Biotin: kaj zmore ta vitamin?
Zaupali vam bomo, kaj morate vedeti o tem vitaminu in kako lahko z biotinom, ki poskrbi za lepo kožo in lase, polepšate svoj videz.
Obstajajo številni nasveti za zdravo, lepo polt kot pitje zadostne količine vode, uživanje hranljivih živil in redni pilingi, toda ali že poznate biotin? Vitamin B, ki ga vsebujejo nekateri izdelki znamke dm, naj bi pozitivno vplival na našo kožo. To pa še ni vse: biotin naj bi bil koristen tudi za lase in nohte, ki naj bi postali močnejši in bolj zdravi. Ni torej presenetljivo, da vitamin B imenujemo tudi lepotni vitamin.
Ali to pomeni, da bi morali zato takoj poseči po prehranskih dopolnilih? Razkrili vam bomo vse, kar morate vedeti o biotinu, in pojasnili, kdaj ga je smiselno dodatno uživati v obliki tablet.
Odgovori na štiri najpomembnejša vprašanja o biotinu
Kaj sploh je biotin?
Biotin je v vodi topen vitamin in spada v skupino vitaminov B. Znan je tudi kot vitamin B7 ali H in je nujno potreben za delovanje našega telesa. Stanje ni tako dramatično, kot se morda sprva zdi, kajti naše telo lahko s pomočjo črevesnih bakterij samo proizvaja biotin. Preostanek ga pridobimo iz uravnotežene prehrane ali po potrebi z jemanjem prehranskih dopolnil.
Zakaj velja za lepotni vitamin?
Biotin ni pomemben samo za delovanje našega telesa, temveč ima tudi pozitivne stranske učinke: ta hranilna snov je osnova za lepo kožo, lase in nohte, kar je prepoznala tudi lepotna industrija: biotin je v dm trgovinah na voljo v številnih prehranskih dopolnilih in lepotnih izdelkih, med drugim v nekaterih serumih za trepalnice in sprejih za nego las.
Prav tako naj bi pozitivno vplival na strukturo las. Ta trditev sicer ni jasno znanstveno dokazana, vendar so osebe, ki so sodelovale v raziskavi iz leta 2015, ta učinek potrdile: po 90 dneh jemanja kapsul z biotinom so poročale o debelejši strukturi in manjši izgubi las. Glede na njihove izkušnje se lahko s pomočjo biotina prav tako poslovite od krhkih nohtov.
Katera živila vsebujejo biotin?
Biotin najdemo v številnih živilih. Naše telo lahko ta vitamin še posebej dobro absorbira iz rastlinskih izdelkov, saj ga lahko v nasprotju z izdelki živalskega izvora neposredno predela. Ovseni kosmiči, šampinjoni, pšenični kalčki, oreščki in soja veljajo za živila, ki so posebej bogata z biotinom. Običajno lahko dnevni potrebi po vitaminu B zadostimo s hrano.
Kdo potrebuje prehranska dopolnila?
V redkih primerih se lahko pojavi pomanjkanje biotina. To običajno opazimo dokaj pozno, saj se znaki kažejo postopoma, na primer v obliki izpadanja las in bolečin v mišicah. Osebe na posebnih dietah, z določenimi boleznimi prebavil in redkeje tudi osebe, ki uživajo veliko surovih jajc, so bolj ogrožene, saj ta stanja zavirajo absorpcijo vitamina B.
V takšnih primerih lahko prehranska dopolnila pomagajo uravnotežiti količino biotina. Pri tem naj vas ne skrbi, da bi zaužili prevelik odmerek, saj je vitamin B7 topen v vodi. Pri kombiniranih pripravkih pa je dobro upoštevati priporočeni odmerek. Seveda se zdravljenja ne lotite na lastno pest, temveč se o tem prej posvetujte s svojim zdravnikom.