Klic na pomoč: Najboljši nasveti in triki, če imate podočnjake
Pod očmi je senca, zaradi nje pa izgledate utrujeni, bolni in starejši. Marsikdo se občasno spopada s temnimi podočnjaki ali videzom pande, tako moški kot ženske. Da bi ugotovili, kaj resnično pomaga proti temnim kolobarjem pod očmi, smo se pogovarjali z dermatologi in lepotnimi strokovnjaki.
Kazalo
- Kaj so podočnjaki?
- Kaj podočnjaki povedo o vašem zdravju?
- Kateri dejavniki vplivajo na nastanek podočnjakov?
- Kako se znebiti podočnjakov?
- Kaj lahko storimo, da bi preprečili njihov nastanek?
- Ali se podočnjaki pojavijo šele s staranjem?
- Ali posebne kreme ali maske pomagajo proti podočnjakom?
- Najboljši domači pripravki proti podočnjakom
- Kako prekriti podočnjake?
- V dm-u boste našli naslednje izdelke proti podočnjakom
- Poživlja
- Posvetljuje
- Vlaži
- Blaži zabuhlost
- Pomlajuje
Kaj so podočnjaki?
Podočnjaki so kolobarji okrog oči, še posebej opazna je temna barva v predelu pod očmi, kjer je koža še posebej tanka, saj skoraj ni podkožnega maščevja. Tako so vidne limfne in krvne žile. Pri tem gre lahko za povečano nalaganje barvil na tem območju, ki pa ni začasno, temveč trajno. Vzrok za temno obarvanost pod očmi so lahko tudi nekatera zdravila, na primer kapljice za oči, ki se uporabljajo za zdravljenje visokega očesnega tlaka.
Kaj podočnjaki povedo o vašem zdravju?
Če imate podočnjake, vam v večini primerov ni treba skrbeti. Pogosto so posledica genetske nagnjenosti in predstavljajo zgolj estetski problem. Povzročata jih tudi prekratek spanec in stres, v tem primeru običajno hitro izginejo. V redkejših primerih so lahko trajni in imajo tudi medicinski vzrok – kot znak poslabšanja splošnega stanja zaradi različnih bolezni, načina življenja ali nezdravega življenjskega sloga. Pojavijo se lahko tudi pri boleznih ledvic, srca, jeter ali ščitnice ter raznih alergij ali nevrodermitisa, pa tudi zaradi slabokrvnosti, dehidracije ali pomanjkanja hranilnih snovi, zlorabe drog ali alkohola ter migrene.
Kateri dejavniki vplivajo na nastanek podočnjakov?
Običajno je glavni vzrok za značilne modro-vijolične kolobarje ob spodnji veki genetska nagnjenost. Pri tistih, ki so nagnjeni k podočnjakom, se ti pojavijo takoj, ko se slabo počutijo – bodisi zaradi stresa, utrujenosti ali bolezni. Do izboljšanja pa lahko privede zdrav življenjski slog, dovolj spanja in zaužite tekočine, gibanje na svežem zraku in vse, kar prispeva k dobremu počutju in zdravju.
Kako se znebiti podočnjakov?
Dermatologi pogosto oglašujejo injiciranje lastne maščobe in hialuronske kisline ter laserske posege. Vendar morate vedeti, da se podočnjakov ne boste nikoli povsem znebili, če so ti genetsko pogojeni. Tudi vbrizganje hialuronske kisline ni čudežno zdravilo za temne kolobarje, saj lahko z njim dosežete ravno nasproten učinek in so zaradi tega še temnejši. Zato se strokovnjaki raje osredotočajo na izboljšanje kakovosti kože in zdrav način življenja. S to kombinacijo lahko običajno dosežete zadovoljive rezultate.
Kaj lahko storimo, da bi preprečili njihov nastanek?
Če so podočnjaki odraz bolezni, je seveda potrebno zdravljenje. Sicer pa so najboljša zdravila zanje zdrav življenjski slog z dovolj spanja, veliko vode, gibanje za pretok limfe ter čim manj ali nič alkohola in nikotina. Če so jih imeli tudi vaši starši ali stari starši, je njihov nastanek v največji meri genetsko pogojen in se jih boste težje znebili. Vedeti morate, da zaradi sonca ne izginejo, temveč se občutljiva koža okrog oči zaradi UV-žarkov še hitreje stara, temne sence pa postanejo še bolj intenzivne.
Ali se podočnjaki pojavijo šele s staranjem?
Ne, pojavijo se tudi pri otrocih. Vendar pa s starostjo lahko postanejo še bolj opazni, saj se količina hialuronske kisline v naši koži zmanjšuje. Ta je ključna za elastičnost in čvrstost, ker lahko shranjuje vlago. Če koža ni več tako polna, se lahko podočnjaki okrepijo ali ponovno pojavijo. Tudi podkožnega maščevja je s starostjo manj. Koža postane tanjša, temne žile pa bolj izrazite. Tudi povešene zgornje veke ali gube okoli oči lahko mečejo sence in podočnjaki so videti še temnejši.
Ali posebne kreme ali maske pomagajo proti podočnjakom?
Nežno hlajenje lahko pripomore k temu, da se majhne krvne žilice pod očmi skrčijo, zato se manj svetijo skozi kožo. Tudi limfna drenaža zmanjša zabuhlost, aktivne sestavine pa lahko na kožo nanesemo s tapkanjem. Specializirani izdelki za nego kože okrog oči, na primer s hialuronsko kislino, izboljšajo kakovost kože, zato lahko omilijo tudi podočnjake. Strokovnjaki posebej priporočajo maske s hialuronsko kislino. V primeru hiperpigmentacije pa lahko k izboljšanju pripomore tudi belilna krema.
Najboljši domači pripravki proti podočnjakom
Trik z žličko: So vaše oči otečene zaradi pomanjkanja spanja ali alergijske reakcije? Lepotne poznavalke imajo za ta primer vedno v zamrzovalniku dve žlički iz nerjavečega jekla. Žlički z izbočeno stranjo za pet do deset minut položite na otekli mesti. Vendar pazite: koža pod očmi je zelo občutljiva. Da je ne razdražite, okoli hladne žličke ovijte kos kuhinjske brisače.
Serum s hialuronsko kislino: Strokovnjaki menijo, da je ustrezna nega kože okrog oči pomembna za učvrstitev strukture kože. Serum s hialuronsko kislino kožo navlaži in učinkovito preprečuje nastanek podočnjakov.
Aloe vera: Listi aloe vere vsebujejo veliko dragocenih sestavin, vključno z vitamini, sekundarnimi rastlinskimi snovmi, encimi in aminokislinami. Sok aloe vere hladi, lajša razdraženost in pomirja kožo. Poleg tega jo oskrbi z vlago, bogato s hranilnimi snovmi. V dm spletni trgovini boste našli pester izbor visokokakovostnih izdelkov iz aloe vere.
Skuta: Hladna skuta poskrbi za dodatno svežino. To storite tako, da dve čajni žlički namažete pod očmi. Če boste skuti dodali še kanček limoninega soka, bo imelo to pozitiven učinek na temno obarvanost. Po 20 minutah sperite s toplo vodo.
Rezine kumare: Klasične rezine kumare na očeh zagotavljajo vlago in so še posebej koristne za utrujene oči.
Hladne čajne vrečke: Pri podočnjakih lahko pomaga tudi črni ali zeleni čaj. Tanini v čaju spodbujajo krvni obtok in pretok limfe, kar deluje pomirjujoče, zato podočnjaki uplahnijo. To storite tako, da čajno vrečko za kratek čas potopite v vročo vodo in nato pustite, da se ohladi. Pazite, da ne uporabite aromatiziranega čaja.
Krompirjeve rezine: Delujejo protivnetno, škrob pa kožo nekoliko napne. Hladne krompirjeve rezine imajo tudi hladilni učinek.
Pecilni prašek: Pecilni prašek uravnava vrednost pH in nevtralizira. Če ga zmešate z vodo, ima belilni učinek. To storite tako, da vrečko pecilnega praška zmešate z malo vroče vode, dokler ne nastane gosta pasta. Vato razrežite v obliki polmeseca, jo namočite v pasto in jo pustite na koži pet do deset minut. Previdno sperite in predel okrog oči namažite z vlažilno kremo, saj lahko pecilni prašek izsuši kožo.
Jasmin: Jasmin trenutno velja za pravo čudežno orožje proti podočnjakom – jasminovo mazilo naj bi na primer vidno pomagalo proti gubam, linijam, zabuhlosti, povešenim vekam in temnim kolobarjem okrog oči. Jasmin velja za zdravilno rastlino, njegova eterična olja pa lahko pomagajo zavirati encim, ki v koži sproža tvorbo melanina, ki je odgovoren za obarvanost kože. Podočnjake, ki so posledica hiperpigmentacije, lahko z redno uporabo posvetlimo. Flavonoidi, ki jih vsebuje, spodbujajo nastajanje kolagena, ki učvrsti kožo.
Kako prekriti podočnjake?
Zmagovalec v prvi pomoči pri podočnjakih je korektor ali dobro obarvano ličilo. Pri izbiri korektorja naj bo barva enaka barvi podlage – ne sme ustvarjati svetlih kolobarjev okoli oči. Naš nasvet za dodaten učinek sijaja: korektor s svetlečimi delci, saj ti odbijajo svetlobo. Prav tako poskrbite, da bo korektor ustrezal vašemu tipu kože in barvi temnih kolobarjev: Modrikaste temne kolobarje lahko zakrijete z rumenimi pigmenti, zeleni pigmenti so primerni za rdeče žilice, rdeči pigmenti pa za rjavkasto obarvano kožo.
Korektor vedno nanašajte s tapkanjem in ga ne razmažite.