Neplodnost pri moških: Vzroki in zdravljenje
Neplodnost pri moških ima lahko številne vzroke. Glavni so vplivi okolja in nezdrav življenjski slog. Strokovnjaki pojasnjujejo, kako je moško neplodnost mogoče zdraviti.
Kazalo
- Kako pogosta je neplodnost pri moških?
- Kako se diagnosticira neplodnost pri moških?
- Kako se kaže neplodnost pri moških?
- Kaj lahko povzroči neplodnost pri moških?
- Katere spolno prenosljive bolezni lahko vodijo do neplodnosti pri moških?
- Kako zdravijo neplodnost pri moških?
- Ali ima lahko par otroke, če je moški neploden?
Neplodnost pri moških ima lahko številne vzroke; pogosto pa pomaga izboljšanje življenjskega sloga.
Kako pogosta je neplodnost pri moških?
O nezmožnosti zanositve govorimo takrat, ko ima par redno nezaščitene spolne odnose in ženska po enem letu ne zanosi. Po podatkih študije Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) je 17,5 % ljudi v rodni dobi vsaj začasno neplodnih. Tako kot v drugih evropskih državah ima tudi pri nas težave s plodnostjo vsak šesti par. Pri približno tretjini parov je neploden moški, pri približno tretjini ženska, pri približno tretjini pa sta neplodna oba. Na splošno kakovost spermijev močno upada, kar prispeva k neplodnosti. V zadnjih 50 letih se je kakovost spermijev poslabšala za približno polovico. Po mnenju strokovnjakov so vzrok za to vplivi okolja in spremenjen življenjski slog.
Kako se diagnosticira neplodnost pri moških?
Neplodnost pri moških ugotavljajo s preiskavo, imenovano spermiogram (analiza semena). Izliv analizirajo v laboratoriju. Rezultat pokaže število, kakovost in gibljivost spermijev. Na podlagi tega zdravnik paru svetuje, ali je vredno nadaljevati s poskusi po naravni poti ali pa je smiselno obiskati ambulanto za neplodnost. To je odvisno tudi od starosti para. Če je spermiogram zelo slab ali pa v izlivu sploh ni spermijev, je treba dodatno razjasniti zdravstveno stanje moškega.
Nasvet za branje: Več o pozni zanositvi si lahko preberete v članku Nosečnost pri 40 letih“.
Kako se kaže neplodnost pri moških?
Če je moški neploden, za to običajno ni izrazitih znakov, zato problem nastane šele takrat, ko se pojavi želja po otrocih. Neplodnosti ni mogoče videti ali občutiti. Odkrijemo jo šele, ko ne pride do zanositve in gre moški na pregled, pojasnjujejo urologi.
Kaj lahko povzroči neplodnost pri moških?
Glavni vzrok za neplodnost pri moških so vplivi okolja in hkrati nezdrav življenjski slog. Na kakovost spermijev negativno vplivajo npr. pesticidi, ki se uporabljajo v kmetijstvu. Kot pojasnjujejo strokovnjaki, to vemo iz študij, opravljenih v Afriki, kjer je upad kakovosti spermijev najbolj izrazit na svetu. Moški ne morejo spremeniti vplivov okolja, lahko pa spremenijo svoj življenjski slog. Kakovosti spermijev namreč škodujejo debelost, premalo gibanja, nikotin, marihuana ter uživanje preveč maščob in alkohola.
Za moško neplodnost so lahko krive tudi dedne bolezni. Med njimi sta Klinefelterjev sindrom (KS), pri katerem imajo moški v celicah vsaj en spolni kromosom preveč, in cistična fibroza, redka presnovna motnja. Moški lahko postanejo neplodni tudi zaradi poškodb tkiva mod, ki proizvajajo spermije. To lahko sprožijo nesestopljeno modo, krčne žile, kemoterapija ali mumps v otroštvu.
Katere spolno prenosljive bolezni lahko vodijo do neplodnosti pri moških?
Neplodnost pri moških lahko povzročita klamidija in gonokok, dve najpogostejši spolno prenosljivi bolezni. Obe sta bakterijski spolno prenosljivi okužbi. Da bi se izognili prenosu (na primer v primeru menjave partnerjev), sta najboljša zaščita varna spolnost in pravilna uporaba kondomov. Če želite imeti otroke, lahko pred nezaščitenimi spolnimi odnosi opravite tudi test za spolno prenosljive okužbe.
Kako zdravijo neplodnost pri moških?
Neplodnost pri moških zdravijo glede na vzrok.
- Pri dednih boleznih ozdravitev ni mogoča.
- Tudi v primeru poškodb tkiva mod, na primer zaradi nesestopljenega moda, ki je bilo prepozno odkrito in operirano, je poškodba pogosto trajna in je ni mogoče zdraviti.
Ali ima lahko par otroke, če je moški neploden?
- Če je v izlivu premalo spermijev, se lahko par pogovori o umetni oploditvi z darovano semenčico. Pri tej vrsti umetne oploditve se darovana sperma vnese neposredno v maternični vrat ali maternico ženske. To pomeni, da je otrok genetsko vsaj materin.
- Če je spermijev dovolj, je vedno možna umetna oploditev. Če na primer kakovost spermijev ni dovolj visoka, je dobra možnost oploditev z biomedicinsko pomočjo. Ta pomeni zunajtelesno združitev ženskega jajčeca z moškimi spermiji. Če so na primer semenčice manj gibljive, je to lahko posledica oksidativnega stresa zaradi debelosti ali kajenja. V tem primeru pogosto pomaga izboljšanje življenjskega sloga. Urologi svetujejo zdravo prehrano, dovolj gibanja in jemanje prehranskih dopolnil po posvetu z zdravnikom. Vse to po mnenju strokovnjakov lahko spodbudi nastajanje zdravih spermijev.
- Danes obstaja tudi možnost zamrznjenja zdrave sperme za poznejši čas (če gre za medicinski vzrok). Ta postopek se imenuje kriokonzervacija. Spermo zamrznejo v tekočem dušiku in jo tako ohranijo. To je na primer smiselno, preden moški, ki želi imeti otroke, začne s kemoterapijo.