Kako si pomagati pri vnetju mehurja?
Za mnoge ženske je vnetje mehurja naporna in ponavljajoča se tema. Svetujemo vam, kako ga lahko preprečite in kaj storiti, ko do vnetja že pride.
Kazalo
- Kaj sploh pomeni vnetje mehurja?
- Kako pride do vnetja mehurja?
- Kateri so simptomi vnetja mehurja?
- Je vnetje mehurja nalezljivo?
- Kako dolgo traja vnetje mehurja?
- S katerimi domačimi sredstvi si lahko pomagate pri vnetju mehurja?
- Kaj storiti preventivno, npr. pri intimni higieni?
- Kaj storiti pri vnetju mehurja, do katerega pride zaradi pogostih spolnih odnosov?
- Ali je lahko vaginalna glivična okužba podobna okužbi mehurja?
- Kakšno vlogo ima pri vnetju mehurja pomanjkanje estrogena v menopavzi?
- Kako še lahko zdravimo vnetje mehurja?
- Kdaj je treba poiskati zdravniško pomoč?
Strokovnjaki odgovarjajo na pogosta vprašanja v povezavi z vnetjem mehurja.
Kaj sploh pomeni vnetje mehurja?
Do vnetja mehurja ali okužbe sečil pride, ko bakterije iz genitalnega področja vstopijo v mehur in tam povzročijo vnetje.
To se pogosto zgodi po spolnem odnosu, razlogi za vnetje pa so lahko tudi prevelik stres v vsakdanjem življenju ali pa pomanjkanje estrogena po menopavzi.
Kako pride do vnetja mehurja?
Vnetje mehurja pri ženskah je najpogosteje posledica prenosa črevesnih bakterij (na primer pri brisanju ob odhodu na stranišče). Zaradi anatomskih razmer in kratke sečnice pot od zadnjika do sečnice ni dolga. Včasih so za pogoste okužbe sečil odgovorne tudi prirojene ali pridobljene malformacije sečil.
Običajno sečila dovolj splakujemo z zadostnim pitjem in rednim uriniranjem. Poleg tega sečnico pred naselitvijo klic ščiti kislo okolje nožnice. Najpogostejši povzročitelji so bakterije E. coli in enterokoki, s spolnim stikom pa se lahko prenesejo tudi stafilokoki, klamidija in gonokoki.
Kateri so simptomi vnetja mehurja?
Simptomi so pekoče uriniranje, pogosti obiski stranišča, bolečine v spodnjem delu trebuha, krči v področju mehurja, včasih se v urinu pojavi kri.
Je vnetje mehurja nalezljivo?
Klasična okužba s povzročitelji črevesne flore načeloma ni nalezljiva, je pa nalezljiva okužba, do katere pride s klamidijo ali gonokoki.
Kako dolgo traja vnetje mehurja?
Blaga okužba mehurja se konča po nekaj dneh. Če se simptomi po treh dneh ne umirijo in pride do povišane telesne temperature, se je treba posvetovati z zdravnikom. Takrat so običajno potrebni antibiotiki. Da se okužbe mehurja popolnoma znebimo, traja od enega do dveh tednov.
S katerimi domačimi sredstvi si lahko pomagate pri vnetju mehurja?
-
Brusnični sok:
Da naj bi pitje brusničnega soka pomagalo preprečevati nastanek vnetja mehurja, smo od babice, mame ali morda prijateljice slišali že vsi. Toda ali ta rdeči sok res deluje? Brusnični sok lahko pijete preventivno. Sok zakisa urin in preprečuje bakterijam, da bi se prilepile na steno mehurja. Pri odmerjanju vedno upoštevajte priporočila proizvajalca, saj se koncentracije pripravkov zelo razlikujejo.
Več o brusnicah najdete tukaj.
-
Jabolčni kis:
Pred spanjem priporočamo jabolčni kis. To poceni in preprosto živilo zakisa urin, česar bakterije ne marajo. Najbolje je zvečer spiti 20 do 40 ml z malo vode.
-
Diuretični čaji za mehur:
Pri vnetju mehurja pomagajo tudi nekatera zelišča, ki jih lahko uporabljamo kot domača zeliščna zdravila in jih pripravimo kot čaj. Imajo diuretični učinek in tako poskrbijo za dobro izpiranje sečil in mehurja. V lekarni lahko kupite tudi posebne zeliščne mešanice, ki prav tako delujejo protivnetno in proti krčem. Pomembno: Pred uporabo se posvetujte s farmacevtom in ne prekoračite predpisanega največjega odmerka.
Kaj storiti preventivno, npr. pri intimni higieni?
