Active Beauty
Umetne jelke in ostala malce drugačna božična drevesca:
čas branja: min
Zeleni prazniki

Umetne jelke in ostala malce drugačna božična drevesca:

Kaj je boljše: umetno ali naravno božično drevesce? Ali lahko božično drevesce preživi v loncu? In kako lahko sami sestavite malce drugačno jelko iz lesa? Z vami delimo nasvete in zamisli o ekoloških alternativah božičnemu drevescu, trajnostnih okraskih zanj in recikliranju dreves po praznikih. Da bo najlepši praznik še bolj zelen.

Najlepše božično drevesce je nežno okrašeno in seveda trajnostno. V nadaljevanju si preberite nekaj idej za »bolj zelena« božična drevesca, ki vam bodo pomagala praznovati božič brez slabe vesti do narave.

Izbirate lahko med različnimi alternativami božičnemu drevescu

Umetna ali naravna smrečica?

Je okolju bolj prijazno plastično drevo ali pravi iglavec? Kdaj se splača kupiti umetno božično drevesce? Na prvi pogled se zdi, da je umetno božično drevesce boljša izbira, saj ga je mogoče ponovno uporabiti. Toda, koliko let morate praznovati božič ob plastični jelki, da bo njen ogljični odtis boljši ali enak kot pri naravnem božičnemu drevescu? To je med drugim odvisno od velikosti smrečice in proizvodne države. Izračuni kanadske raziskovalne skupine predvidevajo življenjsko dobo do 20 let. To je precej dolgo obdobje.

Velika prednost naravnega drevesca je, da je raslo osem do deset let in je v tem času lahko absorbiralo CO2, kar za plastično božično drevesce ne velja. Poleg tega je naravni iglavec mogoče v celoti reciklirati (več idej boste našli v nadaljevanju), medtem ko umetnega božičnega drevesca običajno ni mogoče reciklirati in ustvarja veliko odpadkov.

Če se odločite za naravno različico, morate upoštevati naslednje: Lokalne rastline so boljše od uvoženih smrečic po nizki ceni. Ekološki certifikat pa zagotavlja, da za njihovo rast niso uporabljali umetnih gnojil ali pesticidov.

Sami naredite svoje božično drevesce

Če bi vsekakor radi sami naredili okraske in podobno, boste na spletu našli nešteto idej za izdelavo čisto svojega božičnega drevesca. Še posebej pogosta je različica, pri kateri so zbrane veje različnih dolžin povezane z žicami, da tako ustvarijo trikotno obliko jelke. To zelo preprosto drevesce lahko bogato okrasite z najrazličnejšimi okraski – ali pa ga pustite na videz minimalističnega in ga preprosto okrasite le z nizom lučk.

Če vam ni do ustvarjanja, boste morda zadovoljni brez prave smrečice: leseno božično drevesce, ki ga sestavite iz stojala za večkratno uporabo, v katero vstavite jelkine veje. Le zelenje boste morali kupiti vsako leto na novo. Gre za resnično trajnostno alternativo božičnemu drevescu, saj za veje ni treba posekati nobene smrečice.

Kdor ne želi izdelati božičnega drevesca, lahko tukaj najde navodila za izdelavo venčkov za vrata, tukaj pa navdih za domače okenske okraske.

Božično drevesce v cvetličnem loncu

Božična drevesca v cvetličnih loncih zlahka živijo tudi po praznikih. Lahko jih posadite na svojem vrtu ali pa izposojeno drevesce vrnete (to na primer ponujajo na spletni strani zeleno-drevo.si). Nasvet za nakup: Smreke imajo plitve korenine, zato so primernejše za življenje v loncu kot kavkaška jelka s svojimi koreninami. Tudi pritlikava smreka na vrtu zraste največ do višine dveh metrov. In še: mlajša, kot je rastlina, večja je verjetnost, da bo kasneje dobro rasla tudi zunaj.

Kako skrbeti za božično drevesce v loncu? V hladnem in svetlem prostoru brez prepiha bo zelena jelka dlje časa ostala sveža in bo manj izgubljala iglice. Zato je nikoli ne smete postaviti poleg radiatorja ali kamina. Če je zemlja suha, lahko drevesce rahlo zalijete. Rastlina nikakor ne sme stati v vodi, saj to pospešuje gnitje korenin. Iglice lahko vlažite tudi z vodo iz razpršilnika.

In kako dolgo lahko božično drevesce pustimo v cvetličnem loncu? Po desetih dneh ali največ dveh tednih ga je treba ponovno prestaviti na prosto. Prej, ko bo drevesce spet na svežem zraku, tem boljše možnosti bo imelo, da preživi tudi po božiču. Da prehod iz notranjih prostorov v zunanje ne bi bil preveč nenaden, je treba drevesce počasi aklimatizirati na nizke temperature. Zato je bolje, da ga najprej postavimo nekam, kjer je zatišje.

