Active Beauty
Kaj je perimenopavza? S strokovnjaki smo se pogovarjali o njenih simptomih
Besedilo:
čas branja: min
Menopavza

Kaj je perimenopavza? S strokovnjaki smo se pogovarjali o njenih simptomih

Perimenopavza je obdobje dveh do štirih let pred zadnjo menstruacijo. V tej fazi menopavze se menstrualni cikel poruši, simptomi menopavze pa so najbolj izraziti. Ginekologi svetujejo, kaj lahko ženske v tej fazi storijo za boljše počutje.

Kaj je perimenopavza?

Perimenopavza je obdobje dveh do štirih let pred zadnjo menstruacijo. Točneje ima menopavza le tri faze, vendar se menopavza pogosto imenuje četrta faza. To je čas zadnje menstruacije. Perimenopavza je obdobje dveh do štirih let pred zadnjo menstruacijo. Simptomi menopavze so v tej fazi najbolj izraziti, zato je perimenopavza znana tudi kot „vrhunec menopavze“. Po menopavzi (zadnji menstruaciji) se perimenopavza spremeni v postmenopavzo.

Nasvet: Na dm.si preberite več o štirih fazah menopavze.

Kaj se dogaja v telesu med perimenopavzo?

V perimenopavzi cikel postane neurejen. To se zgodi zato, ker dozoreva vedno manj jajčec, ki jih je možno oploditi, ovulacija je redkejša, jajčniki pa proizvajajo še manj spolnih hormonov kot v prejšnji fazi (predmenopavzi).

Koliko časa traja perimenopavza?

Obdobje, ko nastopi perimenopavza, se od ženske do ženske zelo razlikuje. V povprečju se začne okoli 47. leta starosti in traja od štiri do pet let.

Perimenopavza: Po mnenju strokovnjakov lahko nastopijo naslednji simptomi

  • Spremenjen cikel: Menstruacija postane redkejša in včasih izostane več mesecev.
  • Vročinski oblivi in znojenje: Do tega pride, ker se zmanjša raven hormona estrogena, zaradi česar se spremeni center za termoregulacijo v možganih. Periferne žile se razširijo in po njih se začasno prečrpa več krvi.
  • Motnje spanja: Hormonske spremembe v perimenopavzi privedejo do tega, da težko zaspite in slabše spite.
  • Utrujenost: Ženske med perimenopavzo pogosto slabše spijo in imajo krajše faze globokega spanja. Kadar se hormonski vročinski oblivi pojavijo ponoči, je spanec moten. Posledica tega je občutek neprespanosti zjutraj in utrujenost čez dan.
  • Vrtoglavica: Utrujenost in izčrpanost zaradi pomanjkanja spanja lahko povzročita vrtoglavico. Ta je lahko tudi znak za povišan krvni tlak.
  • Duševnost: Hormonske spremembe v perimenopavzi lahko spremenijo žensko duševno počutje. Posledica so simptomi, kot sta depresivno razpoloženje in brezvoljnost.

​Kaj ginekologi priporočajo za blaženje simptomov perimenopavze?

  • V perimenopavzi poskrbite za uravnotežen življenjski slog z vsakodnevno rutino, dovolj gibanja (na primer jogo), uravnoteženo prehrano, prilagojeno menopavzi, prehranskimi dodatki in s sproščanjem.
  • Nasvet: Kako upočasnitev vpliva na vsakdanje življenje?
  • Pri blažjih simptomih lahko za lajšanje težav v predmenopavzi posežete po rastlinskih pripravkih, kot je črna detelja ali grozdnata svetilka. Soja in korenina jama naj bi uravnavali hormone. Tudi uspavalna sredstva z baldrijanom, meliso in hmeljem so na zeliščni osnovi. Žajbelj preprečuje prekomerno znojenje. Tukaj preberite več o fitoterapiji med menopavzo.
  • Če vas ponoči mučijo vročinski oblivi, si lahko pomagate npr. z izmeničnim prhanjem s toplo in hladno vodo.
  • Pri zelo izrazitih simptomih v perimenopavzi je treba razmisliti o hormonski nadomestni terapiji. Po natančnem pregledu in pod zdravniškim nadzorom boste prejeli hormone, katerih raven je prenizka, v obliki krem in tablet. Z izbranim ginekologom se pogovorite, ali bi bilo to primerno za vas.
x
Opravičujemo se, vendar za vaše iskanje nismo našli rezultatov. Poskusite z drugimi iskalnimi pojmi.