1. Zadostne količine vode
Najboljša preventiva je in ostaja pitje velike količine tekočine! Pijte vodo ali čaj, vsaj 1,5 litra na dan. Kavo pijte zmerno, izogibajte pa se sladkim pijačam in alkoholu. Bakterije, ki povzročajo vnetje mehurja, se hranijo s sladkorjem in se zato lahko neovirano razmnožujejo.
2. Izpraznitev polnega mehurja
Če veliko pijete, morate pogosteje hoditi na stranišče – in res hodite. Če bakterije predolgo ostanejo v mehurju, se tam lahko hitro razmnožijo, zato pojdite na stranišče takoj, ko je to potrebno in popolnoma izpraznite mehur.
3. Previdnost pri intimni higieni
Tveganje za okužbo sečil lahko povečajo slaba higiena, nov spolni partner ali nekatere spolne prakse. Vendar pa pretirana intimna higiena in zlasti uporaba prevelike količine mila motita naravno zaščitno funkcijo sluznic in tako se patogeni organizmi lažje ujamejo. Pri intimni higieni zato ženske uporabljajte le nežne izdelke s prilagojeno pH-vrednostjo. Preveč agresivni izdelki za intimno higieno ne dražijo le sluznice, temveč tudi uničujejo naravno zaščitno plast kože.
4. Topla oblačila
Ženske, ki ste že zbolele za vnetjem mehurja ali ste nagnjene k ponavljajočemu se vnetju, se zlasti v hladnem obdobju toplo oblačite. Obvezno dodatno zaščitite področje ledvic (jeseni in pozimi nikakor ne nosite prekratkih majic). Noge si ogrejte z nogavicami, da zagotovite dobro prekrvavitev.
Kaj storiti pri vnetju mehurja, do katerega pride zaradi pogostih spolnih odnosov?
Pogosti spolni odnosi obremenjujejo sluznico in vaginalno okolje se spremeni. Ob prodiranju penisa v nožnico se lahko prenesejo mikrobi iz črevesne flore. Zaradi anatomskih predispozicij in kratke sečnice pri ženski obstaja večje tveganje, da se klice naselijo v sluznico sečnice in potujejo navzgor, zato je pomembno, da po spolnem odnosu dovolj pijete in greste na stranišče, da izpraznite mehur. Na ta način že odplaknete večino mikrobov.
Če se simptomi še vedno pojavljajo, lahko pomaga nekajdnevno pitje čaja za mehur ali jemanje zeliščnih pripravkov, npr. iz brusnice, ali, še bolje, z izvlečkom navadnega hrena in kapucinske kreše.
Pogosto pa je jemanje antibiotikov neizogibno. Če se pojavijo tudi vročina, bolečine v spodnjem delu trebuha ali kri v urinu, je treba poiskati zdravniško pomoč.
Ali je lahko vaginalna glivična okužba podobna okužbi mehurja?
Glivična okužba nožnice se običajno kaže kot belkast, drobljiv izcedek, poleg tega pa se pojavi srbenje in pekoč občutek v predelu sramnih ustnic. V večini primerov lahko vnetje mehurja zlahka ločimo od vaginalne glivične okužbe.
Kakšno vlogo ima pri vnetju mehurja pomanjkanje estrogena v menopavzi?
Zaradi lokalnega pomanjkanja estrogena vaginalni epitelij (vaginalna koža) s starostjo postaja tanjša in ranljivejša, spremeni se tudi sestava vaginalne flore.
Medtem ko v predmenopavzi prevladujejo mlečnokislinske bakterije, ki ohranjajo kislo pH-vrednost, se v postmenopavzi zaradi pomanjkanja estrogena spremeni bakterijski spekter. Takrat okolje sestavljajo predvsem bakterije iz črevesne in kožne flore, ki se lahko naselijo v sečnici.
Več o znakih menopavze najdete tukaj.
Kako še lahko zdravimo vnetje mehurja?
Če so simptomi blagi, lahko simptome odpravi že pitje čaja za mehur ali zeliščnih izdelkov z izvlečkom hrena in kapucinske kreše ali brusnic. Vendar pa se jemanju antibiotikov pogosto žal ne moremo izogniti.
Kdaj je treba poiskati zdravniško pomoč?
Včasih tudi najboljši preventivni ukrepi ne pomagajo in okužbe mehurja vendarle ne moremo preprečiti. Če imate akutno vnetje mehurja, nujno obiščite svojega zdravnika. Za vnetje mehurja so značilni vročina, bolečine v bokih in značilni simptomi okužbe sečil.
Tudi če je v urinu kri, morate takoj začeti jemati antibiotik. Če s terapijo predolgo čakate, tvegate, da bo prišlo tudi do vnetja ledvic.
Tukaj lahko preberete, kako lahko ukrepate ob inkontinenci.
Proti vnetju mehurja si pomagajte z naslednjimi izdelki
Za zdravo sluznico mehurja
Kupite sedaj tukaj.