Odstranjevanje dlačic: Najboljše metode
Da bo vse »potekalo gladko«: Negovana koža brez dlačic je vedno v modi in še vedno velja za enega največjih lepotnih idealov, zato se odstranjevanju dlačic preprosto težko izognemo. Toda tako individualne kot vsako telo so tudi dlačice na njem. Na srečo obstajajo številne metode za učinkovito in trajnejše odstranjevanje dlačic in v nadaljevanju vam predstavljamo nekaj najboljših.
Kazalo
- Zakaj imamo dlačice?
- Kakšna je razlika med dolgotrajnim in trajnim odstranjevanjem dlačic?
- Katera je najboljša trajna metoda odstranjevanja dlačic?
- Kako deluje trajno odstranjevanje dlačic z laserjem ali IPL?
- Kakšna je razlika med napravo IPL in laserjem?
- Ali obstaja metoda trajnega odstranjevanja, ki deluje tudi na svetlejše dlačice?
- Kako kakovostne so laserske naprave za domačo uporabo?
- Koliko tretmajev je potrebnih za trajno odstranitev dlačic?
- Odstranjevanje dlačic brez uporabe laserjev in podobnih pripomočkov! Za vas smo izbrali najboljše metode
- Klasika: Odstranjevanje dlačic z brivnikom
- Odstranite nadležne dlačice z voskanjem
- Depilacija s sladkorno pasto (ang. sugaring)
- Nad dlačice z depilacijsko kremo
- Epilacija – takšen je pravi postopek
- Adijo, razdražena koža: Kristalni odstranjevalec dlak
- Dodaten nasvet: Odstranjevanje dlačic na obrazu
- S temi izdelki iz dm prodajaln in dm spletne trgovine se lahko znebite nadležnih dlačic
Zakaj imamo dlačice?
V davnih časih je gosta poraščenost med drugim služila tudi kot zaščita pred soncem in mrazom. Čeprav dlačic danes ne potrebujemo v enaki meri kot nekoč, še vedno izpolnjujejo pomembne funkcije: trepalnice, obrvi, nosne in sramne dlake nas na primer ščitijo pred umazanijo, prahom in različnimi povzročitelji bolezni, ki se nahajajo v zraku. Lasje nas ščitijo pred soncem. Koliko dlačic ima na telesu vsak posameznik, je zapisano že v naših genih. O tem, koliko ter kako močne in goste lase in dlačice imamo, odloča delež androgenov. Androgeni (npr. testosteron) so sicer moški spolni hormoni, ki uravnavajo razvoj moških spolnih značilnosti, a se ne tičejo le moških. Hormon se v manjšem deležu proizvaja tudi v ženskem telesu. Med drugim služi kot osnovni gradnik ženskih spolnih hormonov in skrbi za večjo spolno slo, presežek androgenov pa pogosto vodi do povečane rasti dlak, zato se pri določenih ženskah izrazite dlake pojavijo tudi na obrazu. Na srečo danes obstajajo številne metode za odstranjevanje nadležnih telesnih dlak, nekatere izmed njih pa ponujajo tudi trajne ali vsaj dolgoročnejše rešitve.
Kakšna je razlika med dolgotrajnim in trajnim odstranjevanjem dlačic?
Pri dolgotrajnem odstranjevanju dlačic, kot sta na primer depilacija z voskom ali sladkorno pasto, se rast dlak znatno zmanjša, vendar ne nujno popolnoma zaustavi. Dlačice po določenem času ponovno zrastejo. Trajno odstranjevanje dlačic pa ciljno deluje na lasne mešičke in jih trajno poškoduje, tako da se rast dlačic dolgoročno ustavi. A tudi pri teh metodah so občasno potrebni dodatni tretmaji.
Katera je najboljša trajna metoda odstranjevanja dlačic?
Najboljša trajna metoda odstranjevanja dlak je odvisna od različnih dejavnikov, kot so tip kože, tip dlačic, občutljivost na bolečino in količina denarja, ki ste jo pripravljeni za to nameniti, zato je izbira odvisna od vsakega posameznika. Za še posebej učinkovito in manj bolečo metodo se je izkazalo odstranjevanje dlak z diodnim laserjem, IPL (angl. Intense Pulsed Light) ali SHR (angl. Super Hair Removal) napravo. Vendar: pri večini laserskih ali IPL naprav je zelo pomemben kontrast. Tretmaji imajo zato največji učinek pri tistih, ki imajo temne dlačice na svetli koži. Če je koncentracija melanina v svetlih dlakah manjša, jo laser težje najde in uniči. Edina izjema in hkrati tudi najbolj inovativna metoda za trajno odstranjevanje dlačic je tehnologija SHR, ki je nadgradnja IPL.
Kako deluje trajno odstranjevanje dlačic z laserjem ali IPL?
