Srbeče lasišče: 5 nasvetov, ki vam bodo v pomoč
Vas srbi lasišče in nadležen prhljaj ne izgine, niti ko si temeljito umijete lase? Razlog je pogosto v suhem zraku, ki je posledica ogrevanja prostorov, in zimskih pokrivalih. Z vami delimo nasvete, ki vam bodo pomagali do zdravega lasišča!
Poslovite se od srbečega lasišča s temi 5 nasveti
1. Izogibajte se uporabi pripomočkov za oblikovanje las
Če je le mogoče, ne uporabljajte pripomočkov za oblikovanje las, torej sušilnika, kodralnika in likalnika za lase, saj lasišče izsušujejo. Tudi uporaba prevroče vode med umivanjem las z lasišča odstrani vlago in negovalne lipide. Na splošno je priporočljivo, da si las ne umivate prepogosto. Vsakodnevno umivanje las namreč lahko vodi do vidnega in občutnega neravnovesja na lasišču ter ga razmasti. Če vaši lasje delujejo mastni še pred naslednjim planiranim umivanjem las, posezite po šamponu za suho umivanje las, ki je nadvse hitro in učinkovito sredstvo. Pri uporabi suhega šampona se vedno prepričajte, da lase dobro razčešete, prav tako bodite pozorni na sestavine.
Pri višjih temperaturah, predvsem v poletnih mesecih, nosite pokrivalo. Sonce namreč poškoduje lasišče, tudi če so vaši lasje polni volumna. Zlasti osebe s svetlo poltjo in lasmi potrebujejo zaščito pred UV-žarki za glavo – vsi ostali pa potrebujejo zaščito pred UV-žarki vsaj na temenu glave. Zato morajo biti v vsaki torbi za na plažo izdelki za lase z UV-filtri. Še boljša izbira so nemastna pršila za zaščito pred soncem z bistveno višjimi vrednostmi zaščitnih faktorjev.
2. Svoje lase krtačite pravilno
Dobra krtača je bistvenega pomena za pravilno nego las. Visokokakovostna krtača ne le razčeše lase, temveč tudi neguje lasišče. Priporočamo vam izbiro naravne krtače za lase. Pri krtačenju las ne pozabite na lasišče – z vsakim potegom krtače ga preprosto nežno zmasirajte, tako boste sebum enakomerno porazdelili po laseh. Sebum deluje kot naravni balzam, poskrbi, da se lasje svetijo, krtačenje pa med drugim tudi navlaži lasišče.
Pomembno: Krtačo in glavnik redno čistite s šamponom, saj boste tako odstranili lase, prhljaj in ostanke različnih izdelkov za lase.
3. Pomembnost pilinga lasišča
Poleg prhljaja so na lasišču tudi ostanki izdelkov za oblikovanje las, ki so lahko tako zelo trdovratni, da jih v celoti ne more odstraniti niti šampon za globinsko čiščenje las. Rešitev je nadvse preprosta: Enkrat na teden lasišče temeljito zmasirajte s pilingom za lasišče, pustite delovati približno 15 minut in nato temeljito sperite. Piling lasišča koristi tudi rasti las – če ostanki izdelkov za lase blokirajo lasni mešiček, lasje rastejo počasneje in lahko celo prezgodaj izpadejo.
4. Domači pripravek proti srbečemu lasišču
Jabolčni kis je vsestransko uporaben, saj pomaga uravnavati pH-vrednost lasišča in učinkuje proti suhemu prhljaju. Poleg tega zmanjšuje srbečico, deluje razkuževalno proti glivicam in bakterijam ter upočasni mastenje lasišča. Dve žlici jabolčnega kisa zmešajte z litrom čiste vode in ga vtrite v umite lase. Nato lase izperite – to sicer ni nujno, saj kiselkast vonj izgine, ko se lasje posušijo. Dermatologi priporočajo tudi druga živila, kot je negovalni balzam za lase iz piva ali hranilna maska iz jajc.
5. Prehrana za zdravo lasišče
Neuravnotežena prehrana lahko negativno vpliva na lasišče in poslabša obstoječe težave. Hitra dieta tako lahko na primer še tri mesece pozneje vpliva na lasišče. Tudi tisti, ki ne uživajo mesa, morajo poskrbeti za dobro preskrbo s hranilnimi snovmi in zlasti dodajati vitamin B12. Ali se zaradi pomanjkanja časa ne prehranjujete vedno zgledno? Prehranska dopolnila s cinkom, bakrom, selenom in biotinom vas bodo ščitila pred težavami z lasmi in lasiščem.
Poleg zunanjih vplivov in neuravnotežene prehrane lahko na zdravo lasišče negativno vplivajo tudi hormonske spremembe ter kronični in psihološki stres.
Pomembno: Poleg vseh teh nasvetov velja še naslednje: če se pojavijo nenadne ali dolgotrajne in boleče spremembe na lasišču, se posvetujte z dermatologom.
Poslovite se od srbečega lasišča s predlogi strokovnjakov dm Studia: