Vaje za krepitev mišic medeničnega dna: Pomembno za močno jedro
Številne ženske postanejo pozorne na mišice medeničnega dna šele, ko vstopijo v določeno življenjsko obdobje. Nosečnost in porod lahko zelo močno vplivata na to posebno skupino mišic, zato je izvajanje vaj za krepitev medeničnega dna eden izmed najpomembnejših elementov poporodne vadbe. Krepitev mišic medeničnega dna prepreči pojav zdravstvenih težav, kot sta inkontinenca ali zdrs medeničnih organov. V nadaljevanju smo zbrali nekaj odgovorov na najpomembnejša vprašanja.
Zakaj je medenično mišično dno tako pomembno?
Mišice v medeničnemu dnu med trtico, sramnico in sednico nudijo podporo trebušnim organom ter ščitijo pred obremenitvami. Ta skupina mišic ima pri ženskah nadzor nad tremi odprtinami, in sicer nad sečnico, zadnjikom in nožnico. Medenično dno tako opravlja pomembne funkcije pri izločanju telesnih tekočin, pri spolnosti in pri rojevanju.Zakaj nosečnost in porod tako močno vplivata na medenično dno?
ri ženskah je medenično dno izpostavljeno posebnim obremenitvam. Ženska medenica je že po naravi širša kot pri moških – to vpliva tudi na medenično dno. Nosečnost in rojstvo pa tej skupini mišic predstavljata še dodaten izziv, po eni strani se s povečanjem obsega trebuha poveča tudi teža, ki pritiska na medenično dno, obenem pa vplivajo na mišice dodatno še hormoni, ki sproščajo tkivo, da je to bolj prožno – tako da je telo bolje pripravljeno na porod.Ali je izvajanje vaj medeničnega dna v času nosečnosti priporočljivo?
Strokovnjaki priporočajo izvajanje vaj medeničnega dna že v nosečnosti, saj s preprostimi osnovnimi vajami dobite boljši občutek za to skupino mišic. Mišice medeničnega dna ne smejo biti toge, a jih je potrebno znati tudi sprostiti. Preveč napete mišice medeničnega dna lahko otežijo porod.
Medenično dno je posebej obremenjeno zlasti pri ženskah, ki so že postale mame. Pri manjših razmikih med porodi potrebuje starejši otrok veliko več materine podpore, saj ga mora vsakodnevno dvigovati. Vaje za krepitev mišic medeničnega dna pomagajo razbremeniti telo. Paziti je potrebno zlasti pri dihanju, saj se vdih zgodi precej avtomatsko, pozabimo pa pravilno izdihniti. Pri obremenitvi, kadar je na primer potrebno nekaj dvigniti, bodite vedno pozorni na izdih. Če dih zadržimo, lahko v trebušnem prostoru nastane velik pritisk.
Ali je vaje za krepitev medeničnega dna potrebno izvajati le po vaginalnem porodu?
Mišljenje, da po porodu s carskim rezom vaj za krepitev mišic medeničnega dna ne potrebujemo, je mit. Ženske po carskem rezu zaradi brazgotine na trebuhu in diastaze trebušnih mišic z izvajanjem vaj pričnejo nekoliko kasneje. Tudi pri vaginalnem porodu je potrebno paziti, da ne pride do poškodb. Je pa poporodna vadba po nosečnosti in po porodu za vse ženske izjemnega pomena.
Pogosto niti ne opazimo takoj, da so mišice medeničnega dna oslabile. Da mišice niso okrepljene, se ženske zavemo šele kasneje, ko že nastopijo težave z uhajanjem urina ali zdrsom medeničnih organov. Zato je preventiva zelo pomembna. Poleg vaj za krepitev mišic medeničnega dna je potrebno aktivirati tudi mišice trupa in hrbta, saj so oboje tesno povezane z mišicami medeničnega dna.
Kdaj se medenično dno zopet normalizira?
Nič hudega ni, če pri mišicah medeničnega dna nimate enakega občutka kot prej. Poporodna vadba rabi svoj čas, tako kot tudi telo – približno toliko časa, kot traja nosečnost, torej devet do dvanajst mesecev. Ravno ko ženske še dojijo in se menstrualni cikel še vedno ni normaliziral, je telo izpostavljeno posebnemu hormonskemu neravnovesju. Glede tega se ne obremenjujte preveč.
Ko pa se vam vklopi alarm, ne čakajte predolgo. Ni ravno najbolj običajno, da vam po porodu uhaja urin. V primeru inkontinence v vsakdanjih situacijah – že samo pri smejanju, kihanju ali kašljanju – in v primeru bolečin nemudoma obiščite zdravnika. Z upoštevanjem nasvetov strokovnjakov vam lahko precej hitro uspe učvrstiti mišice medeničnega dna.