Prijatelji: družina, ki si jo izberemo sami?
V življenju sklenemo marsikatero prijateljstvo in nekatera nas spremljajo za vedno. Zakaj so najstarejši prijatelji pogosto tisti, ki so nam najbliže, in kdaj je čas, da prijateljstvo prekinemo?
Prijatelji so družina, ki si jo izberemo sami. Dobri prijatelji obogatijo življenje in nam v težkih časih stojijo ob strani. Novopečene mamice zato pogosto skrbi, da se bodo stara prijateljstva zdaj, ko je tukaj otroček, skrhala ali celo končala. Prijateljstva so pomembna za splošno zdravje in srce. Znanstvene študije kažejo, da je tveganje za srčno-žilna obolenja in depresijo manjše, če nas obkrožajo dobri prijatelji. Prijatelji so neprecenljivi tudi za zmanjšanje stresa.
S tistimi prijatelji, ki jih poznamo dlje, imamo običajno tesnejši odnos. A stari prijatelji nam niso najbližji le zaradi skupnih spominov in vsega, kar smo doživeli. Z leti se naše predstave o prijateljstvu spreminjajo. To so pokazale tudi raziskave v različnih kulturah. To, da imamo z leti vse manjši krog prijateljev, nas ne bi smelo skrbeti ali žalostiti. Prav nasprotno: bolj kot število prijateljev, ki nam je bilo pomembno, ko smo bili mlajši, nam z leti postane pomembna kakovost odnosov, ki jih imamo.
Razvoj prijateljstva z vidika evolucije
S psihološkega vidika je dolgo veljalo, da je to dejstvo povezano s tem, da imamo vedno manj časa. Po sodobnih dognanjih pa je menda bolj povezano z evolucijskimi razlogi. Raziskovalci in raziskovalke so v okviru neke študije s prosto živečimi šimpanzi opazili podobne vzorce, kot jih imajo človeška prijateljstva. Starejši šimpanzi so prebili veliko več časa s svojimi vrstniki, s katerimi so imeli že dolgoletno vez. Razlog je ta, da so se lahko na te prijatelje najbolj zanesli pri medsebojni negi kožuha.
Le kaj nam koristijo številna plehka prijateljstva z ljudmi, s katerimi je sicer zabavno žurirati, takrat ko gre za pomembne življenjske odločitve (oz. v primeru šimpanzov za trebljenje kožuha)?
Zato je dobro, da svoja prijateljstva po določenem času vzamemo pod drobnogled. Ali prejemamo toliko kot dajemo? Ugotovitev, da vez ni več takšna kot nekoč, je lahko boleča, a po svoje tudi osvobajajoča. Kdaj je bolje prekiniti prijateljstvo? Spodaj smo pripravili povzetek znakov, kdaj velja razmisliti o nadaljnji usodi prijateljstva.
5 razlogov, zakaj prekiniti določeno prijateljstvo
-
Odnos je enostranski in nas obremenjuje
Ste vi tisti, ki vedno prvi navežete stik? Ali je med srečanjem ob kavi govora samo o težavah in stiskah vašega prijatelja oz. prijateljice? Potem to ni uravnotežen odnos.
-
Prijatelj je nevoščljiv
Se počutite, kot da vam prijatelj ali prijateljica pogosto zavida vaše razmerje, kariero ali druga prijateljstva? Težava je njegovo oz. njeno pomanjkanje (samo)spoštovanja.
Ne zaupata si več
Si ne moreta več zaupati stisk ali skrivnosti? Prijateljstvo, v katerem drugi osebi zaradi nezaupanja ne morete povedati, kaj vas teži, nima ravno smisla.
Stike ohranjate le še iz navade
Se z nekom srečujete le še zato, ker imate občutek, da se morate? Ko se dobite, si nimate veliko povedati in tudi ne vlagate truda v to, da bi se videli pogosteje? Tako prijateljstvo počasi, a zanesljivo drsi v poznanstvo.
Različne vrednote in predstave
Je v prijateljskem odnosu ena oseba bolj zrela ali pa se je druga zelo spremenila? Obe strani bi morali biti potrpežljivi in sprejeti spremembe. Če pa ne najdete več skupnega jezika, je bolje, da se vaše poti razidejo.