Naravna kozmetika in kožne alergije: preverjanje dejstev
Mozolji in pordelost, ki jih povzroča uporaba določenega kozmetičnega izdelka, so pogost pojav. Toda ali je draženje kože posledica občutljive kože ali alergijske reakcije? In ali je naravna kozmetika resnično nežnejša do kože kot običajni kozmetični izdelki?
»Imate alergijo? Potem je bolje, da uporabljate naravno kozmetiko.« Takšne nasvete dobivajo osebe, ki so nagnjene k alergijam. Alergikom težave pogosto povzročajo tudi sestavine, ki jih vsebujejo kozmetični izdelki. Takrat imunski sistem sproži alarm in se na sprožilce alergij odzove s pordelostjo, oteklinami in v najslabšem primeru tudi z nastankom mehurjev.
Toda ali naj osebe z različnimi intolerancami, občutljivo kožo ali kožnimi alergijami zato raje uporabljajo naravno kozmetiko? In kako sploh prepoznamo razliko med občutljivo kožo in kožno alergijo? Pri preverjanju dejstev nam je pomagala Madelaine Sommerlat, skrbnica kakovosti pri dm-u.
Pomembno: kakšna je razlika med občutljivo kožo in alergijskimi kožnimi reakcijami
Za kontaktne alergije in občutljivo kožo so značilni podobni simptomi, vendar se vzroki za nastanek močno razlikujejo, zato je pomembno, da ta pojava ločimo.
Alergijske reakcije
Pri alergijskih kožnih reakcijah v osnovi razlikujemo med kontaktnimi alergijami in alergijo na kozmetične izdelke:
- Kontaktna alergija se pojavi točno na tistem mestu, kjer je snov (ali izdelek) prišla v stik s kožo – in to takoj.
- Alergija na kozmetične izdelke pa se lahko pojavi šele nekaj ur ali dni po stiku s kožo.
- Pri obeh vrstah alergije imunski sistem razvije protitelesa proti določeni snovi in se nanjo odzove z alergijsko reakcijo. Če sumite, da imate alergijsko reakcijo, je priporočljivo, da se o vzroku za pojav alergije posvetujete z dermatologom ali alergologom.
Občutljiva koža
Splošno občutljiva koža pa po drugi strani nima nič skupnega z imunskim sistemom, temveč je težava v tem primeru drugačne narave:
- Zdrava koža običajno uspešno uravnava ravnovesje vlage, se bori proti prostim radikalom ter omogoča zaščito pred bakterijami in nečistočami.
- Pri občutljivi koži pa njena zaščitna pregrada ni tako zanesljiva. Hitro se odzove na zunanje vplive (na primer s stikom, zaradi ‘preintenzivnih’ izdelkov ali celo temperaturne razlike), zato koža pordeči ali peče.
Nasvet za občutljivo kožo: manj sestavin, kot jih kozmetični izdelek vsebuje, primernejši je za občutljivo kožo, saj lahko prevelika količina učinkovin hitro obremeni kožo.
Mimogrede: koža se na prehod iz običajne na naravno kozmetiko na začetku pogosto odzove z mozolji ali razdraženostjo. To je povsem normalen pojav, saj običajni kozmetični izdelki na koži ustvarijo umeten zaščitni sloj, ki po prenehanju uporabe naenkrat izgine. Koža se mora najprej navaditi na nove naravne sestavine, ta proces pa lahko traja do enega meseca.
Naravna kozmetika v primeru kožnih alergij: kaj morate vedeti
1. Naravne kozmetike v splošnem ne prenašamo bolje.
Predpostavka, da naravne sestavine in kozmetične izdelke bolje prenašamo, ne drži. To je povsem odvisno od tega, na kaj ste alergični.
Če sumite, da imate alergijsko reakcijo, je obisk dermatologa nujen, saj lahko zgolj specialist prepozna alergijsko reakcijo na določeno sestavino – ne glede na to, ali gre za sestavino v naravnem ali običajnem kozmetičnem izdelku.
2. Kdaj je za alergike priporočljiva uporaba certificirane naravne kozmetike?
Pri številnih alergikih se pojavlja intenzivna reakcija na dišave, kemične UV-filtre ali konzervanse. Če je oseba alergična na eno od teh učinkovin, je priporočljivo poseči po certificirani naravni kozmetiki, saj teh sestavin ne vsebuje. Če izdelek nima certifikata, pa natančno preverite seznam sestavin.
3. Alergeni v naravni kozmetiki
Naravno kozmetiko je smiselno uporabljati iz številnih razlogov, denimo če se želite izogniti kemičnim sestavinam ali prispevati k varovanju okolja in zaščititi živali. Naravni kozmetični izdelki vsebujejo predvsem sestavine naravnega izvora.
Ravno te sestavine pa so lahko močni alergeni – kot so denimo vanilin, cimet in olje sivke ali čajevca. Pogoste učinkovine v naravni kozmetiki so tudi različna olja, maščobe in voski, kot so karitejevo maslo, mandljevo olje ali čebelji vosek. Za konzerviranje se pogosto uporabljajo eterična olja, kot barvila pa rastlinske snovi, kot sta nikelj ali kana. Naša koža se lahko nanje prav tako odzove z alergijsko reakcijo oziroma lahko te snovi porušijo uravnoteženost kože.
Če ste torej alergični na omenjene naravne sestavine, vam svetujemo uporabo visokokakovostne običajne kozmetike.
4. Nasvet v sili: uporaba krem s koži enakimi učinkovinami
Strnimo: sestavine, ki so popolnoma neškodljive za vsakogar, ne obstajajo. Da preprečite pojav kakršnih koli alergijskih reakcij, lahko kožo oskrbite z učinkovinami, ki jih že pozna in prepozna kot svoje, zato se nanje ne odziva. Primeri takšnih učinkovin so posebne hialuronske kisline ali koži enake maščobe. Na področju naravne kozmetike prvo mesto zasedajo izdelki ultra sensitiv znamke alverde.