Veganska hrana, ki tolaži in pomirja: 6 receptov
Se vam zdi, da sta veganska hrana in tako imenovana tolažilna hrana dva povsem nezdružljiva pojma? Vegani ali vegetarijanci se verjetno ne bi strinjali. Marsikatero priljubljeno jed lahko z nekaj triki preobrazimo v vegansko – a zato nič manj okusno različico.
V hladnejših letnih časih nam prija hrana, ki nas pogreje od znotraj in poboža tako brbončice kot tudi dušo. Tudi iz sestavin rastlinskega izvora lahko pripravite okusne jedi, ki se jih ne bodo branili niti mesojedci ali ljubitelji mlečnih izdelkov (celo veganske jedi z žara so presenetljivo okusne). Živila, kot so šampinjoni, sladki krompir in mandlji, bodo veganske jedi spremenile v pravo hrano za dušo.
Veganska prehrana: 6 preobraženih receptov za dušo
Okusna kremna bučna juha je pravi balzam za želodec. Tanke rezine buče pecite v pečici skupaj z grobo nasekljano čebulo, celimi stroki česna ter nekaj svežega žajblja in oljčnega olja približno 30 minut na 190 stopinj Celzija. Nato dodajte koriandrova in komarčkova semena. Prilijte zelenjavno jušno osnovo in vse skupaj spasirajte v juho. Za gosto kremno teksturo ne potrebujete nobene smetane. Namesto nje juhi na koncu primešajte nekaj žlic mletih mandljev. Poleg juhe se odlično prileže veganski pita kruh.
2. Testenine s šampinjonovo omako namesto bolonjske omake
Šampinjoni so eno od živil, ki poskrbijo za okus umami, zato so odlična sestavina veganskih jedi za dušo. Uporabite jih lahko namesto mletega mesa v receptu za bolonjsko omako: 250 gramov šampinjonov razrežite na četrtine in ji popražite v ponvi brez olja. Zalijte z nekaj balzamičnega kisa in pustite, da se ohladijo. Nato jih drobno nasekljajte in uporabite v omaki kot nadomestek mesa. Dodajte italijanske rezance brez jajc in postresite z drobno nasekljanimi indijskimi oreščki. Dober tek!
Se veganske prehrane ne predstavljate že zato, ker se ne želite odpovedati pici? Poskusite s to alternativo: pripravite kvašeno testo za 1 pekač (če recept vsebuje mleko, ga nadomestite z vodo). Večjo količino čebule popražite na oljčnem olju in začinite po okusu. 200 ml sojine kreme zmešajte s 3 zravnanimi žlicami moke in 2 žlicama oljčnega olja, dodajte sol in poper po okusu ter mešanico razporedite po testu. Obložite ga s praženo čebulo in nasekljanimi suhimi paradižniki. Ko je pica pečena, jo bogato obložite z rukolo.
Čeprav je ta jed na zahodu precej nepoznana, pa ni zato nič manj okusna, povrh vsega pa je še veganska. Zato si bomo to solato z veseljem izposodili od Azijcev: Rezance pripravite po navodilih z embalaže. Dodajte na tanko narezan korenček, rdeče zelje, stebelno zeleno, solato, popečen tofu in sojine kalčke. Začinite s svežim koriandrom, sezamovim oljem, gomasiom (sezamovo soljo), vinskim kisom, sojino omako in čilijem. Poleg solate si privoščite čaj iz limete, ingverja, trsnega sladkorja in limonine trave – in zbudili se boste nekje sredi Hošiminha.
5. Čili s sladkim krompirjem namesto mletega mesa
Različice brezmesnega čilija so sicer že dobro poznane, npr. s sojinim mesom. Toda danes ga lahko pripravimo tudi drugače. Jed skuhajte kot običajno, vendar brez mesa. Istočasno v pečici specite sladki krompir: dva srednje velika krompirja olupite, razpolovite, začinite s kuminom, cimetom, soljo, poprom in 2 žlicama oljčnega olja ter pecite približno 40 minut. Ko je krompir pečen, ga vrzite v lonec s čilijem in dobro premešajte. To bo jed odlično zgostilo.
Pripraviti sladico brez masla in jajc je precej zahtevna naloga. Palačinke in podobne stvari ne pridejo v poštev. Odlična osnova za veganske sladice je proso – v vodi in mandljevem napitku ga skuhajte do mehkega. Proso nadevajte na krožnike, prelijte z vegansko slivovo čežano ali višnjevim kompotom ter posujte s cimetom. Božanskega okusa!