Najpogostejši simptomi raka dojk pri ženskah
Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah. Če je odkrit dovolj zgodaj, je pogosto tudi ozdravljiv. Strokovnjake smo vprašali, kateri so najpogostejši simptomi, kako lahko zmanjšate tveganje za nastanek bolezni in zakaj so preventivni pregledi tako pomembni. V nadaljevanju z vami delimo njihove odgovore.
Kazalo
- Najpogostejši simptomi raka dojk
- Kako lahko ženske s pozitivnim življenjskim slogom preprečijo nastanek raka dojk?
- Kdaj in kako pogosto naj si ženske samopregledujejo dojke?
- Kakšen je na otip maligen tumor v prsih oz. kakšen je na otip rak dojk?
- Kateri so simptomi raka dojk, ki je napredoval?
- Kateri presejalni testi so na voljo za raka dojk?
- Pri kateri starosti se rak dojk najpogosteje pojavlja in kdaj naj ženske opravijo presejalni pregled?
- Kakšne so možnosti za ozdravitev pri raku dojk?
Najpogostejši simptomi raka dojk
V zgodnjih fazah raka dojk običajno ni opaznih simptomov. Prav zato je pomembno, da si dojke redno samopregledujete in se udeležujete pregledov v sklopu presajalnega programa DORA. Ženske vseh starosti morajo biti pozorne na naslednje spremembe in morebitne znake:
- Bulice v dojkah: Običajno jih je mogoče čutiti šele, ko so velike že od enega do dveh centimetrov. Pri raku dojk so bulice čvrste, ne da se jih premakniti ali pa so nad njimi kožne spremembe ali vdolbine. Obstajajo pa tudi benigne bulice, ki jih je mogoče pri samopregledovanju dojk zlahka premakniti in imajo gladke robove. Te so lahko v določenih fazah ciklusa na pritisk tudi boleče. Običajno gre za tako imenovane fibroadenome ali ciste.
- Spremenjene bradavice: Če se celotna bradavica ali del bradavice obrača navznoter oz. je bradavica uvlečena ali vneta, imate izcedek iz bradavice, ki je lahko tudi krvav, so to zagotovo opozorilni znaki.
- Sprememba velikosti dojk: Večina žensk ima dojki različnih velikosti. Če pa opazite, da se velikost ene dojke spreminja, morate biti pozorni. Drug možen simptom raka dojk je, če se dojki obnašata drugače, ko stojite goli pred ogledalom in dvignete obe roki. Torej, ena od dojk se po videzu ali obliki razlikuje od druge dojke, ko sta roki dvignjeni.
- Spremembe na koži: Če je koža na nekaterih delih dojk vdrta, zelo pordela, dalj časa rdeča ali vneta, so to lahko simptomi raka dojk.
- Otekline v pazduhi: To lahko pomeni, da se je rak dojke razširil na bezgavke.
Če se pojavi eden ali več teh simptomov, se posvetujte z ginekologom. Tam vam bodo opravili dodatne preiskave in hitro ugotovili, ali gre dejansko za sum na raka dojk ali ne.
Kako lahko ženske s pozitivnim življenjskim slogom preprečijo nastanek raka dojk?
Tveganje za številne vrste raka, tudi raka dojk, lahko zmanjšate z zdravim življenjskim slogom. Evropski kodeks proti raku navaja dvanajst ukrepov. Seveda se bolezni ni mogoče popolnoma izogniti, saj so pomembni tudi drugi dejavniki, kot so geni in hormoni.
V nadaljevanju preberite, kako lahko zmanjšate tveganje za nastanek raka dojk:
- Ne kadite in poskrbite, da se v vašem domu ne kadi.
- V vsakdanjem življenju se gibajte in poskusite čim manj časa sedeti.
- Redno telovadite
- Poskrbite za zdravo telesno težo in uravnoteženo prehrano.
- Pijte malo ali še bolje nič alkohola.
- Dojenje zmanjšuje tveganje za nastanek raka pri materah.
- Dolgotrajna uporaba sintetičnih hormonov, kot so kontracepcijske tabletke, povečuje tveganje za nastanek raka dojk.
Priporočamo v branje: Preberite kako deluje naravna kontracepcija.
Kdaj in kako pogosto naj si ženske samopregledujejo dojke?