Zunanje božično drevesce

Neobičajna alternativa božičnemu drevescu je okrašena smrečica na prostem, ki jo preprosto okrasite z nizom lučk. Obdarovanje imate tako lahko kar na domačem vrtu. Lahko pa drevo, izbrano za ta praznični dogodek, postavimo na vidno mesto pred terasna vrata ali okno dnevne sobe. Če nimate svojega vrta, lahko na drevo v gozdu obesite hrano za ptice. Takšno praznovanje na prostem je preprosto čarobno.

Eko-okraski: tako bo vaša praznična dekoracija bolj trajnostna

Kaj je bolj trajnostno? Svečke ali niz električnih lučk?

O vprašanju, ali so bolj ekološke sveče ali niz lučk na božičnem drevesu, ni prepričljivih raziskav. Vključenih je preveč dejavnikov: Iz kakšnega materiala so sveče? Kako dolgo gorijo? Kako pogosto se prižigajo električne lučke? Ali so lučke narejene iz žarnic ali diod, ki oddajajo svetlobo (LED)? Ali niz električnih lučk deluje na zeleno električno energijo?

Mnogi (zlasti če praznujejo božič z dojenčkom ali majhnim otrokom) že iz varnostnih razlogov namesto gorljivih sveč raje izberejo niz lučk. Pomembno pri nakupu: veriga iz LED-lučk porabi do 90 odstotkov manj energije kot običajna svetlobna veriga z majhnimi žarnicami in ima tudi veliko daljšo življenjsko dobo. Poleg tega mora biti niz električnih lučk priključen na električno omrežje ali delovati z akumulatorsko baterijo za ponovno polnjenje. Niz lučk na baterije namreč proizvaja veliko nevarnih odpadkov.

Če se ne želite odpovedati pravi svetlobi svečk, se odločite za trajnostne svečke iz oljne ogrščice ali soje. Večina sveč je namreč iz parafina, neobnovljivega stranskega proizvoda predelave nafte. Mimogrede, sveče lahko izdelate tudi sami – najbolje iz voska iz oljne ogrščice ali soje, pridelane v Evropi (naročite ga lahko npr. na spletni strani tovarne Organika).

Rabljeni okraski za božično drevesce

Okraski so za okoljsko bolj ozaveščene že zdavnaj preteklost. Morda ima vaša babica na podstrešju še vedno starinske okraske za smrečico. Slednje boste našli tudi na bolšjem trgu ali pa na spletu. Morda pa lahko povprašate sorodnike ali prijatelje za izmenjavo okraskov za božično drevesce, tako bo vaši smrečica lahko vsako leto drugačna.

Nekaj zamisli, kako narediti okraske za božično drevesce

Najboljši so jedilni okraski za božična drevesca, kot so medenjaki ali španski vetrci, saj najverjetneje od njih po praznovanju ne bo ostalo nič. Če imate dobre ročne spretnosti, lahko iz slame ali papirja izdelate zvezde. Na božično drevesce se lepo podajo tudi posušene pomarančne rezine ali cimetove palčke. Narava pa ponuja veliko lepega, z malo truda lahko svoji smrečici dodate praznični videz na naraven način: Na borove storže lahko zavežete pentlje, ki jih naredite iz ostankov blaga.

Kam z božičnim drevescem po praznikih?

Kaj se bo z božičnim drevescem zgodilo po praznikih, odločilno vpliva tudi na njegov okoljski odtis. Če konča na odlagališču, se pri gnitju sprošča metan, plin, ki je za podnebje 25-krat bolj škodljiv kot CO2. Če pa božično drevesce sežgemo, se pri tem sprosti le toliko CO2, kolikor ga je absorbiralo v času svojega življenja.

Recikliranje za vrt

Kemično neobdelana božična drevesca lahko uporabite na vrtu: cele veje vam lahko služijo kot zaščita pred zmrzaljo, razrezane pa kot mulč.

Donacija dreves

Nekateri živalski vrtovi, kmetije in gozdarji kot krmo za živali z veseljem sprejmejo tudi odslužena ekološka božična drevesca, ki ne smejo biti okrašena, na iglicah pa ne sme biti ostankov voska.

Ko govorimo o donaciji dreves: Okoljevarstvene organizacije bodo z vašo donacijo posadile drevo tam, kjer je nujno potrebno. Na ta način lahko vsaj do določene mere pripomoremo k temu, da izravnamo vpliv božiča na okolje.

x
Opravičujemo se, vendar za vaše iskanje nismo našli rezultatov. Poskusite z drugimi iskalnimi pojmi.