Učinkovito sprejemanje odločitev
Potrebujete včasih dneve, tedne ali celo mesece, preden se nekaj odločite? Brez skrbi, niste edini. Nenazadnje živimo v času, ko nam splet in globalizacija ponujata skoraj neskončno možnost izbire. Svobodno se odločamo glede poklica, sami se odločimo, kakšen bo naš način življenja, s kom ga bomo preživeli in kje. Zato ni čudno, da je včasih težko izbrati eno samo možnost. Nekateri delajo izračune, drugi sestavljajo sezname za in proti, spet tretji za mnenje povprašajo prijatelje na družbenih omrežjih, a včasih na koncu še vedno ne vedo, kako se prav odločiti oz. odločitev preprosto prelagajo na kasneje.
Nežnejšemu spolu se pogosto pripisuje premalo odločnosti. Študije kažejo, da so ženske pazljivejše, bolj pripravljene sodelovati in se odločijo šele, ko pretehtajo različne interese. Moški se po mnenju strokovnjakov veliko lažje odločajo in se manj obremenjujejo glede tega, ali je sprejeta odločitev res pravilna. Prav tako jih številne odločitve le redko izčrpajo. Morda tudi zato, ker v vsakdanjem družinskem življenju odločilno vlogo običajno prevzemajo ženske. Nemalokrat same izberejo stanovanje, opremo, vrtec, ki ga bo otrok obiskoval, ali rezervirajo družinski dopust.
Ženske se običajno odločajo intuitivno. Če smo natančnejši, se tako odloča kar 62 % žensk in le 52 % moških. Poleg tega ženske čutijo potrebo, da svoje odločitve podrobno obrazložijo. Želijo objasniti, zakaj so se tako odločile in kaj je vplivalo na njihovo odločitev. Takšno ravnanje lahko opazite že, ko ženska odpove večerjo, pri vzgoji otrok in tudi v načinu, kako npr. vodi sestanek. Razlog za takšno obnašanje je, da nočejo izpasti egoistično in poudarjati samo lastnega mnenja. Mnoge ženske same pri sebi opažajo, da se takšna razlaga včasih spremeni v opravičevanje.