Active Beauty
Glina: Najboljši nasveti glede uporabe za notranje in zunanje čiščenje
čas branja: min

povezani z zemljo

Glina: Najboljši nasveti glede uporabe za notranje in zunanje čiščenje

Glina je eno najstarejših zdravil, ki se že tisočletja uporablja po vsem svetu. Bodisi za notranjo uporabo kot čistilna terapija pri težavah s prebavo, kot sta zgaga in driska, ali za zunanjo uporabo pri težavah s kožo in bolečinah v sklepih – glina ima širok spekter blagodejnih lastnosti.

Kaj je glina?

Glina je pravzaprav fina kamnina v prahu, imenovana puhlica, ki se je med zadnjo ledeno dobo oblikovala v mineralni prah. Tam, kjer je v tleh posebej veliko puhlice, je zemlja bogata z minerali in posledično rodovitna.

To lastnost ljudje izkoriščajo že od nekdaj tudi za svoje zdravje. Glina se uporablja za čiščenje, razstrupljanje, krepitev zdravja in nego kože.

Za kaj se uporablja glina?

Glina je priljubljena predvsem zaradi svojega razstrupljevalnega delovanja. Droben prah deluje kot goba in absorbira strupe ter olajša njihovo izločanje. Bolj fino je zmleta glina, večjo sposobnost vezave ima. Ne glede na to, ali je namenjena zunanji ali notranji uporabi, lahko glina odstranjuje odvečno maščobo in umazanijo s kože in las, poleg tega pa odstranjuje tudi škodljive snovi iz želodca in črevesja.

  • Notranja uporaba
Glina je primerna za uživanje – v obliki praška ali kapsul – za lajšanje driske, zgage in občutka napihnjenosti. Prav tako lahko glina pomaga pri sindromu razdražljivega črevesja. Priporočljivo jo je uživati v obliki kure v trajanju od treh do šestih tednov. Glina ni le bogata z minerali, kot so magnezijeve, kalcijeve in natrijeve soli ter silicijeva kislina, spojine mangana in fosfati, temveč deluje tudi antibakterijsko, kar lahko pomaga pri blagih primerih driske.
  • Zunanja uporaba
Glina odstranjuje odvečno maščobo in umazanijo s kože ter spodbuja pretok krvi. Kožo tako očisti in zoža pore, visoka vsebnost mineralnih snovi pa deluje kot nežen piling, ki odstranjuje odmrle celice z vrhnje plasti kože, ne da bi jo pri tem dražila. Pri nanosu maske z glino ni potrebno dodatno drgnjenje kože.

Katere vrste gline poznamo?

Ko govorimo o terapevtski glini, običajno govorimo o puhlici, ilovici ali sivi glini. Odvisno od območja pridobivanja ima terapevtska glina zaradi svoje sestave določene lastnosti. Tako je za puhlico značilna izjemno visoka sposobnost vezave in je odlična za razstrupljanje.

Ilovnata glina pa je že od antičnih časov znana po svojem blažilnem učinku pri težavah s sklepi in pri zvinih. Ta učinek so ljudje dejansko ugotovili pri opazovanju divjih živali, ko so se poškodovane valjale v jamah z ilovico in tako hitreje okrevale.

Siva glina je izjemna za nego kože obraza in telesa ter ji zagotavlja dragocene minerale. Močvirska zemlja pa je že desetletja cenjena v fizioterapiji zaradi svojega termofizičnega delovanja. V zadnjem času so na voljo tudi zdravilni napitki na osnovi močvirske zemlje.

Glina v prahu, kapsulah ali granulatu – kakšna oblika je zame najprimernejša?

Glina, namenjena uživanju, je na voljo v obliki praška, kapsul ali granul. Običajno terapevtsko glino zmešamo z nekaj tekočine in popijemo. Za tiste, ki jim rahlo zemeljski okus in nekoliko peskast občutek v ustih ni všeč, so na voljo kapsule, ki jih lahko pogoltnete cele z nekaj tekočine. Na podoben način se lahko zaužije granulat, ki v želodcu deluje čistilno.

Na kaj bi morali biti pozorni pri uživanju gline

Če jemljete zdravila, je pri uživanju gline pomembno, da počakate vsaj dve uri od zaužitja zdravila. Zaradi visoke sposobnosti vezave lahko namreč glina nase veže tudi koristne učinkovine ali zdravila in jih tako odstrani iz telesa.

Gline naj ne bi uživali dlje kot v obliki nekajtedenske kure, saj v nasprotnem primeru obstaja nevarnost, da se iz prebavil izperejo dragocena hranila.

Pri uživanju gline vedno natančno upoštevajte navodila proizvajalca.

