Active Beauty
HPV: Pet najpomembnejših dejstev o tem virusu, ki jih morate poznati
čas branja: min
Zaščita pred HPV

HPV: Pet najpomembnejših dejstev o tem virusu, ki jih morate poznati

Humani (človeški) papilomavirusi (HPV) so najpogostejši spolno prenosljivi virusi. V večini primerov je okužba neškodljiva, le nekatere vrste virusov pa lahko povzročijo resne bolezni, kot je rak materničnega vratu. Z vami delimo, kako se lahko zaščitite pred HPV in kako se zdravijo sekundarni simptomi.

Preberite, kaj je HPV in kako se lahko pred njim čim bolj zaščitite.

1. Kaj je HPV in kako nastane?


HPV je kratica za humane (človeške) papilomaviruse, med katerimi je znanih več kot 200 vrst.
Nekateri tipi HPV okužijo celice sluznic, približno 40 pa jih prizadene spolovila. Ti virusi lahko povzročijo tudi spolno prenosljive okužbe (SPO). Običajno se prenašajo med nezaščitenimi spolnimi odnosi (vse o varni spolnosti in virusu HIV izveste tukaj), tudi med oralnim seksom. Ti virusi so tako razširjeni, da se bo z njimi v življenju okužilo približno 80 odstotkov vseh spolno aktivnih ljudi na svetu, razen če so proti njim cepljeni.

S HPV se lahko okužijo tako moški kot ženske, v redkih primerih pa lahko zbolijo za resnimi boleznimi. Nosečnice, ki so pozitivne na HPV, ga včasih ob rojstvu prenesejo na svojega otroka, vendar glede na izsledke nedavne študije univerze v Montrealu virusov pri otrocih po prvih šestih mesecih življenja ni več mogoče zaznati.

2. Kdaj lahko HPV povzroči raka, zlasti raka materničnega vratu?

Večina okužb s HPV na področju genitalij ostane neopažena in se pozdravi sama. Imunski sistem se namreč bori proti virusom in okužba izgine po enem do dveh letih.

Viruse je mogoče trajno odkriti le pri majhnem deležu okuženih: Nekateri tipi HPV lahko povzročijo neškodljive genitalne bradavice, tj. bradavice na spolovilu. Drugi tipi HPV pa lahko spremenijo celice – v obdobju več let lahko to privede do razvoja predrakavih sprememb ali raka, najpogosteje raka materničnega vratu.

3. Kakšni simptomi se pojavijo ob okužbi s HPV?

Pri večini okužb s HPV ne pride do pojava posebnih simptomov. Prav zato je še toliko bolj pomembno, da redno hodite na presejalni pregled, ki ga izvede vaša ginekologinja oz. ginekolog. Pri pregledu preverijo celične spremembe na materničnem vratu in po potrebi odvzamejo vzorec tkiva za mikroskopski pregled. Dodatno se lahko opravi tudi test HPV. To pomeni, da se vzorci pošljejo v laboratorij, kjer se lahko odkrijejo virusi.

Simptomi genitalnih bradavic so pogosto srbečica in trde, bradavicam podobne kožne tvorbe na področju spolovil. Genitalne bradavice so na splošno neškodljive, vendar pa jih mora pojasniti zdravnik. Pogosto gre namreč tudi za okužbo z nevarnimi vrstami virusov, ki lahko povzročijo hude celične spremembe in predrakave spremembe v sramnih ustnicah.

Dodaten nasvet: Redni pregledi so pomembni tudi za zgodnje odkrivanje raka na prostati ali dojkah.
Preberite tukaj, kako pregledati svoje dojke.

4. Kako se zaščiti pred HPV?

Trenutno medicinsko znanje kaže, da cepljenje proti HPV zmanjša tveganje za genitalne bradavice in raka materničnega vratu do 90 odstotkov. Cepljenje zmanjšuje tudi tveganje za nastanek raka, na primer raka nožnice, zadnjika ali penisa. V Sloveniji je cepljenje proti HPV brezplačno na voljo otrokom, ki se prostovoljno lahko cepijo v 6. razredu osnovne šole, cepljenje zamudnikov do 26. leta pa prav tako krije zdravstveno zavarovanje – za zamudnice, ki so 6. razred obiskovale v šolskem letu 2009/10 ali kasneje in še niso bile cepljene, oz. za zamudnike, ki so obiskovali 6. razred v šolskem letu 2021/22 ali kasneje in še niso bili cepljeni. Cepljenje za odrasle je samoplačniško.

Kondomi zmanjšujejo tveganje za okužbo z virusom med spolnimi odnosi, varujejo pa tudi pred drugimi spolno prenosljivimi boleznimi. A kljub temu ne zagotavljajo popolne zaščite pred HPV. Priporočljivi so redni ginekološki pregledi ter dobra osebna in intimna higiena. Ginekologi svetujejo, da si spolovilo čistite redno, zadostuje pa že voda. Moški naj si tudi sproti odstranjujejo smegmo pod kožico.
Preventivno lahko delujeta tudi krepitev imunskega sistema in izogibanje nikotinu.

Je HPV ozdravljiv in kako se ga zdravi?

Okužbe s HPV ni možno zdraviti, zato je najboljša zaščita preventiva. Zdravimo lahko genitalne bradavice, ki jih virus povzroča. Odstranijo se medicinsko ali pa izginejo po nanosu predpisanih mazil ali krem. Če je HPV spremenil celice ali povzročil predrakave stopnje, lahko z zdravljenjem preprečimo razvoj raka. To vključuje odstranitev spremenjenega celičnega tkiva, nato pa so običajno potrebni redni kontrolni pregledi. Če se je rak materničnega vratu iz predrakavih stopenj že razvil, so možnosti za ozdravitev z zdravljenjem zelo velike, če je odkrit zgodaj. Kljub temu pa je ta vrsta raka lahko smrtna.

x
Opravičujemo se, vendar za vaše iskanje nismo našli rezultatov. Poskusite z drugimi iskalnimi pojmi.