Active Beauty
Odgovori na najpomembnejša vprašanja o stiskanju mozoljev
Besedilo:
čas branja: min
Nečista koža

Odgovori na najpomembnejša vprašanja o stiskanju mozoljev

Kako nastane mozolj?

Odmrle kožne celice otežujejo izločanje skozi lojnice, zato se na koži nabira sebum. Ob stiku slednjega s kisikom ali bakterijami se pod kožo naredi mozolj.

Teh je več vrst. Sprožijo jih lahko pomanjkanje higiene, stres ali hormonske spremembe, pa tudi nepravilna rutina nege kože in neustrezni negovalni izdelki. Premastna krema za zaščito pred soncem lahko npr. na mešani koži povzroči akne.

Katere vrste mozoljev poznamo?

Ogrci: Če so pore zamašene, je sebum rumenkast ali bel in pri tem nastanejo bele pikice, ki jim strokovno rečemo milije. Če so lojnice nekoliko odprte in vanje prodre kisik, se obarvajo črno. Nastanejo ogrci, ki svojo črno barvo dobijo zaradi reakcije pigmenta melanina s kisikom iz zraka. Več sebuma kot se zbere v ogrcih, bolj se bakterije množijo in povzročijo vnetne mozolje.

Mozolji (papule, pustule): Ko na sebum pridejo bakterije, se nečistoča vname. Pri tem nastane mozolj oz. strokovno papula. To vnetje nima izhoda, zato mozolja ne moremo stisniti. Če se zagnoji, temu pravimo pustula.

Podkožni mozolji: Za razliko od „navadnih“ mozoljev ti ležijo globoko pod kožno površino. Globoke akne, imenujemo jih tudi ciste, občutimo kot bunkico. Ker tvorijo nekakšne podkožne kanale, lahko bolijo in povzročajo brazgotine.

Več o negi nečiste kože lahko preberete na dm.si.

Je mozolje treba stisniti ali ne?

Načeloma ne, saj se s tem lahko vneto območje razširi, kar lahko povzroči brazgotine. Ne glejte se v povečevalno ogledalo, kajti tam vidite tudi nečistoče, ki jih s prostim očesom ne bi. Če vse po vrsti začnete stiskati, lahko zadevo še poslabšate. Obrnite se na dermatologa, da vam predlaga individualno terapijo. Odlična ideja so tudi redni obiski kozmetičnega salona, kjer bodo higienično in profesionalno očistili vašo kožo.

Zakaj ni dobro, da mozolje stiskamo sami?

To, da si sami stisnemo mozolj, običajno ni dobra ideja, saj pri tem nastane majhna, odprta rana. Tam se lahko naberejo bakterije, zaradi katerih se rana vname. Pozdravi se zelo počasi, nastane lahko celo brazgotina. Najpomembnejši razlogi, zakaj sami ne stiskajte mozoljev, so nečistoče, vnetja, znamenja in brazgotine. Če se vname večja površina, čim prej poiščite strokovnjaka.

Kako pravilno stisniti mozolj?

Če bi mozolj kljub vsemu radi stisnili, je najbolje, da to naredite zvečer. Tako se bo koža ponoči regenerirala, rezultat zjutraj pa bo odličen. Pred stiskanjem se oprhajte ali skopajte, da se pore razširijo in vam na ta način olajšajo delo. Stiskanje mozolja naj poteka po naslednjih korakih:

  1. Razkužite prizadeto mesto, roke in prste.
  2. Okrog prstov ovijte robček in nečistočo previdno potisnite navzgor. Če pri dveh ali treh poskusih ne gre, to raje prepustite strokovnjaku. Če stisnete prevečkrat ali premočno, se posamezne žilice lahko razširijo, koža pa zateče. Poskusite lahko tudi tako, da mozolj previdno prebodete z razkuženo iglo in stisnete. To naredite le, če ste tega vajeni in veste, kako globoko prebosti, sicer je tveganje za nastanek poškodb preveliko.
  3. Prizadeto mesto ponovno razkužite.
  4. Nanesite korektor v stiku, da preprečite pojav bakterij in izsušite odprti mozolj.
  5. Na odprto rano prilepite obliž za odstranjevanje mozoljev, ki deluje antibakterijsko in izsuši.

Kako je videti pripomoček za stiskanje mozoljev in ali je učinkovit pri stiskanju mozoljev?

Gre za medicinski pripomoček, s katerim iz por stisnemo mozolje. Pogosto je to kovinska palčka z jeklenim obročkom, ki ga rahlo povlečemo po koži, da iz nje pogledajo mozolji. A uporaba doma ni ravno priporočljiva, saj koža morda ni dovolj čista in lahko tako z uporabo tega pripomočka naredimo več škode kot koristi. Raje se odločite za obisk kozmetičnega salona.

Kako preprečiti nastanek mozoljev?

  • Zjutraj in zvečer obraz očistite z vodo ter nežnim čistilnim losjonom in čistilno vodo. Losjon očisti, čistilna voda pa ščiti koži lastno kislinsko zaščitno plast. Z vsakodnevno čistilno rutino odstranimo odvečni sebum, umazanijo in bakterije ter tako mozoljem damo manj možnosti za nastanek. Na spletni strani dm.si najdete veliko izbiro izdelkov za čiščenje obraza, za nasvet glede uporabe pa se lahko obrnete na strokovnjake s področja kozmetike.
  • Kožo zaščitite pred soncem, saj UV-žarki spodbujajo nastanek mozoljev.
  • Prehranjujte se raznoliko in v svoje obroke vključujte veliko zelenjave in polnozrnatih izdelkov. Preveč sladkorja, mlečnih izdelkov in enostavnih ogljikovih hidratov lahko negativno vplivajo na nečisto kožo. Pijte tudi dovolj vode. Tako bo koža zdrava že od znotraj in bo proizvajala manj mozoljev.
  • Poskusite živeti umirjeno in si privoščite odmor, ko ga potrebujete. Koristijo vam lahko tudi sprostitvene tehnike in druge metode za zmanjševanje stresa, saj ta negativno vpliva na hormone. Njihovo neravnovesje lahko povzroči nastanek mozoljev.
  • Če nimate le posameznih mozoljev, temveč so nečistoče prisotne na večjem področju, ne vztrajajte predolgo pri eksperimentiranju. Čim prej poiščite dermatološko pomoč ali nasvet v kozmetičnem salonu, da preprečite brazgotine, občutljivost kože in druge posledice.
  • Pazite ne higieno v vsakdanjem življenju – čistite svoje lepotne pripomočke, ne dotikajte se preveč obraza, redno menjajte prevleko za vzglavnik in razkužujte notranjost čelade.

V dm-u lahko kupite naslednje izdelke za mozolje:

Odstranjevanje mozoljev in ogrcev

Pripomoček za odstranjevanje ogrcev in mozoljev znamke ebelin

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Čiščenje nečiste kože

Obrazni tonik s salicilno kislino in s cinkom znamke Balea

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Krema za obraz proti mozoljem

Dnevna krema proti mozoljem hautrein znamke Balea

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Za nego mozoljev

Olje avstralskega čajevca znamke Mivolis

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Za odstranjevanje nečistoč na koži

Obliži za odstranjevanje ogrcev Nose Strips, z aktivnim ogljem znamke Balea

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

x
Opravičujemo se, vendar za vaše iskanje nismo našli rezultatov. Poskusite z drugimi iskalnimi pojmi.