Pravilna uporaba spreja za telo
Lahki, sveži in dišeči spreji za telo negujejo in prijetno dišijo. V nadaljevanju vam bomo razložili, kateri so na voljo in kako jih pravilno uporabljati.
Kaj je sprej za telo?
Sprej za telo se, kot pove že ime, uporablja za pršenje telesa. Poleg negovalnih lastnosti tudi prijetno diši po nežnih aromah in eteričnih oljih.
Ob katerih priložnostih uporabimo sprej za telo?
Sprej za telo s svojimi hladilnimi sestavinami, kot sta aloe vera in zeleni čaj, zlasti poleti osveži in navlaži kožo. Tudi če greste v telovadnico in želite tam lepo dišati (če je to med potenjem zaradi vadbe sploh mogoče), ne boste želeli nositi težkega parfuma. V tem primeru je sprej za telo odlična alternativa, še posebej izdelki 2 v 1, ki so hkrati tudi dezodorant ali parfum.
Katere sestavine vsebuje sprej za telo?
Spreji za telo vsebujejo alkohol in dišave. Dodane so lahko tudi negovalne sestavine, kot sta aloe vera ali glicerin, ki vlažita suho kožo. Nekateri spreji za telo pa so lažja različica znanih parfumov in so prav tako kot parfumi sestavljeni iz zgornjih, srčnih in spodnjih not. Nekatere spreje lahko uporabljamo celo kot nadomestek samoporjavitvenega losjona – vsebujejo namreč svetleče delce in tako koži dajejo rahel sijaj.
Kako pravilno uporabljamo sprej za telo?
1. Deli telesa, kamor ga lahko nanesemo
Sprej za telo lahko uporabite povsod po telesu, razen na obrazu (nikoli ne pršite v oči ali vdihavajte!), pazduhah in intimnih predelih. Če želite, lahko z njim popršite tudi oblačila, kar se še posebej dobro obnese pri lahkih tkaninah, iz katerih so izdelane npr. bluze in zračne poletne obleke.
2. Pravilno pršenje in doziranje
Najbolje je, da sprej uporabljate z razdalje 15 centimetrov. Ne pretiravajte z odmerjanjem. Dovolj je pet kratkih razprškov. Kasneje, ko vonj zbledi, lahko vedno ponovno popršite. Na koži običajno ostane nekaj ur.
Spreji za telo vsebujejo veliko alkohola in so rahlo vnetljivi, zato je priporočljivo, da jih uporabljate le v prostorih z ustreznim prezračevanjem ali na prostem.
3. Ne uporabljajte pred zadrževanjem na soncu
Pred zadrževanjem na soncu spreja ne pršite neposredno na telo, saj lahko to povzroči draženje kože in pigmentne madeže. Poleg tega pršila ne vsebujejo zaščitnega faktorja, zato jih ne morete uporabljati namesto sredstva za zaščito pred soncem.
-
Ne uporabljajte na poškodovani in razdraženi koži
Spreja za telo ne smete uporabljati na poškodovani koži, pri kožnih boleznih, kot sta nevrodermitis in rosacea, sončnih opeklinah, izpuščajih, odrgninah, opeklinah z britvico ali odprtih ranah.
Kako se izogniti rdečim pikicam po britju lahko preberete tukaj.
5. Sprej za telo ni namenjen nanosu na obraz
Spreja za telo ne nanašajte na obraz! Za osvežitev slednjega raje posezite po posebnih sprejih, ki temu občutljivemu delu kože zagotavljajo dodatno vlago.
6. Sprej za telo ni parfum
Sprej za telo ima rahel vonj, zato se poleti pogosto uporablja namesto parfuma. Nekatere lahko kupite skupaj s parfumom. Ti imajo enak vonj, vendar niso tako obstojni kot na primer toaletna voda.
7. Sprej za telo ni dezodorant
Če se poleti znojite, lahko sprej osveži in prikrije rahel vonj po znoju. Vendar pa ne deluje kot dezodorant, saj ne vsebuje snovi proti potenju. Izjema so posebni izdelki 2 v 1, ki so zasnovani kot sprej za telo in dezodorant. Ti izdelki so posebej označeni, da se lahko uporabljajo kot dezodorant, zato jih seveda lahko uporabljate na področju pazduh.
Ne uporabljajte takoj po britju ali če imate razdraženo kožo.
Razlika med sprejem in meglico za telo
Sprej in meglica za telo sta zelo podobna izdelka, ampak meglica je nekoliko lažja. Pogosto sestoji iz bolj naravnih sestavin in nima kompleksnih dišavnih kompozicij. Če jo po prhanju nanesete na še vlažno kožo, se nežen vonj ohrani dlje.
Kako dolgo zdrži sprej za telo?
Ko sprej za telo odprete, ga je treba porabiti v enem letu. Če pa je dišava že izhlapela ali sprej nima več prijetnega vonja, je treba izdelek žal zavreči.