Active Beauty
Načrtovanje kolesarske ture: Najboljši namigi za vaš naslednji kolesarski izlet
čas branja: min

Kolesarite bolje

Načrtovanje kolesarske ture: Najboljši namigi za vaš naslednji kolesarski izlet

Kolesarske ture: Strokovnjaki so nam pomagali z namigi

Strokovnjake smo povprašali, kaj vse potrebujemo za načrtovanje svojega naslednjega kolesarskega izleta.

Kaj moramo upoštevati pred odhodom na kolesarski izlet?

Pred daljšo potjo preverimo obrabo zavornih ploščic, tlak v gumah in dodatno opremo, kot so luči in zvonec. Osvojiti moramo tudi osnovno znanje o kolesu, da bomo lahko obvladali izzive na cesti. Opremo in njeno uporabo preizkusimo že doma. Tako se lahko, če nam kaj ne ustreza, še pred odhodom obrnemo na kolesarsko trgovino. Tam bomo dobili potrebno strokovno znanje.

Kaj sodi k strokovnemu pregledu kolesa?

Pri specializiranih prodajalcih koles in na kolesarskem servisu so na voljo različni paketi storitev. Vedno pa preverijo vijake na celotnem kolesu, namažejo in nastavijo zobnike pri menjalniku, centrirajo gume in v njih preverijo tlak. Pri e-kolesih posodobijo programsko opremo.

Kaj svetujemo začetnikom pred prvo daljšo kolesarsko turo?

Začetnikom pred prvo daljšo turo priporočamo nekaj daljših testnih voženj. Tako boste lažje ocenili svoje sposobnosti in ponovno preverili kolo, s katerim se želite odpraviti na pot, na primer, ali imate pravilno nastavljen sedež. Priporočamo, da testno vožnjo opravite v polni opremi – nadenite si torej kolesarske hlače in čelado. Ne pozabite: V torbe in nahrbtnike že spravite predvideno opremo, saj lahko na ta način še pred odhodom na daljšo turo ocenite, ali boste načrtovano težo sploh lahko prenašali.

Za kolesarske ture potrebujemo …

… popolno opremo za kolesarske počitnice ali enodnevni izlet.

1. Osnove

Osebna izkaznica, zdravstvena kartica, ključavnica za kolo, nekaj gotovine

2. Za orientacijo

Pametni telefon, kolesarski vodnik, po želji: GPS

3. Glede na vreme

Zaščita pred soncem, odporna na potenje med športnimi aktivnostmi (npr. kremni gel za zaščito pred soncem Sport, ZF 50, znamke Sundance), dežna jakna, sončna očala z UV-zaščito

4. Ustrezna oblačila

Čelada, kratke ali dolge podložene kolesarske hlače, čvrsti kolesarski čevlji, kolesarske rokavice, rezervna oblačila

5. Prigrizki

1–1,5 litra tekočine v bidonu, posode za shranjevanje prigrizkov, sendviči, krekerji, beljakovinske rezine (npr. znamke Sportness). Če imate čas in voljo, lahko žitne ploščice pripravite tudi sami. Tukaj preberite, kaj vse si lahko pripravite za malico za naslednji dan.

6. Vse za popravilo kolesa

Zračna tlačilka, pripomočki za krpanje zračnice, večnamensko orodje, žepna ali čelna svetilka, rezervni deli (zračnica, špice, vijaki)

7. V nujnih primerih

Potovalni set pripomočkov za prvo pomoč z obliži in pinceto, obliži za žulje, osebna zdravila

Namig: Pakirajte varčno

Težo po kolesu razporedite čimbolj enakomerno. Uporabite torbe za prtljažnik, balanco in pod sedežem. Vrednejše predmete, kot sta telefon in denarnica, spravite v vodoodporno vrečko.

Aplikacije, uporabne na poti

Katera aplikacija je najboljša za načrtovanje kolesarske ture?

Strava (za iOS in Android): Načrtovanje vašega naslednjega treninga ali kolesarske poti bo s to aplikacijo povsem preprosto – najboljše dosežke nato lahko preprosto analizirate in delite s prijatelji.

Bikemap (za iOS in Android): Kolesarske ture lahko filtrirate glede na podlago, naklon, trajanje, tip kolesa in prevoženo razdaljo.

komoot (za iOS in Android): Nikoli več ne skrenite s poti – s praktično govorno podprto navigacijo se lahko povsem osredotočite na vožnjo.

