Spremenite svoje navade: S temi triki vam bo uspelo
Triki, kako lahko spremenimo svoje navade
Tako močno si želimo, da bi malce spremenili svoje življenje in se navzeli zdravih navad – lažje reči kot storiti. A ni težava v pomanjkanju samodiscipline. S spodnjimi triki se lahko končno znebimo slabih navad.
1. Dobre navade si olajšajte, slabe pa otežite
Poenostavimo si spreminjanje navad. Pomagajmo si po liniji najmanjšega odpora – če si je zvečer najlažje preprosto prižgati Netflix ali se priklopiti na družabno omrežje, se zna zgoditi, da tisti večer ne boste počeli nič drugega. Da bi razvili dobre navade, morate najprej zmanjšati odpor do njih. Primer: Če želite branje spremeniti v navado, bi bilo dobro, da si knjige postavite na vidno mesto na nočni omarici, v dnevni sobi, kuhinji – torej povsod, kjer bi morda želeli brati. Kot alternativo lahko izberete tudi elektronski bralnik knjig, na katerem imate lahko nekaj naloženih knjig, ki bodo vedno pri roki. Slabe navade pa si poskušajte otežiti: izbrišite si aplikacije z družabnimi omrežji, da jih morate ob ponovni uporabi zopet naložiti ali ponovno vnesti podatke za dostop. Lahko jih tudi spravite v skrito mapo na telefonu, da jih ne odpirate podzavestno. Prenosni računalnik z dostopom do Netflixa lahko spravite v predal, tako da ga morate najprej vzeti ven in priključiti – iz lahko dostopne pametne televizije pa si Netflix odstranite.
2. Lotite se le ene navade naenkrat
Ne pretiravajte s spreminjanjem vseh navad! Kdor si želi svoje življenje obrniti na glavo, mora imeti precej potrpljenja. Kar nekaj časa bo trajalo (najmanj tri tedne), da določeno ravnanje preide v navado. To je malce povezano tudi s tem, da imajo naši možgani pogosto vključenega avtopilota in stvari tečejo po precej ustaljenih tirnicah. Če jutro že leta in leta začenjate s kavo, bo sedaj trajalo kar nekaj časa, da boste v jutranjo rutino vpeljali kozarec vode ali zdrav smuti.
3. Moč drobnih navad
Spremenite svoje navade, a postopoma. Pogosto gre lahko le za majhne spremembe, ki se na dolgi rok močno obrestujejo. Tudi drobne navade nas lahko vodijo na pravo pot in okrepijo zaupanje vase, da postanete bolj učinkoviti. »Mikro navade« boste običajno lažje in bolj verjetno uresničili. To velja zlasti za novoletne zaobljube. Da bi jih lahko izpolnili, morajo biti realne in izhajati iz pristne želje. Bolje je torej, da začnete z minimalno spremembo, na primer uporabljate stopnice namesto dvigala, kot da načrtujete, da boste 5 ur na teden preživeli v fitnesu. Majhna sprememba ima po navadi domino učinek, saj povzroči vedno več pozitivnih sprememb. Z malce gibanja vsak dan boste pridobili na kondiciji in nenadoma misel na izlet v hribe konec tedna ne bo več tako strašljiva in se vam bo z novo pridobljeno kondicijo zdela popolnoma izvedljiva in celo mamljiva.
4. Dobre navade se seštevajo
Tudi ideja, da se iz ene dobre navade lahko razvije naslednja, vam lahko precej pomaga pri spreminjanju svojih starih navad. Obstoječe navade so že trdno zasidrane v naših mislih. Če tem dodamo manjše navade, ki izhajajo iz starih, je veliko lažje, kot novo navado ustvariti iz nič. Obstaja veliko primerov, ki so se v praksi že izkazali za pozitivne. Ko greste na sprehod s psom, lahko spotoma ven odnesete še smeti. Dobra navada bi tudi bila, če takoj po popoldanski kavi ali čaju napolnite ali izpraznite pomivalni stroj. Ob skodelici kave si vedno natočite zraven še kozarec vode, da poskrbite za zadostno hidratacijo, jutranjemu tuširanju dodajte še poživljajoč piling, dolge telefonske pogovore pa opravite med sprehodom.