Zvočna kopel – pozitivni zvoki za naše duševno zdravje

Pojoče sklede so kovinske posode, ki se uporabljajo kot neke vrste zvočna terapija pri meditaciji in jogi. Harmonični zvoki in vibracije lahko vibrirajo po vsem telesu, delujejo sproščujoče in zmanjšujejo stres. Ta tehnika je eden od najnovejših trendov sproščanja, prav tako kot tako imenovana "somatska vadba". Zvočna kopel se osredotoča na krepitev povezave med umom in telesom, odkrivanje blokad in boljše zavedanje telesa. Nežni toni pojočih skled so zasnovani tako, da nam pomagajo pri telesni in duševni sprostitvi. S tem se zniža raven kortizola v telesu in obenem raven stresa.

Strokovnjaki pojasnjujejo, kako zvoki vplivajo na naše telo med izvajanjem joge in meditacije.

1. Kateri zvoki in frekvence pridejo v poštev pri zvočni kopeli?

Večina pojočih skled in instrumentov, ki se uporabljajo pri zvočnih kopelih, je uglašena na 432 megahercev. To je frekvenca, ki naj bi odpirala srce. Ko ta zvok napolni prostor, nam pomaga, da se sprostimo. Zvoki se pogosto uporabljajo pri meditaciji in jogi; pri sproščeni jin jogi na primer za spremljavo daljših raztezanj. Lahko so zelo melodični, prijetni in sproščujoči – pri usmerjanju naše pozornosti navznoter pa nam lahko pomagajo tudi glasni, vibrirajoči zvoki, ki nas spravijo iz ritma in so nepričakovani, ker jih redko najdemo v hrupu vsakdanjega življenja. Med zvočno terapijo se telo nauči povezovati te zvoke z oddihom, tako kot jih povezuje z vonji. Veliko ljudi na primer vonj sivke povezuje s sprostitvijo in to sprostitev občutijo takoj, ko jo zavohajo. Na enak način se telo nauči povezovati tudi zvoke.

2. Kako zvok vpliva na telo?

Dokazano je, da zvoki v določenem frekvenčnem območju vplivajo na naš parasimpatični živčni sistem. Zaradi vsakodnevnega stresa je naše telo prepogosto v stanju "boj ali beg" (fight or flight). Do prave sprostitve pride šele, ko prodremo v parasimpatični živčni sistem. Po besedah strokovnjakov nam zvoki pomagajo potovati navznoter. Zvok povzroči, da se naš živčni sistem umiri in se hkrati osredotoči v našo notranjost. To nas pomirja in lahko celo ublaži bolečino. Zvočna kopel je kot hiter način sproščanja lahko koristna tudi za duševno zdravje: Po besedah strokovnjakov lahko vsakdo, ki se prepusti vibracijam, začuti, kako se sproščajo blokade. Živimo v družbi, ki se ne zna več začutiti in samo še razmišlja. Zvočna kopel lahko odločilno pomaga pri tem, da se bolje zavedamo svojega telesa.

3. Ali lahko zvočno kopel izvajamo tudi doma?

Dandanes so že na voljo nekateri pripomočki za izvajanje zvočne kopeli v domačem okolju. Toda ali je udarjanje po pojočih skledah doma lahko dovolj sproščujoče? To je odvisno od tega, kako dejavno se sicer ukvarjate s temi tematikami. Če si že sedaj večkrat zavestno vzamete čas za meditacijo, vam lahko zvoki pomagajo, da se sprostite tudi doma. Preden pa pojoče sklede postavite v svojo dnevno sobo, vseeno priporočamo, da se najprej nekajkrat udeležite zvočnih terapij z ustreznimi strokovnjaki.