5 nasvetov za varčevanje z energijo
Kako preživeti zimo čim bolj okolju prijazno? Tudi v hladnem letnem času se da varčevati z elektriko. In v resnici to sploh ni tako zelo zapleteno. Potrebujemo le kanček (dobre) volje!
Nastopil je letni čas, ko se trudimo, da je naš dom prijetno topel in svetel, kar nam pomaga lažje prestati turobne meglene dni in s tem povezano zimsko depresijo. Ko padejo temperature, se poveča poraba virov in takrat marsikatero dobronamerno zeleno odločitev potisnemo nekoliko v ozadje. Ne glede na to pa lahko tudi z drobnimi ukrepi občutno zmanjšamo dnevno porabo elektrike, ne da bi nas zato zeblo ali bi morali brati ob sveči.
Arhitektka in energijska svetovalka Alexandra Bauer na avstrijskem energetskem portalu DIE UMWELTBERATUNG vodi strokovno področje za gradnje, bivanje in energijo. Zaupala nam je, kateri so največji porabniki energije v gospodinjstvu, kako smotrno zračiti in kako brez preveč odrekanja varčevati z elektriko.
5 nasvetov strokovnjakinje za varčevanje z energijo
1. Zimska dekoracija in razsvetljava
Če je le mogoče, se odrecite svetlobnim dekorativnim elementom. »S tem močno zmanjšate porabo elektrike,« zatrjuje energijska svetovalka Alexandra Bauer. Če si brez svetlobne dekoracije ne morete predstavljati zimskega vzdušja, si omislite vsaj časovno stikalo.Predprostor lahko učinkovito osvetlijo svetila s senzorjem gibanja. Pomembno: poskrbite, da bodo ta v stanju pripravljenosti porabljala malo energije. »Načeloma je smiselno senzorje gibanja namestite v prostore v hiši ali stanovanju, kjer pogosto pozabimo ugasniti luč, na primer v temnih hodniki.«
2. Kuhinja
Največ energije lahko privarčujete pri hlajenju in zamrzovanju. Bodite pozorni na naslednje:
Zadostuje, če je temperatura v hladilniku nastavljena na 6 stopinj, v zamrzovalniku pa na -18 stopinj. Tudi pametni gospodinjski pripomočki in sistemi za pameten dom lahko porabijo veliko energije, če jih ne uporabljamo pravilno. Pred nakupom zato razmislite: ali boste sokovnik, avtomat za pekokruha ali parni kuhalnik redno uporabljali?
Če se odpoveste nakupu malih gospodinjskih aparatov, ki jih v resnici ne potrebujete, boste prihranili veliko »sive energije« za proizvodnjo in prevoz izdelka.
3. Gledanje pretočnih vsebin
-
Pretočno predvajanje (angl. streaming) ni zelo ekološko. Predlagamo, da zmanjšate ločljivost zaslona in se odpoveste HD-kakovosti slike.
Slednje velja tudi za slike na telefonu, ki jih v večini primerov ne potrebujemo v visoki ločljivosti, zato jo lahko ustrezno zmanjšamo v nastavitvah.
Smiselno je tudi, da fotografij ne shranjujete v oblak, ampak na zunanji disk.
Digitalna dieta oziroma vsaj občasno zmanjšanje konzumacije digitalnih vsebin je priporočljiva z ekološkega vidika, dobro pa dene tudi psihičnemu počutju.
4. Ogrevanje
-
Ravno v času korone je postalo zračenje prostorov še posebej pomembno. Grelna telesa so običajno nameščena pod okni. Da med rednim zračenjem ne izgubimo preveč toplote, grelna telesa v tem času izklopimo.
Obstajajo tudi sistemi za uravnavanje temperature v prostorih, ki se samodejno izklopijo, ko odpremo okno, po zaprtju pa se ponovno vklopijo. Strošek je minimalen, saj je običajno treba menjati le ventil za regulacijo. Pred grelna telesa ne postavljajte pohištva oz. večjih predmetov. Zaradi tovrstnih ovir je poraba energije kar za 30 % večja, perilo pa bi se podobno hitro posušilo tudi, če bi stojalo postavili vsaj pol metra proč.
5. Domača pisarna
-
Internet in domača pisarna: poskusite pogosteje povsem izklopiti zaslone in prenosnike, namesto da jih puščate v stanju pripravljenosti (angl. standby).
Elektronska pošta, ki jo dnevno pošiljate in prejemate, potuje skozi ogromne poštne strežnike, ki so izjemo veliki porabniki električne energije. Pomaga že, če ne pošiljate vseh priponk in namesto tega v sporočilo raje dodate povezavo, in da sproti brišete stara sporočila. Smiselno je tudi, da si shranite rezultate svojih najpogostejših iskanj v Googlu in tako zmanjšate število iskanj.