Zmanjšaj, ponovno uporabi in recikliraj: Pojmi trajnostnega ravnanja

Izrazi, kot so „zmanjšaj“, „ponovno uporabi“ ali „recikliraj“, simbolizirajo trajnostno življenje, zavestno nakupovanje, ciljno ravnanje z viri in konec koncev to, kar lahko storimo, da naš svet naredimo nekoliko boljši.

1. Refuse – odklonite

Povprečen prebivalec zahodnih državah kupi 60 novih oblačil na leto. To ustreza približno enemu novemu oblačilu na teden. Raziskave so pokazale, da približno polovico oblačil, ki jih ima oseba, redko ali nikoli ne nosi. Ta neuporabljena oblačila pogosto stojijo v omari, nato pa končajo v smeteh. To obremenjuje tako našo denarnico kot tudi okolje. Najboljši odpadki so torej tisti, ki sploh ne nastanejo. Kako to doseči? Tako, da dobro premislimo, za kaj se odločimo, kupimo in prinesemo domov. Če dom dojemamo kot svetišče, v katerega smejo vstopiti le redke, posebne in predvsem trajnostne stvari, bomo v prihodnje zavrnili promocijska darila in poceni ponudbe. In tisto, po čemer ni povpraševanja, sčasoma nehajo proizvajati. To pa prihrani vire in je dobro za okolje.

Nasvet: Preberite naših 5 trajnostnih nasvetov za lepši svet.

2. Reduce – zmanjšajte

"Dovolj" je čarobna beseda sodobnega časa.

To je nasprotje od "več", s katerim smo odraščali mnogi od nas. Ko razumemo, da nenehno kopičenje in rast na dolgi rok ni pametna ideja ter uničuje svet, bomo vsak nakup in hipno željo temeljito premislili. Pogosto ugotovimo, da tega in onega pravzaprav ne potrebujemo, da si lahko stvari izposodimo ali kupimo rabljene. Sčasoma se naučimo, kako lepo je imeti več prostora in manj stvari. To velja tudi za garderobo. Kapsulna garderoba – torej minimalistična garderoba z izbranimi, brezčasnimi osnovnimi kosi, ki jih je mogoče poljubno kombinirati in omogočajo raznolike kombinacije – ne le prihrani čas, temveč je tudi trajnostna. Poleg tega pomaga zmanjšati število kosov v omari in preprečuje napačne nakupe v prihodnosti. Podjetnica in lastnica modne blagovne znamke dariadéh, Madeleine Alizadeh, na svoji spletni strani www.dariadeh.com ponuja praktičen priročnik za sestavo kapsulne garderobe za brezplačen prenos. (Free Capsule Wardrobe Workbook – dariadéh (dariadeh.com))

Nasvet: Tukaj si preberite več o tem, kako sestaviti jesensko kapsulno garderobo.

3. Reuse – ponovno uporabite

Vsi že poznamo idejo o embalaži za večkratno uporabo. Izpiranje, ponovno polnjenje, ponovno uporaba – tako prihranimo surovine. A s tem problem še zdaleč ni rešen. S kančkom ustvarjalnosti lahko v svojem gospodinjstvu odkrijemo toliko stvari, ki jih lahko uporabimo na drugačen način. Stara brisačo z luknjo? Predelamo jo v brisačo s kapuco za dojenčka (brez škodljivih snovi, saj je bila že neštetokrat oprana), iz lepe prazne pločevinke pa naredimo zabaven lampion. Idej za upcycling ali večvrednostno recikliranje izdelkov je danes na spletu na voljo neomejeno. Pri oblačilih, ki nam stojijo v omari, pa so lahko dobra rešitev izmenjevalnice oblačil in platforme za ponovno prodajo ter spletne trgovine z rabljenimi oblačili (second hand), kot sta na primer reinkarmika.com in mojatvojaomara.si. Vendar pa možnost ponovne prodaje ne bi smela biti izgovor za ponovno kupovanje novih stvari. Le kakovostni kosi iz trajnostnih materialov lahko dobijo "drugo življenje". Poceni izdelki se običajno prehitro iztrošijo, da bi bila ponovna prodaja smiselna, zato jih platforme pogosto takoj zavržejo.

Nasvet: Preberite tudi, kako ponovno uporabiti zelenjavo.

4. Repair – popravite

Ja, radi bi popravili star mešalnik, iPad, kolo, če bi le lahko ... to pa terja več kot le dober namen: Iskanje ali celo ustanavljanje “popravljalnic”, iskanje dobre šivilje ali čevljarja v bližini, ki spretno zakrpa luknjo v najljubših kavbojkah ali čevljih, iskanje spretnih mojstrov v lokalnem okolju (morda ga najdemo kar med sorodniki ali prijatelji?) ali spodbujanje izmenjav, kot je kuhanje kosila v zameno za popravilo zaslona telefona. Prav tako je zelo koristno, če kupujemo le stvari, ki jih je mogoče dobro popraviti. Pri tem se spet vrnemo h kakovostnim izdelkom: Visokokakovostna oblačila je lažje zašiti, popraviti in kreativno ponovno uporabiti, ker so materiali bolj trpežni. S kančkom ustvarjalnosti lahko tako ustvarimo unikatne kose za vse življenje.

Nasvet: Preberite, kako si lahko sami na kreativen način zakrpate svoja oblačila ali pa poglejte, kaj omogoča Popravljalnica Garaža.

5. Recycle – ponovno uporabite

Predelati staro embalažo in iz nje narediti novo je genialno, vendar to žal deluje dobro le pri majhnem delu naših plastičnih odpadkov. dm ima zahvaljujoč novim tehnologijam v svoji ponudbi izdelke z reciklirano embalažo (več o tem: Odgovornost do okolja). Vendar pa je tudi za te procese potrebna energija. Po podatkih Statističnega urada je bilo v Sloveniji preteklo leto zbranih 11,8 milijona ton odpadkov, od tega jih je bilo 3,2 milijona ton namenjenih za recikliranje. Kar zadeva oblačila, lahko priredimo neke vrste družabne dogodke, kjer oblačila ponudimo v ponovno uporabo prijateljem in znancem. Vsak prinese nekaj kosov oblačila, ki bi sicer visela v omari, na koncu pa vsak donov odnese nekaj, kar mu je morda bolj všeč ali pa je že dolgo iskal – odlična priložnost, da v svojo garderobo vnesete svežino, ne da bi morali kupovati novo.

Nasvet: Preberite še več naših idej za ponovno uporabo.

6. Rethink – premislite

Ko se nekaj časa ukvarjate s temami, kot so „zmanjšaj, ponovno uporabi in recikliraj“, to postane avtomatično in na privlačen potrošniški svet začnete gledati z drugačnimi očmi – vse to je treba proizvesti in na koncu zavreči. Med zagovorniki trajnosti v svetu mode velja načelo: Manj je več. Najbolj trajnosten kos oblačila sploh ne potrebuje proizvodnje. Če bi se večje število ljudi odločilo, da svoj potrošniški življenjski slog premakne v smer trajnosti in predvsem zmanjša količino stvari, bi to prineslo prave spremembe. Dober prvi korak: za rojstni dan si raje želite skupne aktivnosti namesto novih stvari.