Dan Zemlje 2024: S temi 10 konkretnimi nasveti boste privarčevali s plastiko
Letošnji dan Zemlje bo potekal 22. aprila, v celoti pa je posvecen zmanjševanju plastike. Ta akcija, ki poteka po celem svetu, opozarja na kolicino plasticnih odpadkov, s katero se soocamo. Še posebej škodljiva za okolja in zdravje cloveka je mikroplastika. Dobra novica je ta, da lahko vsak izmed nas v vsakdanjem življenju stori veliko, da zmanjša kolicino plastike.
Kazalo
- Letošnji dan Zemlje spodbuja k varčevanju s plastiko
- 1. Preučite svoje lastne nakupovalne navade
- 2. Da bi prihranili plastiko, se poslužujte alternativ
- 3. Pri nakupovanju zavestno prihranite plastiko
- 4. Iščite alternative za mikroplastiko
- 5. Reciklirajte – a na pravi način
- 6. Varčujte s plastiko na kreativne načine
- 7. Zmanjšajte količino plastike z manjvrednostnim recikliranjem
- 8. Skupno varčevanje s plastiko
- 9. Na svetovni dan Zemlje izračunajte, koliko plastike proizvedete
- 10. Podpišite peticijo za zmanjšanje plastike
Letošnji dan Zemlje spodbuja k varčevanju s plastiko
Od leta 1970 poteka svetovni dan Zemlje vsakega 22. aprila, njegov namen pa je opozoriti na teme, povezane z varstvom okolja. Geslo letošnjega dneva Zemlje je »Planet proti plastiki«. Po vsem svetu letno namreč proizvedemo približno 380 milijonov ton plastike. Če plastike ne recikliramo, pogosto konča na kopnem ali pa v morju, sčasoma pa se razgradi v mikroplastiko, ki je škodljiva za ljudi in okolje. Osebe, ki stojijo za tem projektom, gospodarstvo pozivajo, da do leta 2024 proizvedemo približno 60 odstotkov plastike manj. Tudi potrošniki lahko naredimo veliko, da zmanjšamo količino plastike – naj vam naslednjih 10 nasvetov služi kot navdih:
1. Preučite svoje lastne nakupovalne navade
Ali vam je pomembno, da v prihodnosti varčujete s plastiko? Čestitke! Prvi korak je, da se med nakupovanjem nenehno sprašujete, ali določen izdelek resnično potrebujete. Z vsakim izdelkom, ki ga ne kupite, se namreč zmanjša količina plastike v vašem gospodinjstvu.
2. Da bi prihranili plastiko, se poslužujte alternativ
Seveda se ni mogoče izogniti vsem izdelkom ali vsej embalaži iz plastike, saj smo v vsakdanjem življenju odvisni od določenih stvari. Dobra novica pa je, da obstaja za veliko vsakodnevnih potrebščin alternativa brez plastike. Tu je nekaj primerov:
- Pijte iz lončka oz. steklenice za večkratno uporabo.
- Slamic ne uporabljajte, ali pa uporabljajte slamice za večkratno uporabo.
- Namesto aluminijaste folije ali pa folije za živila uporabljajte povoščene krpice, ki so primerne za večkratno uporabo.
- V kopalnici uporabljajte izdelke, ki ne vsebujejo plastike.
- Ne kupujte oblačil, ki vsebujejo mikrovlakna, kot sta najlon in poliester.
3. Pri nakupovanju zavestno prihranite plastiko
Pri nakupovanju lahko storite veliko, da prihranite plastiko. Prav vaše nakupovalne navade so namreč ključnega pomena za zmanjšanje uporabe plastike. Raje zato nakupujte na tržnici ali pa v specializiranih trgovinah brez plastične uporabe. Ne pozabite s seboj vzeti vrečk iz blaga ali pa steklenih oz. kovinskih posod.
4. Iščite alternative za mikroplastiko
Veliko plastičnih izdelkov lahko sprošča majhne plastične molekule, imenovane mikroplastika. A v mikroplastiko se sčasoma razgradijo tudi večji plastični deli. Ker mikroplastika škoduje okolju in človeku, se ji je treba izogibati. Kaj lahko storite? S pomočjo aplikacije CodeCheck na primer lahko preverite, ali določen izdelek vsebuje mikroplastiko, in če je temu tako, se lahko odločite za alternativo temu izdelku. Mikroplastike na primer ne vsebuje naravna kozmetika in trdi šamponi.
5. Reciklirajte – a na pravi način
Določeni plastični izdelki kot na primer plastične steklenice se lahko zelo dobro reciklirajo. S tem se posledično zmanjša potreba po proizvodnji novih plastenk. Pomembno pa je seveda, da pri recikliranju upoštevate lokalne predpise – v Sloveniji se tako plastična embalaža odlaga v zabojniku za embalažo.
6. Varčujte s plastiko na kreativne načine
Izogibanje plastiki je lahko celo zabavno. Sami ali pa skupaj s prijatelji razmislite, kako bi lahko zmanjšali svojo porabo plastike. Za vas imamo nekaj ustvarjalnih predlogov: piling za obraz izdelajte kar iz kavne usedline. Ali pa iz že uporabljenih čajnih vrečk ustvarite hranljivo gnojilo za rastline.
7. Zmanjšajte količino plastike z manjvrednostnim recikliranjem
Manjvrednostno recikliranje? Kaj je to? Manjvrednostno recikliranje (downcycling) je nasprotje večvrednostnega recikliranja (upcycling). Izdelkom torej ne povečujemo vrednosti, temveč jo zmanjšujemo. To se morda sliši nekoliko nenavadno, toda je povsem enostavno: Rabljenih stvari tako ne zavrzite, temveč jih uporabite drugje. Umazane brisače ali stare kuhinjske krpe lahko na primer spremenite v krpe za čiščenje. Ali pa recimo rabljene zobne ščetke uporabite za čiščenje fug v tuš kabini.
8. Skupno varčevanje s plastiko
Ljudje se lažje motiviramo, če delujemo v skupini. Ta psihološki efekt lahko izkoristimo tudi pri zmanjševanju količine plastike: Lotite se izziva skupaj s prijateljicami, udeležite se lokalnih akcij čiščenja in se povezujte z isto mislečimi. Združenje Zero Waste je na primer aktivno v marsikateri evropski državi, tudi pri nas.
9. Na svetovni dan Zemlje izračunajte, koliko plastike proizvedete
Najprej je pomembno vedeti, da vam to ne sme povzročati slabe vesti! Nasprotno, če poznate svojo konkretno porabo plastike, boste lažje zmanjšali njeno količino. Na voljo je več kalkulatorjev za izračun svojega plastičnega odtisa, ki pa so večinoma v angleščini, na primer na spletni strani Earthday.org.
10. Podpišite peticijo za zmanjšanje plastike
Plastika je globalni problem in ga je treba rešiti na globalni ravni. Mednarodna organizacija Earthday.org je pripravila peticijo, s katero si prizadeva doseči regulacijo plastike na globalni ravni. V peticiji so vključene številne zahteve, kot je prepoved sežiganja ali izvoza plastičnih odpadkov v druge države