Active Beauty
Preberite, kateri so po mnenju zobozdravnikov vzroki za krvavenje dlesni
Besedilo: Maria Kapeller

Kako ustaviti krvavenje dlesni

Preberite, kateri so po mnenju zobozdravnikov vzroki za krvavenje dlesni

Kaj je krvavenje dlesni in kako nastane?

Krvavenje dlesni je običajno posledica vnetne reakcije dlesni na bakterijske obloge: Če se na zobeh nabere preveč zobnih oblog, se telo odzove na toksine, ki jih proizvajajo bakterije. Če jih ne odstranjujemo redno, se telo odzove z vnetno reakcijo – poveča se prekrvavitev tega območja. Dlesni postanejo rdeče, otečejo in ob dotiku lahko hitreje zakrvavijo. Če krvavečih dlesni ne zdravimo, to lahko privede do odstopanja dlesni in celo do izpadanja zob.

Kateri so vzroki za krvavenje dlesni?

Glavni vzrok za krvavenje dlesni je običajno pomanjkljiva ustna higiena. Če zobnih oblog ne odstranjujemo redno in skrbno, se dlesni vnamejo.

Dodatni dejavniki tveganja za krvavenje dlesni so:

  • ozki medzobni prostori,
  • slabe prehranske navade,
  • stres,
  • nosečnost,
  • kajenje,
  • različne bolezni, kot je sladkorna bolezen,
  • uporaba nekaterih zdravil,
  • genetska podvrženost.

V redkih primerih lahko krvavitev dlesni povzročijo tudi glivice, virusi in manjše termične, kemične ali mehanske poškodbe v ustih. Manjše rane lahko nastanejo na primer zaradi preveč grobega ščetkanja ali nitkanja zob.

Kako preprečiti krvavenje dlesni?

Bistvenega pomena za odpravljanje vzrokov za krvavenje dlesni in ohranjanje zdravih zob je pravilno in redno ščetkanje. Krvavitvi dlesni se lahko izognete z redno nego ustne votline:

  • Redno umivanje zob: Zobe si umivajte dvakrat na dan po najmanj dve minuti – tudi če nosite zobni aparat. Najbolje zjutraj, PO zajtrku, vsekakor pa zvečer PO večerji. Po možnosti uporabljajte električno zobno ščetko, ki bo poskrbela za še čistejše zobe. Ščetkanje zob je še posebej pomembno pred spanjem, da na zobeh čez noč ne ostanejo zobne obloge.
  • Skrbno umivanje zob: Očistite žvečilne površine ter zunanjo in notranjo stran zob. Električna zobna ščetka vas z lahko vibracijo vsakih 30 sekund opomni, da preidete na naslednji del.
  • Očistite tudi dlesni: Tako imenovana metoda "od rdeče do bele" pomeni, da morate zobno ščetko položiti na dlesni ("rdeča") in počasno ščetkati po zobu navzdol oz. navzgor ("bela"). Ne pritiskajte preveč. Čistite po en zob naenkrat, namesto da ščetkate po celotnem zobovju, saj na ta način zobnih oblog ne morete dobro odstraniti. Pomaga tudi, da zobno ščetko na površino zoba postavite pod kotom, da ščetine lahko prodrejo pod dlesni.
  • Očistite medzobne prostore: S ščetkami za čiščenje medzobnih prostorov in zobno nitko morate (zlasti zvečer) očistiti tudi prostore med zobmi. Ščetke se morajo dobro prilegati medzobnemu prostoru, da ne poškodujejo dlesni.
  • Pazite na dobro ustno higieno: Za odstranjevanje zobnih oblog z jezika uporabite čistilec jezika. To je pomembno, ker se na njem nabere veliko oblog.
  • Uporabljajte ustno vodo: Kozmetične ustne vode iz lekarne vsebujejo sestavine, kot sta fluorid ali klorheksidin v odmerkih, primernih za vsakodnevno uporabo. Izpiranje ust z njimi neposredno po umivanju zob zmanjša količino zobnih oblog. Terapevtske ustne vode običajno vsebujejo višjo koncentracijo antibakterijskega sredstva klorheksidina. Na voljo so le v lekarnah in se smejo uporabljati zgolj kratek čas. Pomembno: Ustne vode niso nadomestilo za skrbno ščetkanje zob, temveč koristen dodatek k ustni higieni.
  • Žvečite žvečilni gumi: Žvečilni gumiji, namenjeni dodatni negi zob, namesto sladkorjev vsebujejo sladila. Spodbujajo izločanje sline in s tem samočiščenje. Omenimo še enegaEden od mitov o ustni higieni to, da žvečilni gumi nadomešča ščetkanje zob.
  • Prehrana, zdrava za zobe: Manj kot je v vaši prehrani sladkorja, manjše je tveganje za nastanek zobnih oblog in posledično kariesa. Uživajte raje polnozrnate izdelke in presno hrano. Kar zadeva prehranjevalne navade, se izogibajte prigrizkom in jejte v daljših časovnih intervalih. Izogibajte se kislinam, kot so močno gazirane limonade ali kislo sadje, saj ti razžirajo zobno sklenino. Med obroki pijte veliko vode. To spodbudi izločanje sline, ustna votlina pa si opomore od dražečega sladkorja in kisline.
  • Strokovna ustna higiena: Vsaj enkrat letno v zobozdravstveni ordinaciji obiščite ustnega higienika. Ta vam bo odstranil težje dostopne zobne obloge, zlasti tiste pod dlesnimi. Z njim se lahko pogovorite tudi o pravilni tehniki ščetkanja ipd. Če si zobe umivate redno in temeljito, bo tudi obisk pri ustnem higieniku prijetnejši.
  • Zobozdravstveni pregledi: Obiski pri zobozdravniku so preventivni ukrep, s katerim ugotovimo, ali obstajajo morebitni sprožilci krvavenja dlesni. To so lahko počene zalivke, mesta s kariesom ali pa manjkajoči zobje.

