Active Beauty
Premagovanje spomladanske utrujenosti: Ti nasveti bodo poskrbeli za več energije in dobro počutje
Besedilo: , Elisabeth Sas
čas branja: min
Dobro počutje

Premagovanje spomladanske utrujenosti: Ti nasveti bodo poskrbeli za več energije in dobro počutje

Medtem ko se narava počasi prebuja, se začnemo soočati z zehanjem in spomladansko utrujenostjo. Daljše obdobje dnevne svetlobe v spomladanskih dneh vpliva na harmonsko ravnovesje, posledično pa se krvi tlak znižuje ter počutimo se utrujeni in brez energije.

Gibanje, svetloba za več energije in pomoč iz zeliščne kuhinje – tako boste v spomladanskih mesecih ostali fit

1. Z gibanjem proti spomladanski utrujenosti

Prvi korak proti spomladanski utrujenosti je gibanje, ki krepi krvne žile in povečuje krvni tlak. Da bi se počutili bolje, so najboljša izbira vaje za vzdržljivost, na primer sprehodi na svežem zraku ali pa sproščen tek. Vse, kar daje našemu telesu zagon, je koristno in učinkuje proti utrujenosti. Dejstvo je, da manj kot se gibamo, bolj utrujeni smo

2. Več svetlobe za več energije

Telo se mora spomladi prilagoditi tudi temu, da so dnevi daljši. V zimskih mesecih je namreč naše telo prejemalo manj svetlobe, kar tvori več melatonina (hormon spanja) in manj serotonina (hormon sreče, ki je odgovoren za aktivacijo telesa). V spomladanskih mesecih se proizvodnja serotonina ponovno poveča, a ker je melatonin še vedno prevladujoč, se počutimo utrujeni in brez energije. Dobra novica je, da so temnejši dnevi že za nami in da bomo spet čez dan prejemali več svetlobe. Če je le mogoče, naj bi vsak dan vsaj 20 minut preživeli na prostem na dnevni svetlobi. To bo vaši notranji uri spet povrnilo ravnovesje, saj boste s tem uravnali cirkadiani ritem telesa, ki dokazano povečuje kakovost spanja.

3. Katera zelišča vam bodo dobro dela

Eden od skrivnih nasvetov, kako premagovati spomladansko utrujenost, je uživanje regrata, ki velja za pomembno zdravilno rastlino, v naravi pa ga je v izobilju. In to ravno takrat, ko nam njegove zdravilne lastnosti nadvse dobro denejo. Grenke snovi v listih spodbujajo presnovo, poleg tega pa se telesu pomagajo znebiti strupov in obremenitev zimskega časa. Razstrupljanje telesa se večinoma odvija v jetrih in črevesju, regrat pa te organe podpira, saj vsebuje veliko pozitivnih sestavin za telo – bogat je namreč z vitaminom A, pomembnim antioksidantom, in vitaminom C, ki krepi imunski sistem. Poleg tega vsebuje karotenoide, flavonoide, kalcij, inulin in minerale. Prav zato je pomembno, da ga redno uživamo.

Načeloma so užitni vsi deli regrata: Cvetovi lahko popestrijo svežo pomladno solato, še posebej dobro pa se ujemajo z bučnim oljem. Liste lahko uporabite tudi tako, da jih prelijete z vročo vodo in pustite stati 10 minut, tako boste dobili okusen čaj. Tudi korenine so užitne – najprej jih posušite, nato pa prelijte z vodo in mešanico spijte.

Naša jetra nam bodo hvaležna, spomladanska utrujenost pa bo stvar preteklosti.

x
Opravičujemo se, vendar za vaše iskanje nismo našli rezultatov. Poskusite z drugimi iskalnimi pojmi.