Zakaj je kotalkanje zopet tako popularno?

Elegantno drsijo po gladkih tleh v dvorani, medtem ko jih 22,4 milijona ljudi spremlja in občuduje na TikToku – govorimo o skupini kotalkarjev »Shuffle dads«. Gre za skupino moških različnih starosti, ki v dvorani za kotalkanje gladko in ležerno drsijo po površini in so s svojim zanimivim in sproščenim pristopom povzdigniti kotalkanje na povsem drug nivo.

Da se zastarele tradicije znova obudijo, skrbijo predvsem družbeni mediji, pa tudi različne serije na Netflixu, kot je na primer »Stranger Things«. Kotalkanje ni nobena izjema. Navdušenje nad tem športom je celo tako veliko, da v določenih krajih po Sloveniji organizirajo dogodke »Roller Disco«.

Toda kaj je pravzaprav povzročilo takšno navdušenje nad temi čevlji na kolesih? Nostalgični vidik je zagotovo eden izmed dejavnikov, ki igra pomembno vlogo. Nenazadnje so ljudje že v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja ob spremljavi vznemirljivih svetlobnih učinkov, zabavne glasbe, z bleščečim make upom ter z vpadljivimi modnimi kosi oblačil polni energije in veselja drseli po parketu in asfaltu.

Na drugi strani pa dejavniki, kot so eleganca, zabava, odnos do življenja, telesna aktivnost, druženje in telesna pripravljenost zagotovo vplivajo na to, da je kotalkanje postala priljubljena in brezčasna zabavna dejavnost, ki je navdahnila in očarala številne ljudi.

Kakšna je razlika med kotalkami in rolerji?

Dejansko so rolerji obstajali že pred kotalkami. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj razlik med kotalkami in rolerji:

  • Razporeditev koles: Koleščki so pri rolerjih razporejeni v eno vrsto, torej en za drugim. Kotalke na drugi strani imajo koleščka eno zraven drugega, povezana z osjo in pritrjena na sprednji in zadnji del čevlja.
  • Premer koles: Kolesa rolerjev so običajno nekoliko večja in ožja kot kolesa na kotalkah.
  • Zavore: Kotalke imajo zavoro na obeh sprednjih straneh čevlja, medtem ko imajo rolerji običajno zavoro samo na enem čevlju, in sicer zadaj.
  • Stopnja težavnosti: Ker vam pri rolanju običajno ne more tako hitro spodrsniti, velja rolanje običajno za odtenek enostavnejše kot kotalkanje.
  • Videz: Medtem ko so rolerji bolj športnih oblik, pa proizvajalci kotalk stavijo na ikonične retro modele, ki spominjajo na tiste iz 70. in 80. let.
  • Namen: Zaradi narave in okretnosti omogočajo kotalke izvajanje najrazličnejših figur in koreografij, rolerji pa so na drugi strani bolj usmerjeni v hitrost in so zato popolni za vzdržljivostni trening, hokej in izvajanje trikov prostega sloga.

Katere kotalke so najbolj primerne za začetnike?

V osnovi obstajajo štiri različne vrste kotalk:

  • rekreativne kotalke na štirih koleščkih,
  • inline rolerji,
  • hitrostni rolerji in
  • kotalke za umetnostno kotalkanje.

Rekreativne kotalke na štirih koleščkih so običajno najboljša izbira za začetnike, saj nudijo dovolj stabilnosti in so lažje za učenje.

Kakšne so prednosti kotalkanja?

1 Osnovna oprema je lahko dostopna: Poleg kotalk potrebujete še čelado ter ščitnike za komolce, kolena in roke. Kupite lahko tudi rabljeno opremo po ugodnejših cenah – na primer na spletnih straneh kot je bolha.com ali Facebook spletna tržnica.

2 Primerno tako za rekreativno kot tudi intenzivnejšo vadbo: Pri kotalkanju se razvijajo glutealne mišice in mišice nog, pa tudi mišice rok in jedra. Kotalkanje je lahko bolj ali manj intenzivno, vse pa je odvisno od naklona, hitrosti in dolžine treninga.

3 Krepi ravnotežje, koordinacijo in okretnost: S kotalkanjem krepite svoje koordinacijske sposobnosti, na začetku pa se boste morda na nogah počutili še nekoliko nestabilni.

4 Blagodejno za sklepe in hrbet: Tekoči gibi pri kotalkanju ne predstavljajo nobenih obremenitev za vaše sklepe in hrbet. Od bolečin v hrbtu se lahko tako rekoč poslovite!

5 Lahko greste sami – in v skupini: Nočete kotalkati sami? Pridružite se kotalkarskemu klubu, kjer redno trenirajo skupaj. Poiščite najbližji kotalkarski klub kar na internetu.

Učenje kotalkanja: Trije nasveti strokovnjakov

1 Kakšna je pravilna drža telesa? Smučarji se zelo dobro počutijo v osnovni drži, ki je potrebna za kotalkanje: Pravi položaj so rahlo pokrčena kolena in raven hrbet. Pri kotalkanju ne smete stati vzravnano, saj vas lahko zaradi tega zelo hitro prevesi nazaj.

2 Kako zavirati pri vožnji s kotalkami? Izkušeni smučarji imajo tudi tu prednost: Zaviranje je podobno tipičnemu položaju pluga – za zaviranje rahlo počepnite in hkrati potisnite obe nogi spredaj drugo proti drugi, s petami pa navzven. Ko ta manever že obvladate, lahko poskusite zavzeti položaj pluga tudi samo z eno nogo, drugo pa držite ravno. Pogosto je samo z eno nogo celo lažje zavirati.

3 Kako se zaščitite, če padete? Padec se zgodi hitro in lahko zelo boli, če ne znate »pravilno« pasti. Zato je še posebej pomembno, da se tega naučite že takoj na začetku. Če izgubite ravnotežje, poskušajte takoj rahlo počepniti in se po možnosti nagnite malo naprej. Dvignete se tako, da se najprej dvignete na kolena, nato na komolce in nazadnje se dvignite gor z rokami.