Kako preprečiti krvavenje dlesni v nosečnosti?

Med nosečnostjo se telo zaradi hormonskih sprememb odziva intenzivneje. Že mehke zobne obloge lahko povzročijo hudo krvavitev dlesni. Prav zato je pomembno, da si med nosečnostjo redno in temeljito čistite zobe. Vendar to za nosečnice dostikrat predstavlja problem, saj pogosto bruhajo ali slabo spijo. Zelo skrbna ustna higiena med nosečnostjo se vsekakor izplača.

Kaj storiti, če vam pri umivanju zob krvavijo dlesni?

Prvikrat, ko vam dlesni med umivanjem zob zakrvavijo, preverite, ali se je kri pojavila le na enem mestu. V tem primeru očistite območje prizadetega zoba z medzobno ščetko ali zobno nitko. Da ustavite krvavitev, lahko po potrebi uporabite tudi domača sredstva in usta izpirate z žajbljevim čajem ali oljem čajevca, ki imata protivnetni učinek. Če simptomi ne popustijo ali če se krvavitev dlesni pojavi na več mestih, morate nujno obiskati zobozdravnika.

Kaj storiti pri pogostem krvavenju dlesni?

Če vam dlesni krvavijo obsežneje in pogosteje, se morate naročiti k zobozdravniku. Z rentgenskim slikanjem natančno razjasnijo, kaj krvavitev povzroča. Razjasni se tudi, ali je poleg vnetja dlesni že mogoče videti tudi propadanje kosti (parodontitis). Prvi korak je običajno strokovna ustna higiena. Tudi doma je treba skrbneje ščetkati in čistiti zobe. Če po tem ni bistvenega izboljšanja, se pacientu predstavi možnost nadaljnjega (parodontalnega) zdravljenja.

Katero zobno kremo uporabiti, če vam krvavijo dlesni?

Zobne paste vsebujejo določene sestavine, ki podpirajo mehansko čiščenje. Če imate težave z dlesnimi, je priporočljiva zobna pasta z blagimi sestavinami. To so lahko eterična olja ali zelišča, kot so žajbelj, kamilica ali ameriški slamnik.







Izdelki, ki pomagajo pri preprečevanju krvavenja dlesni:

Zaščita dlesni

„Zobna krema 5 v 1 z okusom mete“ znamke alverde NATURKOSMETIK

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Za čiste medzobne prostore

„Dontodent SENSITIVE nevoskana zobna nitka z držalom in zobotrebcem“ znamke Dontodent

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Za zdravo ustno floro

„Ustna voda ZAHNFLEISCH INTENSIV-PFLEGE“ znamke Dontodent

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Z drobnimi spiralastimi ščetinami za medzobne prostore

„Interdentalne ščetke za čiščenje medzobnih prostorov KONISCH FEIN, stožčaste“ znamke Dontodent

Kupite zdaj v dm spletni trgovini