Več kot zgolj bučna juha: recept za domače superživilo
Skoraj nobena vrsta zelenjave ni tako močno povezana z jesenjo kot buča. Večini je že dolgo znano, da ta plodovka ni zgolj prečudovit okras, temveč je tudi odličnega okusa, na primer v bučni juhi. Če še vedno dvomite, vas bomo prepričali z naslednjimi nasveti in dejstvi.
Naj bo okrasna buča za izrezovanje, hokaido buča, maslena buča ali buča špagetarica: toliko, kot je sort buč, toliko je tudi receptov, po katerih lahko iz njih pripravimo jesenske jedi. Primerne so za juhe ali enolončnice, podajo pa se tudi k sladkim jedem. Buče veljajo za čisto pravo domače superživilo.
Buča, zlasti pripravljena v obliki juhe, je topla hrana za dušo, ki nas vzradosti in oskrbi z mikrohranili. Odlična je za jesen in naš imunski sistem! Če se vam zdi pusta, preberite naše nasvete.
Več kot zgolj bučna juha: trije razlogi za domače superživilo
1. Ohranja nas v formi in nas razstruplja
Betakaroten, ki daje mesu buč (in lupini hokaido buč) oranžno barvo, ter vsebnost silicijeve kisline ugodno delujeta na vezivno tkivo, kožo, lase in nohte. Vitamin A poleg tega pripomore k boljšemu vidu. Poleg tega je za ledvice in mehur odlična visoka vsebnost kalija (buče ga vsebujejo približno 300 miligramov na 100 gramov), saj ta naravno dehidrira telo in ga tako razstruplja. Praktično, kajne?
2. Tudi ostanke lahko ponovno uporabimo
Večina receptov se nanaša na meso buče (razen pri hokaido buči). A kljub temu ničesar ni treba zavreči. Lupino lahko shranite in iz nje skupaj z ostanki druge zelenjave naredite okusno jušno osnovo. Ponovno lahko uporabite tudi ostanke mesa – iz njega naredite kašo, jo začinite s kardamomom in cimetom za sladek priokus in jo dodajte grškemu jogurtu.
3. Buča je okusna tako slana kot sladka
V hladnejših dneh se dobro prileže topla kremna bučna juha. Ta je lahko slana ali sladka – nežna bučna aroma nam dovoljuje malo eksperimentiranja. Če vam klasična bučna juha ni najbolj pri srcu, namesto krompirja uporabite korenje in jo izboljšajte s pomarančnim sokom in kokosovim mlekom. Juha bo dobila veliko bolj sadno noto, o tipičnem okusu po buči pa ne bo več sledu. Vedno gre le za nekaj drobnih sestavin, ki poskrbijo, da je končni izdelek povsem drugačen.
Recept: bučna juha s hruškami
Sestavine za 2 osebi:
- 2 majhni hruški
- 500 g zelene hokaido ali maslene buče
- 1 majhen krompir
- 1 velika čebula
- 1 strok česna
- 650 ml dmBio zelenjavne jušne osnove
- 100 ml kisle smetane
- dmBio ekstra deviško oljčno olje
- 2 vejici svežega peteršilja
- kristalna sol
- dmBio črni poper
Priprava:
- Narežite bučo na debele rezine, razpolovite hruški, vse skupaj posolite in popoprajte ter popecite v pečici.
- Hruškam odstranite peške. Na drobno nasekljajte čebulo in strok česna in ju na malo oljčnega olja na hitro popražite, da posteklenita. Olupite krompir in ga narežite na kocke. Skupaj z bučo (z lupino) in hruškama ga dodajte čebuli. Prelijte z zelenjavno jušno osnovo in približno 15 minut kuhajte na zmernem ognju.
- Juhi dodajte liste peteršilja in kislo smetano ter pretlačite.
- Začinite s soljo in poprom in postrezite toplo.
-
Dober tek!