Laser ali naprava IPL za odstranjevanje dlačic uporablja usmerjene žarke svetlobe, ki ciljajo na lasne mešičke. Laser svoj žarek praviloma usmerja na melanin, torej na barvilo v dlaki (naprava SHR deluje drugače). Temne dlake zato bolje absorbirajo svetlobo kot svetle dlake. Ko dlačica absorbira svetlobo laserja, se ta spremeni v toploto. Ta toplota poškoduje lasni mešiček, kar vpliva tudi na manjšo rast dlačic. Običajno je potrebnih več tretmajev, saj je lasersko zdravljenje najučinkovitejše, ko so dlake v fazi rasti. Ker pa te faze niso vedno usklajene, ni mogoče odstraniti vseh dlačic naenkrat.
Po laserskem odstranjevanju dlačic je koža lahko rahlo pordela, vendar to običajno hitro izzveni. Obdelana področja je v vsakem primeru priporočljivo zaščititi pred sončnimi žarki.
Kakšna je razlika med napravo IPL in laserjem?
Naprava IPL in laser se razlikujeta predvsem v vrsti svetlobe, ki se uporablja. IPL pomeni "intenzivna pulzna svetloba" (angl. Intense Pulsed Light). Svetlobni žarek, znan tudi kot bliskavica, ustvarja kratke svetlobne impulze, ki so ciljno usmerjeni na področja, ki jih je treba obravnavati. Melanin v koži absorbira svetlobo in jo pretvori v toploto. Ta toplota se prenese v lasno korenino, kjer povzroči njeno uničenje. Na drugi strani pa laser uporablja visokoenergetsko svetlobo, ki lahko v lasno korenino prodre ciljno, globlje in dlje. Lasni mešiček se uniči tam, kjer se rast začne. Koža okoli dlačice ostane popolnoma nedotaknjena.
Ali obstaja metoda trajnega odstranjevanja, ki deluje tudi na svetlejše dlačice?
Metoda SHR je primerna tudi za trajno odstranjevanje svetlih dlačic na temni in zagoreli koži. SHR je naprednejša metoda sistema IPL, ki združuje lasersko tehnologijo z napravami IPL in jo dodatno optimizira: Nežna toplota v kombinaciji s pulzirajočo svetlobo doseže lasne mešičke. Tretma se osredotoča predvsem na uničenje beljakovin v matičnih celicah lasne korenine in šele nato na melanin v dlakah. Ko je matična celica uničena, lasnega mešička ne more več oskrbovati s hranili, zato ta po določenem času trajno izpade.
Kako kakovostne so laserske naprave za domačo uporabo?
Domače naprave s tehnologijo IPL obljubljajo trajno rešitev za nadležne dlake. Vendar pa je rezultat odvisen od vsakega posameznika in od različnih dejavnikov, kot je na primer barva dlačic. Impulzi so pri domačih napravah manj močni in zato pogosto niso tako učinkoviti kot profesionalni tretmaji z napravo IPL v kozmetičnem salonu. Kljub temu pa lahko z redno uporabo (sprva na vsaka dva tedna) dosežemo dobre rezultate. Z domačo napravo se dlačic sicer težko popolnoma in za vedno znebimo. Pomembno: V izogib neprijetnim stranskim učinkom, kot so opekline kože, nujno upoštevajte navodila za uporabo!
Koliko tretmajev je potrebnih za trajno odstranitev dlačic?
Za trajen rezultat je običajno potrebnih najmanj osem obravnav, odvisno od rasti in barve dlak ter barve kože, na vsakih 4 do 8 tednov. Posamezni tretma naj bi zagotovil do 25 odstotkov manj dlak. Na laser se namreč odzivajo le dlake, ki so v aktivni fazi rasti (približno 20 do 30 odstotkov), medtem ko se preostale dlake nahajajo v prehodni fazi ali fazi mirovanja. Odvisno je sicer od posameznega področja telesa, a traja lahko do 12 tednov, da so dlake ponovno v fazi rasti. Dolžina tretmaja je odvisna od predela telesa. Za manjša območja, kot sta zgornja ustnica ali brada, je potrebnih le nekaj minut.
Odstranjevanje dlačic brez uporabe laserjev in podobnih pripomočkov! Za vas smo izbrali najboljše metode
Klasika: Odstranjevanje dlačic z brivnikom
Brivnik upravičeno sodi med klasične metode odstranjevanja dlačic. Za izkušene to pomeni, da je odstranjevanje končano v nekaj minutah, uporaba pa je poleg tega popolnoma neboleča. Toda kako se pravilno obrijemo? Pri mokrem britju je pomembno, da kožo pripravite na britje z vročo vodo. Pena ali gel za britje poleg tega na koži ustvarita zaščitno plast, tako da lahko brivnik enakomerno drsi po telesu. Edina slabost? Nadležne dlačice znova zrastejo že po enem dnevu. Vsakdo, ki je malce trajnostno naravnan, pa lahko z uporabo klasičnega brivnika in nadomestnih britvic pripomore k zmanjšanju nepotrebnih plastičnih odpadkov.
