9 edinstvenih popotniških nasvetov za otok Hvar
Na otoku Hvar lahko vsakdo najde nekaj zase: od izleta z ladjo, degustacije oljčnega olja, pohoda po nasadih sivke ter vse do brskanja po trgovini z umetninami.
Kazalo
- 1. Na Hvaru vsak najde plažo, ki mu ustreza
- 2. Rajski kotički, dostopni s čolnom
- 3. Obisk zeliščnega vrta Fjori Fôra
- 4. Degustacija hrvaškega oljčnega olja
- 5. Čipkaste odeje s Hvara
- 6. Nasadi sivke
- 7. Muzej skrivnosti
- 8. Razgledna točka Fortica (Španjola)
- 9. Lokalna umetnost v galeriji Šoša v mestu Hvar
1. Na Hvaru vsak najde plažo, ki mu ustreza
Otok Hvar se ponaša s povprečno 2.726 urami sonca na leto in veliko več čudovitimi plažami, kot jih lahko obiščete ob enkratnem obisku tega otoka. Samo okoli istoimenskega glavnega mesta na zahodu otoka je okoli 40 plaž, primernih za kopanje. Družinam prijazna plaža Pokonji je od mesta Hvar oddaljena le kilometer in pol. Do nje se lahko pripeljete z avtomobilom, na njej so vam na voljo restavracije, lahko pa si izposodite tudi senčnike in kajake. Na severni strani otoka, na plaži Mala Stiniva v bližini vasi Poljica, je veliko bolj mirno. Plaža se nahaja v osamljenem zalivu, ki ga obdajajo visoke skale, do nje pa lahko pridete le z ladjo ali peš po pohodniški poti. Vse, kar potrebujete za sproščujoče počitnice!
2. Rajski kotički, dostopni s čolnom
Številne čudovite plaže, ki so dostopne iz mesta Hvar, se nahajajo na Peklenskih otokih (v hrvaščini Pakleni otoci). Gre je skoraj 20 majhnih otokov in skalnatih grebenov ob glavnem otoku Hvar. Ime izhaja iz hrvaškega izraza „paklina“, vrste borove smole, ki se uporablja v ladjedelništvu. Izgovorjena v lokalnem narečju pa beseda zveni kot „pakleni“ – kar v hrvaščini pomeni „peklenski“. Vendar pa so „peklenski otoki“ ravno nasprotno: rajski otočki z majhnimi zalivi in kristalno čisto vodo. Predlagamo, da se s taksi čolnom iz mesta Hvar odpeljete do otoka Palmižana, kjer čudovite plaže in vabljive restavracije poskrbijo za sproščujoč dan kopanja.
3. Obisk zeliščnega vrta Fjori Fôra
V cvetličnem in zeliščnem vrtu Fjori Fôra (Cvetje Hvara), ki se nahaja v vasi Gdinj, raste približno 80 rastlin, ki so značilne za Hrvaško in otok Hvar. Obiskovalci se lahko sprehodijo med šestimi ročno izdelanimi gredicami z rastlinami, ki dišijo po žajblju, rožmarinu, meti in drugih. Ročno izdelani izdelki iz zelišč in rastlin – od ekoloških začimb do razpršil za prostore – so naprodaj v trgovini, ki se nahaja v sklopu vrta.
4. Degustacija hrvaškega oljčnega olja
Tako kot številni hrvaški otoki je tudi Hvar posejan z oljčnimi nasadi. Skoraj vsaka družina prideluje svoje oljčno olje. Priporočamo, da se odpravite na degustacijo v oljarno Rajski vrt Radojković. Družinsko podjetje s 450 oljčnimi drevesi se nahaja v vasi Bogomolje na mirnejšem vzhodnem delu otoka Hvar. Idiličen vrt obdaja kmečko kamnito hišo, v kateri vam omogočajo degustacijo oljčnega olja.
5. Čipkaste odeje s Hvara
Tudi na Hrvaškem, zlasti na otoku Hvar, ima rokodelstvo dolgo tradicijo. Posebnost Hvara je ročno izdelana filigranska klekljana čipka, na primer v obliki namiznih prtov. Te so del Unescove nesnovne svetovne dediščine. Niti so ročno izdelane iz listov agave, izdelava čipk pa zahteva veliko spretnosti. V benediktinskem samostanu na Hvaru zna čipke izdelovati le še nekaj nun. Obiskovalci lahko več izvedo v samostanskem muzeju in kupijo ročno izdelane klekljane čipke kot spominek na dopust.
6. Nasadi sivke
Hvar je znan tudi kot „otok sivke“ in ima na Hrvaškem edinstven status. Sivko na otoku intenzivno gojijo že približno 100 let. V času cvetenja med koncem maja in začetkom julija se je vredno sprehoditi mimo cvetočih grmov sivke. Slikovita pot na primer vodi iz mesta Hvar do vasi Brusje, traja pa približno eno uro in pol. Od tam je do vasi Velo Grablje, kjer v lokalni destilarni proizvedejo večino eteričnega sivkinega olja, še poldrugo uro. Nazaj do izhodišča se lahko peljete s taksijem ali pa celotno pot prevozite z najetim e-kolesom.
7. Muzej skrivnosti
Da bi se ukvarjali s kriminalistiko na počitnicah je morda nekoliko nenavadno, vendar vznemirljivo – na Hvaru pa je celo samoumevno: od poletja 2023 je na otoku odprt Muzej skrivnosti. Imenuje se po kriminalistu Ivanu Vučetiću, ki se je rodil na Hvaru in pozneje živel v Argentini ter je v 19. stoletju razvil tehniko odvzema prstnih odtisov. Muzej se nahaja v njegovem nekdanjem domu v mestu Hvar in omogoča vpogled v svet forenzike, ki se uporablja za sistematično preiskovanje kriminalističnih primerov.
8. Razgledna točka Fortica (Španjola)
Do trdnjave Fortica („španska trdnjava“) lahko pridete peš neposredno iz središča Hvara. Vzpon traja približno 20 minut in je vsekakor vreden vzpona, saj se s trdnjave ponuja čudovit razgled na celotno mesto in okoliške otoke. Na poti navzgor boste imeli ogromno priložnosti, da ustvarite nepozabne fotografije.
Dodaten nasvet: Na tem izletu lahko posnamete tudi nekaj zelo dobrih dopustniških fotografij.
9. Lokalna umetnost v galeriji Šoša v mestu Hvar
Obrtnik Darko Šoša razstavlja svoja dela v galeriji Šoša v mestu Hvar. Med njimi so predvsem ročno izdelane lesene skulpture in filigrani umetniški tiski, ki barvito prikazujejo življenje na otoku. Umetnik že več kot štiri desetletja živi na Hvaru, navdih za svoja dela pa črpa iz morja in narave. K obisku galerije vabijo tudi drugi lokalno izdelani počitniški spominki, kot so pisani čolni, keramične ptice ali ročno izdelan nakit.
Nasvet: Otok Hvar je – tako kot večino hrvaških otokov – najbolje obiskati spomladi, poleti in jeseni, saj so nekateri hoteli in restavracije pozimi zaprti. Kljub temu obiskovalci prihajajo na otok tudi pozimi: blago podnebje (10 do 15 stopinj) privablja zdraviliške goste, da uživajo v otoški naravi in plažah na sprehodu ter izkoristijo kulturno ponudbo. Najbolje je, da se pri potovalnem agentu pozanimate, kateri (zdraviliški) hoteli so odprti tudi pozimi.