Fitoterapija v menopavzi
Kaj pomeni izraz fitoterapija?
Fitoterapija – zdravljenje z zdravilnimi rastlinami – je verjetno najstarejša zdravilska veda v zgodovini človeštva. Poznamo več kot 3.000 rastlin z zdravilnimi lastnostmi, vendar jih je le nekaj sto odobrenih kot zdravilo rastlinskega izvora. Za razliko od homeopatije, kjer se uporabljajo le posamezne, močno potencirane – torej močno razredčene – učinkovine, se v fitoterapiji pogosto uporabljajo kombinacije učinkovin iz več različnih rastlin. To so lahko mešanice posušenih cvetov, listov, korenin ali celih delov rastlin, ki se predelajo v prah, kapsule ali kapljice. Med najpomembnejša rastlinska zdravila v fitoterapiji sodijo tudi sokovi, tinkture in eterična olja ter čaji in dodatki za kopeli.
Kaj morate upoštevati, preden začnete s fitoterapijo?
Že vnaprej razčistimo: Menopavza je povsem normalen proces v življenju ženske. Podobno kot pri puberteti in menstrualnem ciklu gre tudi pri menopavzi za hormonsko spremembo v ženskem telesu, ki se pojavi nekje med 45. in 55. letom starosti. Dejstvo, da se v tej fazi pojavljajo telesne težave, kot so migrena, nespečnost, vročinski oblivi in prebavne težave, ni nujno povezano z menopavzo. Telesne in čustvene težave se pogosto razvijajo že dlje časa, preden postanejo v času menopavze bolj opazne. Prav zato je tako pomembno, da pred uporabo zdravil rastlinskega izvora natančno preučimo svoj življenjski slog.
Je uporaba fitoterapije v menopavzi smiselna?
Simptomi, kot so vročinski oblivi ali motnje spanja, so pogosto neposredno povezani s prehrano. Motnje spanja so lahko tudi posledica nepravilnega delovanja črevesja. Zaprtje je namreč pogosta posledica premajhnega vnosa tekočin, saj veliko žensk več let ne pije zadostnih količin vode. Če k temu dodamo še hormonske spremembe v menopavzi, se to neredko kaže v prebavnih težavah, migrenah in motnjah spanja. Prav zato naj bi bilo izjemno pomembno, da te ženske najprej poskrbijo za zadosten dnevni vnos tekočine: dnevno bi bilo treba zaužiti od tri do štiri litre vode (običajno se priporoča približno dva litra). Zeliščni čaji so dober način za hidracijo in zaužitje dragocenih fitohranil. Ženske, ki zaužijejo dovolj tekočine, imajo veliko manj simptomov menopavze. Če se vročinski oblivi kljub temu pojavljajo, delujejo zeliščni čaji zelo osvežilno.
Fitoterapija se začne s prehrano
Težave so pogosto posledica preobremenjenosti, na primer stresa v družinskem okolju ali na delovnem mestu. Ta lahko prav tako povzroči prebavne težave. Zato je v fitoterapiji posebna pozornost namenjena prehrani, bogati z vlakninami, da bi se lahko bolje spopadali tudi s čustvenim stresom. Zlasti zelenolistna zelenjava vsebuje pomembne vitamine in minerale, ki jih telo med menopavzo potrebuje v večjih količinah. Pri tem veliko rastlin z dragocenimi hranili raste tik pred našim pragom: med njimi so čemaž, koprive in regrat ter zelišča pehtran, krebuljica in peteršilj. Ti zagotavljajo kalcij, magnezij in železo ter so bogati z vitaminom C. Med menopavzo je pomembno uživati tudi manj živil, ki v telesu delujejo kislo, kot so kava, meso in mlečni izdelki. Zeleni smoothie je odličen obrok, ki zagotovi dnevni vnos sadja in zelenjave ter je bogat s fitoestrogeni.
Katera zdravila rastlinskega izvora pomagajo pri hormonskih spremembah?
Pri splošnem nemiru, nervoznosti in motnjah spanja lahko pomagajo čaji ali dražeji s hmeljem, meliso in baldrijanom, ki so na voljo brez recepta. Rman vsebuje fitoestrogen, ki se lahko uporablja pri migrenah in hormonskem neravnovesju. Prav tako deluje sproščujoče in blagodejno na prebavo. Verjetno najbolj znano domače zelišče za zdravljenje ženskih težav pa je plahtica. Listi, ki vsebujejo gestagen, lahko pomagajo pri vročinskih oblivih, okužbah sečil in trebušnih krčih. Kopeli za noge s sivko zagotavljajo dober spanec in so se izkazale za učinkovite pri napetosti in razbijanju srca.
Kateri rastlinski hormoni se lahko jemljejo le pod zdravniškim nadzorom
Čustveni simptomi, kot so neuravnovešenost, razdražljivost, pogost jok, občutek tesnobe, depresija in nespečnost, se lahko pojavijo v vseh življenjskih obdobjih, vendar so še posebej pogosti v dneh pred menstruacijo in med menopavzo. Če simptomi trajajo dlje časa, na primer več kot tri mesece, ali če je ogroženo družinsko in družabno življenje, se priporočajo zdravila rastlinskega izvora, kot so konopljika, cimicifuga in šentjanževka. Tudi črna detelja vsebuje fitoestrogene, ki se jih uporablja kot zdravilo rastlinskega izvora pri znižanih ravneh hormonov. Prav kombinacija črne detelje in divjega jama izkazala za posebej učinkovito pri simptomih, kot so nihanje razpoloženja, potenje in neredne krvavitve. Pri hujših simptomih je lahko v pomoč cimicifuga. Vendar je treba te pripravke jemati le pod zdravniškim nadzorom, da se izključijo kakršni koli neželeni učinki ali medsebojno delovanje. Previdnost je potrebna tudi pri jemanju šentjanževke. Poleg povečane občutljivosti kože na svetlobo je šentjanževka tudi močan antidepresiv, ki je velikokrat podcenjen.