Nasveti za uživanje gline

  • Glina za čiščenje ustne votline in grla

Klasično glino v prahu lahko v majhnih količinah uživate tudi čisto, brez tekočine. Pri tem se glina pomeša s slino v ustih in tako očisti ustno votlino in grlo, podobno kot pri žvrkljanju olja. Zmes sline in gline, ki jo pogoltnemo, nato očisti tudi požiralnik, želodec pa jo hitro absorbira.

  • Glina proti bolečinam v grlu

Pri prvih znakih bolečega grla, ki pogosto napovedujejo prehlad, lahko grgranje gline hitro omili bolečine. Preprosto zmešajte čajno žličko terapevtske gline v pol kozarca mlačne vode in mešanico grgrajte večkrat na dan.

  • Glina odpravlja neprijeten zadah

​Pogost vzrok za slab zadah je prisotnost bakterij v ustni votlini in grlu. Glina v prahu ima visoko sposobnost vezave, zato lahko z njeno pomočjo učinkovito odpravimo neprijeten zadah. Zmešajte čajno žličko terapevtske gline v 1,5 dl mlačne vode in mešanico grgrajte večkrat na dan.

  • Glina pri težavah s črevesjem

Kot pri vseh naravnih zdravilih je treba tudi pri glini vztrajati nekaj tednov, da opazite izboljšanje simptomov. Učinek proti zgagi se na primer opazi šele po šestih tednih. Pri akutni driski, ko je potrebno hitro zdravljenje, lahko zaužijete več čajnih žličk gline v nekaj urah. Natančne smernice za jemanje najdete v navodilih proizvajalca.

Sami naredite enostavno masko iz gline

Osnovni recept za domačo glineno masko za obraz: 3 žlice gline v prahu zmešajte z 1 žlico tople vode. Namesto vode je še bolj primerno uporabiti čaj, na primer kamilični čaj, ki ima čistilni in pomirjujoč učinek.

Za suho in občutljivo kožo: Za dodaten negovalni učinek lahko dodate 1 žličko jojobinega ali mandljevega olja.

Za problematično kožo: Po osnovnem receptu (zgoraj) zmešajte masko z dvojno količino gline in jo v debeli plasti nanesite na kožo. Ko masko sperete, pustite, da se koža povsem posuši na zraku in ne nanašajte takoj negovalnih izdelkov. Če se pojavi občutek zategovanja, lahko kožo navlažite s kamiličnim čajem.

Umivanje las z glino

Morda se na prvi pogled zdi nelogično, a je kljub temu smiselno: Glina ima pozitiven učinek tudi na mastno lasišče in suhe lase.

Če svoje lase daljše obdobje umivate z glino namesto s šamponom, postopoma odstranjujete odvečno maščobo zamašenih lojnic lasišča, kar je glavni vzrok za hitro mastenje las pri koreninah.

Podobno kot pri blagem pilingu se pri umivanju las z glino s površine las odstranijo tudi nakopičeni silikoni, parabeni in sulfati, ki pogosto preprečujejo vlaženje las po celotni dolžini in sčasoma povzročijo njihovo krhkost in suhost.

Z redno uporabo več tednov lahko glina kot nadomestek šampona poskrbi, da se lasje manj mastijo, se lažje oblikujejo ter so mehki in sijoči.

Umivanje las z glino: Korak za korakom

Sestavine

  • 2 čajna žlička gline
  • 1 jedilna žlica mlačne vode
  • Keramična skodelica in keramična ali lesena žlička za mešanje

1. korak: Zmešajte gosto glineno pasto in pustite nekaj minut, da nabrekne.

2. korak: Lase temeljito razčešite.

3. korak: Zmes gline nanesite na suhe, neumite lase. Vmasirajte jo v lasišče in lase pri koreninah, lase po dolžini pa izpustite. Pustite delovati nekaj minut.

4. korak: Lase temeljito sperite s toplo vodo. To lahko traja nekaj časa. Če se lasje težko ali sploh ne očistijo glinene mešanice, jih sperite s trdim šamponom ali uporabite jabolčni kis.

Za sijoče in negovane lase v konice vtrite za grah veliko količino kokosovega olja.

Pomembno opozorilo: Glina ne sme priti v stik s kovino ali plastiko, saj lahko zaradi visoke sposobnosti vezave absorbira tudi druge neželene snovi.

Izdelki z zdravilno glino so na voljo v dm-u

Antibakterijski učinek

„Krema za umivanje obraza CLEAR z glino in bio zelenim čajem, 100 ml“ znamke alverde NATURKOSMETIK

Nakupujte v dm spletni trgovini

Maska za čiščenje por s cinkom

„Maska za obraz z glino Tonerde“ znamke Balea

Nakupujte v dm spletni trgovini