Tukaj lahko preberete več o odstranjevanju dlačic v intimnem predelu.
Odstranite nadležne dlačice z voskanjem
Topel vosek ali hladen vosek – kakšnega bi raje? Na depilacijo se lahko naročite tudi v dm Studiu, tam vam naši strokovnjaki v hipu odstranijo neželene dlačice. Če pa se bi voskanja radi lotili kar sami v udobju doma, lahko v naših dm prodajalnah izbirate med trakovi s hladnim voskom ali kupite set za depilacijo z vročim voskom. Pomembno: Vosek vedno nanašajte na kožo v smeri rasti dlak, trak pa potegnite v nasprotni smeri rasti. Najboljše rezultate dosežete s sunkovitimi gibi – tudi če boli. Vredno je malce potrpeti in nato več tednov uživati v gladki, neporaščeni koži!
Depilacija s sladkorno pasto (ang. sugaring)
Depilacija s sladkorno pasto je nežnejša različica depilacije z voskom. Metoda, ki izvira z Orienta, boli bistveno manj kot epilacija ali voskanje. To pa zato, ker se dlačico izpuli v smeri rasti. Sladkorna pasta je še posebej priporočljiva za osebe z občutljivo kožo, alergike, osebe z nevrodermitisom in nosečnice. Poseben plus te metode odstranjevanja dlačic je takojšnji učinek pilinga. Odstrani namreč tudi odmrle kožne celice in koža je na otip gladka ter svilnato mehka. Tako kot pri voskanju lahko tudi takšen tretma prepustite strokovnjakom ali pa ga preizkusite sami doma. Koža bo gladka od štiri do šest tednov.
Nad dlačice z depilacijsko kremo
Enako kot za brivnik tudi tu velja, da je ta metoda odstranjevanja dlačic popolnoma neboleča. Kemične sestavine v depilacijski kremi dlačice razgradijo in delujejo tudi do milimeter pod kožno površino. Dlačice zato ne zrastejo tako hitro kot po britju. Računate lahko na približno od tri do šest dni gladke kože, preden bodo dlačice spet začele rasti. Nasvet: Pred nanosom na kožo kremo najprej preizkusite na majhni površini kože. Če v 24 urah ne pride do alergijske reakcije, ni ovir za ta način odstranjevanja dlačic.
Epilacija – takšen je pravi postopek
Pri epilaciji se težava reši neposredno v korenini. Epilator izpuli dlačice iz kože kot sto majhnih pincet. To se morda sliši strašno, vendar ima tudi veliko prednost: dlačice se odstranijo s korenino vred ter koža ostane gladka in brez dlačic do štiri tedne. Po nekajkratni uporabi tudi dlačice postanejo tanjše. Tako kot pri britju je pred uporabo priporočljiva uporaba tople vode. Če boste pred uporabo epilatorja naredili še nežen piling, boste preprečili vraščanje dlak. Večina epilatorjev je vodoodpornih in jih je mogoče uporabljati tudi pod prho.
Adijo, razdražena koža: Kristalni odstranjevalec dlak
Trend, ki ga je vredno preizkusiti – odstranjevanje dlačic s kristalnim odstranjevalcem dlak. Metoda obljublja gladko in mehko kožo v hipu. Toda ali ta trend odstranjevanja dlačic tudi zares deluje? Osnovno načelo je zelo preprosto. Površina pripomočka za odstranjevanje dlačic je prekrita z majhnimi kristali. Z njimi nežno in brez pritiska ter s krožnimi gibi drgnemo po koži. Pri tem ne odstranimo samo strnišča, temveč koži nudimo tudi piling. In kar je najboljše: takšno odstranjevanje dlačic velja za neboleče. Poleg tega prepreči nadležne stranske učinke britja, kot so boleče ureznine ali mozoljčki.
Dodaten nasvet: Odstranjevanje dlačic na obrazu
Nadležne dlačice nad ustnico, na bradi ali licih so za mnoge ženske izjemno moteče. Vendar pa poleg laserskega odstranjevanja ali z napravo IPL obstajajo tudi druge metode, ki hitro in cenovno ugodno zagotavljajo svilnato gladko kožo – tudi na obrazu. Električni odstranjevalec dlačic za obraz omogoča, da dlake izginejo takoj, popolnoma brez bolečin in brez draženja. Učinkovit lepotni pripomoček proti nadležnim dlačicam je tudi odstranjevalec obraznih dlačic v obliki spirale. Brez bolečin in nežno je tudi odstranjevanje dlak na obrazu s pomočjo depilacijske blazinice ali gobice lufa. Nežna drgnjenja odstranijo nezaželene dlake, pri čemer pa ne dražijo kože.