Ali kolesarske ture lahko načrtujemo kar s pomočjo Google Maps?

Na spletni strani Google Maps kot prevozno sredstvo sicer lahko izberete kolo, vendar Google le redko pozna najlepše kolesarske poti, poleg tega vas bo pogosto vodil po glavni cesti. Pozitivna stran Google Maps pa je, da je uporaba brezplačna, medtem ko imajo ostale aplikacije pogosto brezplačno na voljo le omejeno število funkcij.

Ležerno popotovanje s kolesom po Evropi

V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj kolesarskih tur, ki ves čas potekajo ob vodi – tako lahko povežete prijetno s koristnim in med športnim udejstvovanjem uživate v čudoviti naravni kulisi.

Kolesarska pot ob reki Enns po divji alpski pokrajini

Kolesarsko turo začnete v kraju Flachauwinkl, ob vznožju alp Nizke Ture (nemško Niedere Tauern). Kolesarska pot vas pelje ob reki Enns, po kateri je kolesarska pot tudi dobila ime. Dolga je 263 km in vodi od zvezne dežele Salzburg do Štajerske, na koncu pa se zaključi v Zgornji Avstriji, v mestu Enns. Označena je z oznako R7, najbolj posebni na poti pa so posamezni odseki v narodnem parku. Pot je v celoti asfaltirana, zaradi višinske razlike pa je kljub temu razvrščena pod srednjo stopnjo težavnosti. Več informacij najdete tukaj.

Kolesarska pot po očarljivih ravninah ob Nežiderskem jezeru

Kolesarska pot okoli največjega jezera v Avstriji je izvrstna prav zaradi minimalnega naklona med kolesarjenjem in je večinoma asfaltirana. Južni odsek kolesarske poti okoli jezera, imenovan B10, poteka tudi skozi Madžarsko. Po želji lahko pot med krajema Apetlon in Mörbisch, ki prečka močvirnato območje, tudi izpustite. Družini prijazen odsek je dolg 117,5 km in vas bo popeljal skozi manjše vasi, v katerih se je vredno ustaviti, saj lahko uživate ob pogledih na sadne nasade in trsje.

Kolesarska pot Parenzana v romantični Istri

Kolesarska pot Parenzana poteka skozi Italijo (brez posebne oznake), Slovenijo (D8) in Hrvaško (Parenzana) po trasi nekdanje železniške proge ozkotirne železnice, ki je nekoč povezovala Trst in Poreč. Pot se približno 130 kilometrov vije proti jugu, je polna ovinkov in delno makadamska. Med kolesarjenjem lahko občudujemo vinograde, morske panorame in gorske vasi. Gorska kolesa so sicer zelo toplo priporočljiva, naklon pa je le zmeren. Več informacij najdete tukaj.

Kolesarska pot ob reki Vltavi na pravljičnem Češkem

Kolesarska pot, dolga 380 kilometrov, se začne v Pragi. Ob reki Vltavi boste prečkali čarobne češke gozdove ter se peljali mimo zgodovinskih gradov in mest, kot je Krumlov. Zahtevna Vltavska kolesarska pot nima standardiziranih oznak. Deloma kolesarite po podeželskih cestah, trasa pa je speljana tudi po kolesarskih poteh, ki so večinoma dobro asfaltirane. V zadnji etapi pustite Vltavo za seboj, kolesarite skozi Zgornjo Avstrijo, pot pa zaključite v kraju Passau.

Pred kolesarsko turo upoštevajte naslednje: Glede na vrsto ceste in naklon lahko začetniki brez težav prekolesarijo 20–30 km dnevno, medtem ko športno aktivnejši zlahka prekolesarijo 50–80 km. Glavno načelo pri prtljagi naj bo, da je čim lažja. Za zgoraj omenjene ture predvidevajte okoli 5–8 kg dodatne teže zaradi prtljage. Potem ko boste pot splanirali, vas čaka še iskanje namestitev. V oddaljenih krajih in v glavni turistični sezoni se prenočišča splača rezervirati dovolj zgodaj.

x
Opravičujemo se, vendar za vaše iskanje nismo našli rezultatov. Poskusite z drugimi iskalnimi pojmi.