Kako je videti prostata in kje se nahaja?

Prostata se nahaja globoko v moški medenici, pod mehurjem, ob strani pa meji na danko. Čez njo po sredini poteka sečnica ter v ta del sečnice vodita semenjak in semenovoda. Pri mladih moških je velika približno kot kostanj, a ne ostane pri tem. S starostjo se veča in lahko tekom življenja zraste do velikosti mandarine ali granatnega jabolka.

Pri vsakem moškem pride do manjše ali večje, vendar benigne rasti, kar lahko povzroča težave pri odvajanju vode. V zelo veliko primerih je povečanje prostate benigno, a moškim kljub temu povzroča težave. Prostata se lahko kirurško zmanjša le, če se pojavijo boleči simptomi ali težave. Del prostate se odstrani skozi sečnico – to se naredi predvsem, če prostata zelo močno pritiska na sečnico, kar otežuje uriniranje in povzroča ponavljajoča se vnetja. Velikost prostate je mogoče zmanjšati tudi z zdravili, vendar ima to stranske učinke, saj posega v ravnovesje testosterona, ta vrsta zdravljenja pa se pogosteje uporablja pri starejših moških.

Kakšna je naloga prostate?

Prostata je reproduktivni organ. Encimi v izločkih, ki jih proizvaja, spermijem omogočajo, da plavajo, in jim zagotavljajo energijo, potrebno za oploditev. Moški ejakulat je mešanica spermijev iz semenčic ter izločka iz prostate in semenjaka.

Vendar ima prostata tudi pomembno zadrževalno funkcijo, kar je eden od razlogov, zakaj se bolniki z rakom, ki so jim v celoti odstranili prostato, pogosto pritožujejo zaradi inkontinence. Pri ženskah za to, da niso inkontinentne, poskrbi medenično dno. Moški sicer imajo prostato in medenično dno, vendar slednjega niso navajeni uporabljati. Po operaciji se lahko moški z usmerjenim treningom medeničnega dna ponovno naučijo vzpostaviti kontinenco.

Pri katerih težavah je treba obiskati zdravnika?

Nekateri simptomi morda kažejo na bolezen prostate in nujno zahtevajo obisk zdravnika:

  • povečana potreba po uriniranju kljub majhni količini urina
  • bolečine med uriniranjem ali erekcijo, erektilna disfunkcija
  • spremenjena sperma (npr. krvava)
  • boleča prostata ali bolečine v spodnjem delu hrbta
  • nenadna, spontana izguba telesne teže
  • otekle, boleče bezgavke

Seveda imajo lahko ti simptomi različne vzroke in ni nujno, da so povezani z resno boleznijo, vendar se je vseeno priporočljivo posvetovati z zdravnikom.

Kaj je najboljša preventiva?

Tako kot se morajo ženske (najpozneje takrat, ko dobijo prvo menstruacijo) naročiti na pregled pri ginekologu, bi morali tudi moški od 45. leta starosti naprej opravljati redne preventivne preglede. Še posebej so pomembne naslednje točke:

1. Redni pregledi: Če imate dedno predispozicijo, morate na pregled vsako leto po 40. letu, sicer pa po 45. letu starosti. Interval lahko zdravnik določi individualno glede na vrednost prostatičnega specifičnega antigena oz. PSA v krvi. Tega proizvaja prostata, vrednost pa ne sme presegati določenih meja. Če je vrednost nižja od 4, je običajno vse v redu. Če je vrednost PSA zelo nizka, lahko zadostuje pregled na 2 do 3 leta. Vrednost se določi z odvzemom vzorca krvi v laboratoriju in je eden od glavnih stebrov preventive. Tovrstno testiranje je najsodobnejše.

2. Opazovanje in dokumentiranje: Pomembna ni le absolutna vrednost PSA, temveč tudi potek vrednosti. Meritev vrednosti PSA je le trenutno stanje. Dolgoročne informacije o zdravju zagotavlja šele stalno opazovanje krivulje PSA, tj. poteka vrednosti. Naloga zdravnika je, da to spremlja. Če zamenjate zdravnika, ga prosite za podatke o vrednostih v preteklosti ali pa si jih beležite sami.

3. Palpacijski pregled

Del obiska pri urologu je tudi kratek rektalni pregled. Pri tem zdravnik za nekaj sekund vstavi prst v zadnjik, da ugotovi velikost prostate. Številnim moškim se ta vrsta pregleda zdi neprijetna in sramotna, vendar vam lahko zagotovimo, da ni boleča in je še vedno pomembna pri preprečevanju raka. Vseh vrst raka ni mogoče prepoznati na podlagi vrednosti PSA, nekatere je mogoče le otipati, zato vsem pacientom priporočam tudi tovrsten pregled.

Nasveti za zdrav življenjski slog, s katerim poskrbite tudi za prostato

Za zdravje (prostate) sta pomembni uravnotežena prehrana in redna telesna dejavnost. Priporočamo vsa živila, ki pozitivno vplivajo na raven hormonov in rast prostate. Mednje spadajo

  • Zdrave maščobe: Povečano uživanje maščob sicer negativno vpliva na bolezni prostate, vendar je ključnega pomena, kakšne maščobe zaužijemo. Nasičene živalske maščobe povečujejo tveganje za nastanek raka, nenasičene maščobe rastlinskega izvora pa ga zmanjšujejo. Najpogostejši viri nenasičenih maščobnih kislin so meso, žita in krompir, veliko nenasičenih maščob pa najdemo v ribah, rastlinskih oljih, oreščkih in avokadu.

  • Vlaknine: Tveganje za nastanek bolezni, povezanih s prostato, zmanjšujejo z vlakninami bogata živila, npr. sadje, zelenjava in polnozrnata žita.

  • Likopen: Likopen, ki ga vsebuje paradižnik (in nekateri drugi rdeči sadeži), je antioksidant in odstranjevalec prostih radikalov. Za zmanjšanje tveganja za nastanek raka na prostati se priporoča odmerek približno 10 srednje velikih zrelih paradižnikov na teden.

  • Fitoestrogeni: Te rastlinske snovi zavirajo učinek telesu lastnih estrogenov in upočasnijo rast prostate. Razlikujemo med flavonoidi (npr. v čičerki, soji in čaju) in lignani (npr. v izdelkih iz žit in lanenem semenu.

  • Naravna zdravilna zelišča: Za lajšanje simptomov že povečane prostate se je izkazala zdravilna moč drobnocvetnega vrbovca. Zvrhano čajno žličko tega zelišča prelijte z 250 ml vrele vode. Pustite stati 5 minut, nato pa zjutraj in zvečer popijte skodelico čaja. Koristni so tudi izvlečki žagolistne palme ali korenine koprive. Zdravje prostate naj bi podpiralo tudi uživanje bučnih semen.

#Movember – mesec moškega zdravja

Zlasti v novembru, a ne samo takrat, potekajo številne kampanje, ki spodbujajo moške, da skrbijo zase. #movember je vsakoletna novembrska kampanja, v okviru katere si moški po vsem svetu puščajo brke, da bi povečali ozaveščenost o pomembnih vprašanjih v zvezi z moškim zdravjem. Če združimo angleško besedo za brke, tj. mustache, z besedo november, dobimo movember, ki ponuja igrivo spodbudo za začetek pogovora. In to lahko reši življenja, kajti tri četrtine vseh samomorov namreč naredijo moški, težave z duševnim zdravjem so tabu, rak na prostati pa pogosto ni prepoznan. Gibanje, ustanovljeno v mestu Adelaide v Avstraliji, predvsem prek družbenih omrežij zbira donacije za zdravstvene in preventivne projekte.