V gozdu se lahko ukvarjate tudi s športom
Ljudje imamo prirojeno potrebo po stiku z naravo. V nadaljevanju preberite, zakaj ima vadba v gozdu tako blagodejen učinek na telo in počutje.
Že z 10 minutnim sprehodom v gozdu boste naredili veliko za svoje zdravje. Izboljša se namreč preskrba telesa s kisikom, upočasni se sproščanje stresnega hormona kortizola in spodbudi izločanje hormonov sreče seratonina in dopamina. Strokovnjaki menijo, da z redno vadbo v gozdu bistveno pripomorete k delovanju imunskega sistema. (Več o tem, da je narava najboljše igrišče za otroka, lahko preberete tukaj.)
5 športnih aktivnosti v gozdu
1. Hoja
Hoja je najpreprostejša in najbolj blagodejna oblika gibanja. Tudi v okolici mest je precej gozdnih poti, do katerih zlahka pridete z javnim potniškim prometom ali kolesom. Tako boste delovali okolju prijazno in poskrbeli, da bo narava ostala čim bolj neokrnjena tudi v prihodnje. Hoja je prostočasna dejavnost, ki je primerna za vsakogar. Preproste poti zmorejo prehoditi tudi mlajši otroci, upokojenci in osebe s posebnimi potrebami. V zadnjih letih se veliko govori tudi o bosonogih sprehodih skozi gozd, ki nudijo še intenzivnejše povezovanje z naravo.
2. Tek
Če vam je hoja preveč dolgočasna, vam narava nudi nešteto drugih možnosti za gibanje. Pri teku na prostem boste lahko opazovali barvito okolico in se naužili svežega zraka. Luksuz, ki vam ga tekaška steza v fitnes studiu ne nudi. Naravi se lahko zahvalite tako, da za tek izberete tekaške copate iz recikliranih materialov. Dobro telesno pripravljenost boste dosegli tudi z nordijsko hojo in kolesarjenjem.
3. Vaje, ki jih vsi poznamo
Kar nekaj gozdnih poti je opremljenih s trim stezami, kjer lahko naredite preproste vaje, ki jih poznate še iz šolskih časov. Vzpnite se na hrib ali splezajte na drevo. Na jasi ob robu gozda igrajte igre z žogo. Bolj pogumni se lahko podate na rafting dogodivščino ali se po reki spustite s kanujem.
4. Moderna oblika lova za zakladom
Geolov je moderna oblika lova za zakladom s tehnološko opremo. Prostočasna dejavnost, ki združuje šport in zabavo, je razširjena po celem svetu. Je izjemno okolju prijazna, saj udeleženci med iskanjem zaklada pobirajo smeti. Za sodelovanje pri geolovu je potrebno upoštevati pravila vedenja v gozdu.
5. Sprostitvene tehnike
Sprostitvene tehnike bližnjega vzhoda, kot so joga, qiqong ali tai-chi bodo imele še večji učinek, če jih boste izvajali na gozdni jasi ali v bližnjem parku. Z nežnim žvrgolenjem ptic v ozadju boste dosegli popolnoma nove dimenzije sprostitve.
Ali potrebujete še več argumentov za vadbo v gozdu?
V nadaljevanju vam ponujamo še nekaj prednosti vadbe v naravi:
- Spremembe temperature, ki pozitivno vplivajo na telesno vzdržljivost.
- Izboljša pozornost
- Zaradi raznolikega terena, pri gibanju sodeluje več skupin mišic.
- Možgani so na prostem bolj aktivni.
- Športno vadbo na prostem marsikdo doživlja kot manj naporno. Zunaj je namreč bolj zanimivo, pred seboj imate vrh hriba, ki ga boste prej ali slej dosegli, opazujete zanimivo okolico in vsakič znova vas preseneti nov zvok. Vse, česar vadba v zaprtem prostoru ne nudi.
- In ne nazadnje svež zrak, ki ga dihate med vadbo v gozdu.