Najlepši božični sejmi v Sloveniji in okoliških državah
Čas je za popotovanje po božičnih sejmih! Ne le v naši prelepi Sloveniji, tudi v sosednjih državah najdemo božične sejme, ki jih zaznamujejo vonj praženih mandljev in božična drevesca. Predstavljamo vam šest najlepših božičnih sejmov v Sloveniji in okoliških državah.
Praznična mrzlica: Za vas smo izbrali 6 najlepših božičnih sejmov
1. Portorož (Slovenija)
Morje in božični sejem – gre to skupaj? V predbožičnem času in vse do novega leta se lahko sprehodite po praznično okrašenem božičnem sejmu, ki se nahaja v parku hotela Kempinski Palace – svež morski vetrič in blage temperature so zagotovljene! Sredozemsko vzdušje boste lahko začutili tudi na stojnicah tega obmorskega mesta – poleg klasičnih dobrot, kot so praženi mandlji in kuhano vino, so na voljo tudi regionalne specialitete, kot so oljčno olje in izdelki iz tartufov.
Ne zamudite: 26. decembra v Portorožu poteka festival penin.
Odprto: sak konec tedna v času adventa, med 24. 12. in 1. 1. 2024 pa vsak dan.
2.Szeged (Madžarska)
Mreža utripajočih pravljičnih lučk vsako leto prekrije eno izmed zanimivosti božičnega sejma v Szegedu: slamnati labirint. Če se sprehodite skozi dišeči labirint, ki se nahaja na trgu pred stolnico, boste našli majhne stojnice, na katerih ponujajo sveže ocvrt langaš – tradicionalno madžarsko jed – in kuhano borovničevo vino. Če se po prigrizku želite malo razgibati, si lahko ob drsališču sposodite drsalke in naredite nekaj krogov po ledeni ploskvi. Ob petkih na trgu potekajo žonglerske predstave z ognjem, vsako adventno nedeljo pa se na ogromnem vencu slavnostno prižgejo sveče.
Ne zamudite: Privoščite si kurtoš (trdelnik) ali pa se zapeljite s 50-metrskim velikanskim kolesom (na trgu Széchenyi).
Odprto: Od 1. do 24. 12. 2023.
3. Bratislava (Slovaška)
Le na kateri stojnici bi si privoščili punč? Če želite občudovati slikovit razgled na praznični vrvež v starem mestnem jedru Bratislave, se povzpnite na stolp stare mestne hiše. Na lepo postavljenih stojnicah, okrašenih z rdečo in belo barvo, so na voljo ročna umetniška dela in kulinarične dobrote, kot so sveže pečeni kotleti in tradicionalni medeni liker Medovina.
Ne zamudite: Poskusite lokše – tanko palačinko iz kuhanega krompirja. Za najmlajše obiskovalce pa je vsako nedeljo od 14. ure dalje organiziran otroški program.
Odprto: Od 23. 11. 2023 do 6. 1. 2023.
4. Bolzano (Italija)
V središču glavnega mesta Južne Tirolske si lahko ogledate miniaturno železnico, otroške vrtiljake ter nešteto stojnic. Ena od številnih zanimivosti je bogato okrašen trg Waltherplatz s številnimi alpskimi kočami, ki ponujajo tradicionalne južnotirolske dobrote. Tržnica ima od leta 2014 certifikat Green Star in je certificirana kot zelena prireditev, kar vključuje na primer načrtovanje v skladu z okolju prijaznimi kriteriji in trajnostno rabo virov.
Ne zamudite: Poskusite regionalne prigrizke, kot je t. i. Schüttelbrot (nekvašen kruh z začimbami), in si oglejte izdelke domače obrti.
Odprto: od 24. 11. 2023 do 6. 1. 2024.
5. Going (Avstrija)
nodnevni adventni spektakel! Božični sejem se le enkrat letno odvija neposredno pred čudovito kuliso gorovja Wilder Kaiser (slo. Divji cesar). Medtem ko na majhnem odru igrajo božične pesmi, lahko obiskovalci brezplačno občudujejo ročno izrezljane jaslice. Za otroke je organizirano pripovedovanje zgodb ob ognju in živalski vrt s puhastimi ovcami.
Ne zamudite: Poskusite t. i. brodabrot (polnjeni in ocvrti žlikrofi) in si privoščite brezplačno vožnjo s kočijo čez mesto Going.
Odprto: 17. 12. 2023, med 14. in 19. uro.
6. Olomuc (Češka)
Na ulicah okoli mestne hiše se vrstijo številne stojnice – božični sejem v moravskem mestu Olomuc velja za posebno miren, za kar so zaslužne tudi številne baročne stavbe in čudovite cerkve. Mimogrede: Organizatorji se lahko pohvalijo s posebno veliko izbiro različnih vrst punča, ki ga popestrijo z najrazličnejšimi začimbami in sadjem. Zagotovo vam ne bo žal, če boste obiskali Olomuc!
Ne zamudite: Preizkusite t. i. bramborak (tradicionalne palačinke s česnom in majaronom) ter se odločite za brezplačno drsanje na Spodnjem trgu.
Odprto: Od 18. 11. do 23. 12. 2023.
Od kdaj obstajajo praznični sejmi?
Prvi božični sejmi v nemško govorečih državah so potekali že v 14. stoletju. Takrat niso bili toliko namenjeni pitju kuhanega vina, temveč predvsem oskrbi s hrano ter vsakdanjimi izdelki za zimske mesece in prihajajoče božične praznike. Ko je v 17. in 18. stoletju božič, ki je bil do tedaj predvsem verski praznik, začel postajati vedno bolj meščansko in družinsko usmerjeno praznovanje, so se spremenili tudi sejmi – tako so zdaj sestavni del ponudbe na božičnih trgih predvsem hrana, igrače in pijača. Trgi se še danes spreminjajo v skladu z željami obiskovalcev, nadvse pomembna tema v zadnjih letih pa je predvsem trajnost.