V idealnem primeru bi morale ženske enkrat na mesec samopregledati svoje prsi. V strokovnem jeziku to imenujemo samopalpacija. Kako najbolje izvesti pregled prsi, vam lahko razloži vaša ginekologinja ali ginekolog, ali pa se lahko o tem pozanimate pri Europa Donna, slovenskem združenju za boj proti raku. Upoštevajte pa: Samopalpacija prsi ni presejalni test. Ne nadomešča mamografije, temveč je dodatna metoda za preprečevanje.
Redna samopalpacija je predvsem pomembna, da si med rednimi presejalnimi testi ustvarite sliko o stanju svojih prsi ter ohranite zavedanje o zdravju svojih prsi in svojega telesa. Najbolje je, da to izvedete med ali po menstruacijo. Koristno je vedeti, da se rak dojk najpogosteje pojavi v zgornjem zunanjem delu prsi, torej med pazduho in ključnico.
Kakšen je na otip maligen tumor v prsih oz. kakšen je na otip rak dojk?
V zgodnji fazi rak dojk pogosto kar dolgo ne povzroča nobenih simptomov ali bolečin. Ni nujno, da je otipljiv. Morebitne nespecifične simptome, zlasti če se pojavljajo na eni strani, mora vedno pregledati zdravnik. Ti vključujejo nepojasnjeno oteklino, zategovanje kože, preobčutljivost, rdečico ali pregrevanje dojke. V večini primerov imata obojestransko otekanje dojk in s ciklusom povezana bolečina v obeh dojkah hormonske vzroke.
Občasno ali z napredovanjem bolezni se lahko v prizadeti dojki pojavi topa bolečina in zategovanje. Glede na napredovanje bolezni lahko tumor napade tudi tkiva v okolici, na primer kožo ali steno prsnega koša. Če rastoči tumor zaseva v centralno-živčni sistem, lahko to povzroči zelo hude bolečine.
Kateri so simptomi raka dojk, ki je napredoval?
Če je rak dojke napredoval, lahko metastaze povzročijo dodatne simptome, kot so bolečine v kosteh, oteženo dihanje, hujšanje ali zlatenica, odvisno od prizadetega organa. Zlasti utrujenost v kombinaciji s skrajno izčrpanostjo je lahko tudi simptom metastaziranega raka dojk. Če ta nepojasnjena utrujenost vztraja kljub vadbi, počitku, uravnoteženi prehrani in sprostitvenim tehnikam, se vsekakor posvetujte z zdravnikom.
Kateri presejalni testi so na voljo za raka dojk?
Mamografija je trenutno najprimernejša metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk. Prsi se pregledajo z rentgenom. Tako je mogoče odkriti tudi majhne tumorje, ki jih ni mogoče zatipati. Večina evropskih držav ima program presejanja za raka dojk, v katerem ženske spodbujajo k rednemu opravljanju mamografij.
Pri kateri starosti se rak dojk najpogosteje pojavlja in kdaj naj ženske opravijo presejalni pregled?
V Sloveniji za rakom dojk letno zboli 1.400 žensk. To je eden najpogostejših rakov pri ženskah. Povprečna starost obolelih je približno 60 let. Vendar je ob prvi diagnozi raka vsaka četrta ženska mlajša od 50 let, vsaka deseta pa mlajša od 45 let. V presejalni program DORA so vključene vse ženske med 50. in 69. letom v Sloveniji brez predhodne diagnoze raka dojk, ki se jih vsaki dve leti povabi na presejalno mamografijo,
Kakšne so možnosti za ozdravitev pri raku dojk?
Prej kot je rak dojk odkrit, bolje ga je mogoče zdraviti ali ozdraviti. Poleg velikosti tumorja je prognoza odvisna tudi od vrste in agresivnosti tumorja ter od tega, ali se je že razširil v bezgavke ali druge organe. V večini primerov se lahko med kirurškim zdravljenjem dojko ohrani. Poleg medicinskega zdravljenja lahko k boljšemu soočanju z diagnozo, samo boleznijo ali različnimi spremljajočimi simptomi pripomore tudi psihoonkološka terapija. Prizadete ženske lahko na primer izkoristijo storitve, ki jih ponujajo psihoterapevti ali skupine za samopomoč.