9 nasvetov strokovnjakov za pravilno dihanje
Kako s pravilnim dihanjem sprostite telo, um in duha?
Čez 15 minut imate v službi predstavitev. Hitro skočite še v pekarno in že tečete za avtobusom. Vsakodnevne obveznosti in naglica ne dopuščata premora. Časa za globok in pomirjujoč vdih in izdih praktično ni.
Dihanje je čudež, ki se odvija sam od sebe. Je najpomembnejša samostojna telesna funkcija, na katero pa lahko tudi zavestno vplivate. Napačno dihanje, ki vas po možnosti spremlja že od otroštva, škodi dobremu počutju.
Znaki, da napačno dihate
Dihanje spremlja vse presnovne procese ter splošno dogajanje v telesu. Če zaradi stresa dihate plitvo, boste brez energije in utrujeni. Pridružita se lahko tudi tiščanje v prsih in splošno slabo počutje. Zaradi napačnega dihanja pride tudi do težav s čustvovanjem.
S pravilnim dihanjem se bo vaše telesno in duševno počutje izboljšalo. S pravilnimi tehnikami dihanja namreč lahko znižate krvni tlak in utrip, sprostite mišice in ublažite stres, se lažje soočite s tesnobo in motnjami spanja ter bolj učinkovito predelate in izrazite čustva.
Dobra novica je, da se pravilnega dihanja lahko naučite:
Pravilno dihanje: Kaj morate storiti?
1. Naučite se pravilnega dihanja
Najprej morate ozavestiti svoj način dihanja, nato lahko začnete globoko dihati s trebuhom in medenico.
2. Globina dihanja
Kar se da pogosto dihajte s trebušno prepono. Tovrstno dihanje se imenuje tudi popolno dihanje in je izjemno učinkovita dihalna tehnika, ki pljuča dobro oskrbi s kisikom. Skozi nos vdihnite zrak v trebušno votlino in vse do zgornjega dela pljuč.
Pri trebušnem dihanju se mora pri vdihu pas vidno razširiti. Zmeraj pa popolno dihanje ni možno. Tako je recimo pri nekaterih športih, kjer je treba dihati plitko in s pljuči. Tako je tudi prav. Če bi dihali samo s trebušno prepono, bi postalo takšno dihanje preveč samoumevno in nikoli ne bi spoznali njegove regenerativne moči.
3. Hitrost dihanja
Manj kot je vdihov na minuto, globlje in bolj sproščeno je dihanje. Izdih naj bo daljši kot vdih, saj boste s tem spodbudili parasimpatični živčni sistem, ki je zadolžen za sprostitev. To je smiselno početi pred spanjem. Čez dan dihajte v enakomernem ritmu, s približno enako dolgimi in čim globljimi vdihi in izdihi.
4. Premor med vdihom in izdihom
Pri opravljanju vsakodnevnih obveznosti dihajte povsem normalno in brez zavestnih premorov. Teh se je treba najprej naučiti in jih potem tudi redno vaditi. Dihanje s premori je smiselno pri namenskem sproščanju. Prav zaradi tega so premori pri dihanju pomemben del tradicionalnih meditacijskih tehnik Daljnega vzhoda. Daljši, kot je premor, mirnejši je duh.
5. Kje in kdaj se lahko naučite pravilnega dihanja?
Načeloma lahko različne tehnike dihanja preizkusite tudi sami. Knjige, videoposnetki na Youtubu in spletni tečaji so vam pri tem v pomoč. Ker pa se pri samostojnem učenju lahko naučite napačnih vzorcev, bi bilo dobro, da se dogovorite z izkušenim svetovalcem za dihanje, ki vas bo v kratkem času naučil pravilnih tehnik dihanja.
Svetovalci za dihanje so izobraženi za to, da vas opazujejo in vam dajejo napotke, s pomočjo katerih se boste naučili konkretnih vaj za ogrevanje, dihalnih tehnik, različnih položajev in ritmov dihanja. S temi vajami se doma potem lahko sproščate in nabirate energijo za nove podvige.
6. V kolikšnem času se lahko naučite pravilnih tehnik dihanja?
To je odvisno od tega, kako zelo narobe dihate. Blokade pri dihanju nastajajo lahko tudi več let. Med drugim nastanejo tudi zaradi stresa, nepravilnega sedenja in pogostega nošenja čevljev s peto. Površinsko, plitko dihanje je nezavedno. Prepoznate ga po tem, da se trebuh in pas skorajda ne premikata. Če že več let dihate na ta način, bodo možgani potrebovali več časa, da bodo v centru za dihanje ponotranjili nove vzorce.
7. Ali boste potem zmeraj pravilno dihali?
Ni nujno. Vendar, če boste pravilne dihalne tehnike zavestno vadili,jih boste lažje ponotranjili in ohranili. Treba je veliko in redno vaditi.
Vaje lahko izvajate tudi med službenim odmorom ali ko čakate na avtobus.
Dihalne vaje naj postanejo nekaj samoumevnega, kot recimo umivanje zob. Še lažje in bolj zanimivo bo, če boste k dihalnim vajam povabili še partnerja.
8. Ali potrebujete mobilno aplikacijo z dihalnimi vajami?
Uporaba mobilne aplikacije z dihalnimi vajami je smiselna, če vas opomni na vaje, vas obvešča o trenutnem načinu dihanja oz. vas, če se soočate s spalno apnejo, pri prekinitvi dihanja med spanjem opozori. Pri izvajanju vaj je uporaba mobilne aplikacije nesmiselna. Dihanje je individualen proces, ki je povezan s čustvi. Mobilna aplikacija, ki bi zaznala tudi čustva, pa še ne obstaja.
9. Ali obstajajo tečaji, kjer se lahko naučite pravilnih tehnik dihanja?
Obstaja kar nekaj ponudnikov, ki ponujajo različne vsebine pri poučevanju dihanja. Pri klasičnem učenju dihalnih tehnik se s pomočjo glasovnih in telesnih vaj krepi dihalna muskulatura, zmanjšuje stres in spodbuja zaznavanje lastnega telesa. Avtogeni trening in joga nista dihalni tehniki, temveč tehniki sproščanja in ozaveščanja.
Na respiratorni fizioterapiji se obravnavajo funkcionalne motnje dihanja. Nekateri ponudniki se osredotočajo bolj na čustveno-psihične elemente. Transition Breath ali spremenljivo oz. prehodno dihanje, npr. s pomočjo hiperventilacije spodbudi določene centre v možganih, ki povzročijo čustvene odzive, pri katerih lahko doživite tudi globoko duhovno izkustvo.