- Nežen okus brez kofeina
Christina Kulle je višja babica na kliniki v Celovcu in vodja koroške deželne pisarne avstrijskega sveta babištva. Za ACTIVE BEAUTY je odgovarjala na vprašanja o dojenju in prehrani.
Ali prehrana vpliva na kvaliteto materinega mleka?
Prehrana matere že med nosečnostjo vpliva na razvoj otroka in ga oskrbuje z določenimi hranilnimi snovmi. Enako velja tudi med dojenjem.
Kako dolgo traja, da hrana preide v materino mleko?
V povprečju tri do štiri ure. Vendar pa nekatera živila, kot so sadni sokovi, prehajajo v materino mleko hitreje.
Kaj lahko jedo doječe matere?
Vse, kar jim tekne. Izogibati se morajo hrani, za katero vejo, da jih napihne in jim po zaužitju povzroča nelagodje.
Česa mame v času dojenja ne smejo uživati?
Alkohol, kajenje in droge so v času dojenja popolnoma prepovedani. Že požirek najljubšega šampanjca je preveč in se mu raje odpovejte.
Ali obstajajo živila, ki pozitivno vplivajo na tvorbo mleka?
Pšenični zdrob, riž, krompir, ječmen, oves in slad pozitivno vplivajo na tvorbo mleka. Slad je pogosto na voljo tudi v obliki prehranskega dopolnila.
Katera živila zavirajo nastajanje mleka?
Poprova meta in žajbelj sta znana zaviralca laktacije. Uporabljata se tudi pri odstavljanju ali v primeru, ko mati želi zmanjšati tvorbo mleka.
Ali drži, da so otroci bolj nemirni, če mati zaužije veliko sladkorja?
Izkušnje kažejo, da sladkor slabo vpliva na organizem. Upočasni metabolizem, črevesje ne deluje optimalno in tudi videz kože se poslabša.
Katere vitamine potrebujejo doječe matere?
Dodajati je treba vitamin B12, vitamin D, kalcij, omega-3-maščobne kisline in folno kislino. Seveda nekatere vitamine dobijo tudi s hrano, vendar to običajno ne zadostuje.
Kaj so energijske kroglice za dojenje?
Gre za majhne užitne kroglice, običajno iz ovsenih kosmičev, oreščkov, lanenega semena, medu itd. Zagotavljajo vlaknine, zdrave ogljikove hidrate, esencialne maščobne kisline in služijo kot dodaten vir energije v času dojenja.
V nadaljevanju bomo ovrgli tri najpogostejše mite glede dojenja:
1. mit: Mame naj se v času dojenja izogibajo čokoladi in paradižniku.
To so živila z visoko vsebnostjo histamina, ki ga veliko vsebujejo tudi mehkužci, kar samo po sebi ne pomeni nič slabega. Nekatere ženske se nanj odzovejo, druge ne. Enako je denimo pri čebuli. Nekatere matere zaradi uživanja le-te lahko dobijo drisko – kar se nato pri doječem otroku odrazi z napenjanjem. Načeloma lahko in morate uživati vsa živila v zmernih količinah. Cela tablica čokolade na dan je vsekakor preveč, prav tako cela skleda paradižnikove solate. Navsezadnje bi se morali vedno prehranjevati uravnoteženo.
2. mit: Otrok bo pozneje rad jedel živila, ki jih je mati uživala med nosečnostjo in dojenjem.
Nosečnost in prehrana med nosečnostjo zagotovo vplivata na otroka, vendar pa to še zdaleč ne pomeni, da bo otrok rad jedel solato, če jo mama uživa v večjih količinah. Enako velja za alergije na hrano – če je mati alergična na oreščke, ni nujno, da bo tudi otrok avtomatično alergičen nanje.
3. mit: Če matere med dojenjem jedo premalo, se kakovost njihovega mleka poslabša.
Res je, da morajo matere v času dojenja zaužiti več kalorij. Z določenimi živili (kot so energijske kroglice za dojenje) lahko spodbudite tudi tvorbo mleka in njegovo kakovost ali hranilno vrednost. Doječe matere morajo preprosto uživati uravnoteženo in zdravo prehrano.