Slaba karma? 5 trajnostnih nasvetov za lepši svet
Če želite spremeniti svet in ravnati prijaznejše do okolja, je najbolje, da začnete z majhnimi koraki. Te namreč lahko enostavno vključite v svoj vsakdan, poleg tega pa vas bodo spodbudili, da se teh navad tudi držite. Na voljo vam je tudi veliko aplikacij za okolju prijaznejši življenjski stil, ki vam pri tem lahko pomagajo. Preberite, s katerimi ukrepi lahko živite trajnostno in prijazno do okolja.
Naredite nekaj dobrega za okolje
-
Okolju prijazno čiščenje
Trajnostne spremembe boste najprej najlažje uvedli v lastnem domu, še posebej pri čiščenju. Preprosto nadomestite kemična čistila z okolju prijaznimi alternativami, ko je npr. kristalna soda. Uporabljamo jo lahko v različne namene, polega tega pa je biološko razgradljiva, učinkovita in varčna z embalažo. Dodatno lahko pripomorete k varstvu okolja tudi s tem, da npr. perilo in posodo perete s programom ECO, ki je varčen z elektriko.
-
Zavestna poraba hrane
Kako je sploh prišlo do tega, da določene vrste zelenjave ne porabimo v celoti? Namreč tudi iz celega korenčka (kar pomeni tudi zelenih listov) in brokolija lahko pripravite marsikaj okusnega. In to je šele začetek. Pri svoji kuhi poskusite uporabiti cvetove rabarbare, buče in liste redkvic. Če vam je to preveč nenavadno, pa zunanje liste ali stebla uporabite za jušno osnovo ali pa kar za nego kože. Naš nasvet je tudi ta, da ostanke večerje porabite za pripravo obroka, namesto da jih zavržete.
-
Kupujte izdelke z več vrednosti
Poleg uvedbe trajnostnih sprememb v lastnem domu, lahko k boljšemu svetu pripomoremo tudi z nakupom trajnostnih izdelkov. Nabor izdelkov, s katerimi ob nakupu darujete za socialne projekte, je namreč širok. Tudi nakupovanje in dobro delo gresta lahko z roko v roki.
-
Imate vrt?
Če imate v lasti vrt, lahko sami gojite sadje in zelenjavo ali pa del trate pustite neobdelan, s čimer boste preprečili umiranje insektov. Poleg tega lahko oblačila sušite na prostem ali pa zbirate deževnico, ki jo nato uporabite za zalivanje. Med drugim lahko na sprehodu poberete smeti, ki jih vidite na poti, in tako skrbite za čistejše okolje – tudi če površina ni v vaši lasti.
-
Ne pozabite na vtičnice v pisarni
Tudi v (domači) pisarni lahko naredite nekaj dobrega za okolje, če npr. manj tiskate, ne pijete iz plastenk za enkratno uporabo ali če ob pisalno mizo postavite lončnico, ki bi poskrbela za boljši zrak v prostoru. Posebej priljubljen je trenutno lirastolisti fikus, ki ni zahteven, poleg tega pa ima ogromne liste, ki naj bi čistili zrak. Zvečer izklopite električne naprave iz električnega omrežja, namesto da bi jih le izklopili ali celo preklopili v stanje pripravljenosti.