Recept za sočno in sladko bučno pito
Imate radi buče, pa bi za spremembo radi poskusili kaj drugega kot bučno juho? Z našim receptom za bučno pito boste iz te jesenske zelenjave lahko pripravili slastno sladico.
Recept za slastno bučno pito
Sestavine (pekač ⌀ ca. 22 cm)
- 175 g moke
- 75 g masla; ter dodatno za pekač
- 4 jajca
- 1 ščep soli
- 50 g sladkorja
- suh fižol
- 600 g muškatne buče
- 150 g rjavega sladkorja
- 1 jedilna žlica škroba
- 300 g sladke smetane
- ½ čajne žličke muškatnega oreščka
- 1 jedilna žlička dmBio mletega cejlonskega cimeta
- 1 jedilna žlička ingverja v prahu
- ½ žličke začimb za medenjake
Priprava bučne pite
1. Naredite testo
Moko, maslo, jajce, sol in 50 g sladkorja zgnetite v gladko testo. Po potrebi dodajte malo hladne vode. Oblikujte hlebček in ga zavijte v folijo za živila (okolju prijazna alternativa: krpice iz čebeljega voska) ter za približno 30 minut postavite na hladno.
2. Podušite bučo in segrejte pečico
Meso buče narežite na kocke in ga dajte v lonec, skupaj s 100 ml vode. Pokrito dušite do mehkega ca. 15 minut. Dobro odcedite, fino spasirajte in ohladite. Pečico segrejte na 180 °C (zgornje in spodnje gretje). Pekač za pito (⌀ ca. 22 cm) premažite z maslom.
3. Predhodno specite testo
Testo razvaljajte in z njim obložite pekač ter ga pritisnite ob dno in robove. Čez testo položite papir za peko, nanj položite suh fižol in na srednjem nivoju pecite ca. 10 minut. Odstranite fižol in papir ter testo rahlo ohladite.
4. Pripravite bučni pire in specite do konca
Bučni pire gladko zmešajte z rjavim sladkorjem, škrobom, 150 g sladke smetane, 3 jajci, muškatnim oreščkom, cimetom in ingverjem. Mešanico vlijte na krhko testo in pecite na srednjem nivoju približno 40 minut, dokler ni zlato rjavo zapečeno.
5. Kako postreči pito?
Preden postrežete, čvrsto stepite 150 ml sladke smetane. Z njo napolnite vrečko za brizganje z nazobčanim nastavkom in smetano nabrizgajte na pito. Po vrhu posujte začimbe za medenjake.
Pecivo z zelenjavo. Zveni slastno!
Zelenjava v pecivu se morda sliši nenavadno, vendar ni – še posebej, če zelenjava v resnici sploh ni zelenjava. Buče uvrščamo med sadje in so nekakšna mešanica sadja in zelenjave. Muškatna buča v našem receptu je nežno pikantnega okusa in spominja na muškatni orešček. V trgovini ali na tržnici jo prepoznate po zeleno-bež do mat rumeni barvi in rebrasti površini. Buče so idealne tudi za bučni chutney, danes pa z vami delimo recept za sladko-kisli bučni in jabolčni chutney.
Če želite zelenjavo shraniti za dlje časa, si preberite tudi, kako doma enostavno fermentirati zelenjavo in tako poskrbeti tudi za svoj imunski sistem.
Sezona buče in začimb
Mešanica buče in začimb (bolj znana tudi kot pumpkin spice latte) se je na evropskih nakupovalnih policah znašla takrat, ko se je pojavil topli napitek pumpkin spice latte. Uporabite jo lahko tudi za pecivo ali slane jedi, kot so juhe in kari. Za hladne jesenske dni je kot nalašč naš recept za sladek cimetov kruh iz buče hokaido, ali pa kateri izmed številnih drugih jesenskih receptov iz buče.
DIY: Sami naredite začimbno mešanico z bučo
Sestavine za cca. 150 g začimbne mešanice:
- 4 jedilne žlice dmBio mletega cejlonskega cimeta
- 2 jedilni žlici mletega pimenta
- 2 jedilni žlici muškatnega oreščka
- 2 jedilni žlici mletega ingverja
- 1 čajna žlička mletih klinčkov
Priprava začimbne mešanice z bučo
V skledi dobro zmešajte mlete začimbe, jih dajte v kozarce z navojem in shranite neprodušno zaprte.
Se nikoli ne naveličate buče?
Zakaj torej ne bi poskusili hrane, ki pogreje dušo in telo? Tukaj preberite, zakaj je pozimi dobro kuhati kari. Preizkusite lahko tudi nekoliko drugačno različico - zelenjavni kari s kokosovim mlekom. Vedeti morate, da nekatere buče niso užitne in so namenjene le za okras – iz njih lahko na primer izdelate čudovito jesensko dekoracijo ali z njimi popestrite noč čarovnic.