Izboljšajte svoje razpoloženje z intervalnim postom!
Intervalni post ne pomeni nič drugega kot to, da nekaj ur preprosto ničesar ne jeste. Raziskave so pokazale, da intervalni post spodbuja pomlajevanje in obnavljanje celic ter da lahko s postom celo omilite prve znake staranja. Raziskovalci so za svoje delo na tem področju leta 2016 celo prejeli Nobelovo nagrado za medicino.
Kazalo
- Zakaj se je pravzaprav dobro postiti?
- Zakaj je čas pred polnočjo pri intervalnem postu odločilen?
- Za koga je intervalni post primeren?
- Kako dolgo naj bi trajal intervalni post?
- Na kaj je treba paziti pri intervalnem postu?
- Kako se lahko med intervalnim postom počutite dobro?
- Kakšna je razlika pri intervalnem postu, ko se ga lotijo moški ali ženske?
Zakaj se ljudje postijo? Vprašanje, ki se pojavlja že tekom celotne človeške zgodovine. Post pomeni zavestno odpoved hrani. Zavest, ki je zasidrana v vseh večjih religijah.
Če v svoj vsakdan pogosteje vključimo faze postenja in prehranjevanja, nam bo naše zdravje zagotovo hvaležno. Tudi strokovnjaki so enakega mnenja. Kako dolgo pa naj bi trajala posamezna faza posta in kako pogosti bi morali biti premori, je odvisno od vsakega posameznika.
Intervalni post je zaradi različnih časovnih prekinitev še posebej preprosto prilagoditi potrebam vsakega posameznika. Kot pri vseh stvareh v življenju, je tudi tukaj pomembno, da se ob izvajanju intervalnega posta počutite dobro. Strokovnjake smo povprašali, katere so najpomembnejše metode posta, zaupali pa so nam tudi nekaj svojih namigov in trikov za karseda uspešen intervalni post.
Zakaj se je pravzaprav dobro postiti?
S postom spodbudimo obnavljanje celic. To si lahko predstavljamo kot naravno recikliranje celic, ki ga znanstveniki imenujejo avtofagija. Z intervalnim postom spodbudite pomladitev celic in omilite prve znake staranja. To se zgodi ob daljši prekinitvi prehranjevanja. Najboljši čas za to je pred polnočjo.
Zakaj je čas pred polnočjo pri intervalnem postu odločilen?
Tako imenovana avtofagija, tj. obnavljanje celic, se v telesu sproži s pomočjo rastnega hormona. Za to telo potrebuje nizko raven glukoze v krvi. Premori v dnevu, ko ničesar ne pojemo, so torej pomembni. Najbolje bi bilo, da ne bi več ničesar jedli osem ur pred polnočjo. Če vam z intervalnim postom uspe ujeti to časovno okno, torej da se odpoveste hrani od 16. ure dalje, boste na ta način spodbudili pomlajevanje celic.
Za koga je intervalni post primeren?
Post v osnovi ni namenjen hujšanju. Če želite v prvi vrsti izgubiti nekaj kilogramov, se morate osredotočiti predvsem na dnevni vnos hrane ter na to, katera hranila boste uživali, da vas ne popade volčja lakota. Bistvo intervalnega posta je, da se počutite bolje, imate več energije in ste psihično bolj učinkoviti. V številnih primerih se izboljša tudi videz kože in kakovost spanca. Intervalni post je torej najbolj primeren za tiste, ki želite izkusiti vse te pozitivne učinke.
Kako dolgo naj bi trajal intervalni post?
Pri intervalnem postu je pomembno, da si časovnega okna ne zastavite preveč togo. Raziskave so sicer pokazale, da je za regeneracijo celic odločilen čas pred polnočjo. A zaradi tega vam post ne sme vzeti vsega veselja. Če se vam zdi, da je četrta ura popoldan čisto prezgodnja za zadnji obrok v dnevu, lahko s postom pričnete tudi kasneje. Če na primer zjutraj ne jeste zajtrka in zato zvečer potrebujete večerjo, lahko vaš post za začetek traja 12 ur. Pri intervalnem postu je pomembno to, da telesu že dopoldan zagotovite zdrav obrok z beljakovinami, ki jih lahko najdete v oreščkih, sadju ali kosmičih. Preizkušajte to metodo vsaj dva dni v tednu in se tako počasi navajajte na novo rutino.
Na kaj je treba paziti pri intervalnem postu?
Pomembno je, da v času intervalnega posta uživate naravna živila. To pomeni sadje in zelenjavo, pa naj bo ta sveža ali toplotno obdelana. Uživajte polnozrnate izdelke in zdrave maščobe, ki jih lahko najdete v oreščkih ali namazih iz oreščkov. Pomemben vir beljakovin so tudi ribe in meso. Pijte zadostno količino tekočine. Najboljša sta voda ali nesladkan čaj (sadni ali zeliščni). Pri kavi ni vse tako preprosto. Lahko jo pijete, a med postom je najbolj priporočljiva črna in brez dodatkov.
Kako se lahko med intervalnim postom počutite dobro?
Pri intervalnem postu je v ospredju telesna in duševna pripravljenost, seveda pa ne smete pozabiti tudi na lastno dobro počutje. Brezhibna struktura prehranjevanja zato pri tem igra pomembno vlogo. Poskrbite za to, da med posameznimi fazami prehranjevanja v telo vnesete dovolj hranljivih snovi. Dovoljene so seveda izjeme: Če imate zvečer praznovanje, lahko vsake toliko časa obroke tudi zamaknete. Za vaše dobro počutje je pomembno, da pri izvajanju posta nase ne izvajate prehudega pritiska.
Kakšna je razlika pri intervalnem postu, ko se ga lotijo moški ali ženske?
Za ženske so pri intervalnem postu priporočljivi krajši premori. Moški imajo običajno več koristi od klasičnega razmerja 16:8, medtem ko pri ženskah povsem zadostuje, če premor med hranjenjem traja od 12 do 13 ur. Poleg tega je za intervalni post bolj primerna druga polovica menstrualnega ciklusa. Ravno v tem času mora namreč ženska paziti tudi na to, da zaužije dovolj kakovostnih beljakovin in zdravih maščob, da lahko svoje telo čim bolje pripravi na prihajajočo mesečno krvavitev. Če pa boste začele opažati, da se vam zaradi intervalnega posta mesečni ciklus pričenja zamikati, post raje zaključite.