Active Beauty
Samo PMS ali nosečnost? Simptomi so si zelo podobni …
čas branja: min

Podobni simptomi

Samo PMS ali nosečnost? Simptomi so si zelo podobni …

PMS ali nosečnost? Predmenstrualni sindrom (PMS) in zgodnja nosečnost imata pogosto podobne simptome. V nadaljevanju vam bomo zaupali, kako prepoznati razliko in kaj pomaga pri PMS.

Naša strokovnjakinja

Dr. Eva Lunzer-Mühl je specialistka ginekologije in porodništva z ordinacijo v Salzburgu. Velik pomen pripisuje zaupnemu odnosu med njo in njenimi pacienti. Zlasti pomembno se ji zdi, da mlada dekleta pospremi z vprašanji o prvi ljubezni. Odgovore na to in mnoge druge teme, kot so kontracepcija, nosečnost in spolnost, daje v video seriji ACTIVE BEAUTY ženska svetovalnica na activebeauty.at. Za ta članek pojasnjuje, kako PMS ločiti od nosečnosti.

PMS ali nosečnost? PMS je predmenstrualni sindrom. Gre za hormonsko neravnovesje, ki se lahko pojavi vsak mesec, spremljajo pa ga različni simptomi, kot sta razdražljivost in občutljive dojke. Običajno se simptomi začnejo nekaj dni po ovulaciji in ob začetku menstruacije nenadoma izginejo. Fizični in psihični simptomi na začetku nosečnosti (vse o prvih znakih nosečnosti izveste tukaj) so pogosto zelo podobni. Marsikatera ženska se zato iz meseca v mesec sprašuje, ali ima PMS ali je morda noseča. To je lahko čustveno naporno in obremenjujoče.

Kateri simptomi so podobni pri PMS in nosečnosti?

PMS ali nosečnost? V nadaljevanju z vami delimo simptome, za katere ženske pogosto ne morejo določiti, kaj je vzrok.

  • Nihanje razpoloženja: Tako pri PMS kot med nosečnostjo lahko ženske pestijo nihanja razpoloženja, ki so hormonsko pogojena.
  • Utrujenost: PMS ali nosečnost? To vprašanje si ženske pogosto zastavijo, ko so veliko bolj utrujene in izčrpane kot običajno.
  • Slaba volja: Med nosečnostjo se lahko pojavijo občutki slabe volje. Ženske so pogosto potrte, brezvoljne in brez energije. To čustveno stanje je značilno tudi za PMS.
  • Napadi lakote: Ženske pred menstruacijo in nosečnice lahko spremlja stalen občutek lakote ali želje po hrani.
  • Razdražljivost: PMS ali nosečnost? Razdražljivo in agresivno razpoloženje se prav tako lahko pojavi v obeh primerih.
  • Občutljive prsi: Med PMS in nosečnostjo imajo ženske pogosto občutljive in napete prsi ter bolečine v spodnjem delu trebuha.
  • Slabost: Ženske, ki imajo PMS ali so noseče, se pogosto počutijo slabo. Lahko imajo prebavne težave in se soočajo s hudimi slabostmi.
  • Glavoboli: Od običajnih glavobolov do migren – oba simptoma sta značilna za PMS, vendar se lahko pojavita tudi med nosečnostjo.
  • Motnje spanja: Motnje spanja so klasičen simptom PMS. Vendar pa nosečnice pogosto tudi težje zaspijo in slabše spijo.
  • Nečista koža: Tako pri PMS kot med nosečnostjo je koža nečista in pojavijo se mozolji.

Nosečnost ali PMS: Kako vedeti, da gre za PMS?

Če imate simptome, ki so značilni za PMS, menstruacija pa je izostala in obstaja možnost, da ste noseči, morate opraviti zgodnji test nosečnosti. Če je test pozitiven, se naročite pri svojem ginekologu.

Svoje telo boste najbolje spoznali z opazovanjem. Pomagate si lahko z najrazličnejšimi aplikacijami, v katere preprosto vnesete svoje simptome. Tukaj boste izvedeli vse o svojem ciklusu in kako ga lahko izračunate s pomočjo aplikacije. Po nekaj mesecih boste ugotovili, katere simptome imate običajno tik pred menstruacijo. Tako boste lahko hitreje ocenili, ali so vaši simptomi posledica PMS ali morda prvih znakov nosečnosti.

Nasvet: S spremljanjem menstrualnega cikla boste vse štiri faze prestali brez težav.

Trajanje simptomov

Posebno pozornost namenite trajanju posameznih simptomov. Pri PMS simptomi običajno trajajo nekaj dni in z nastopom menstruacije izzvenijo. Vendar se ženske na to ne smejo zanašati, saj je lahko cikel nereden, menstruacijo pa imajo lahko tudi nosečnice. Več o tem si lahko preberete v članku „Nosečnost kljub menstruaciji“. Pri nosečnosti se lahko simptomi, kot so utrujenost in izčrpanost, pojavljajo vse do poroda.

Intenzivnost simptomov

PMS in nosečnost lahko razlikujete tudi na podlagi intenzivnosti simptomov. Pri nosečnicah so simptomi, kot so slabost ali glavoboli, izrazitejši. Če hudi simptomi trajajo dlje časa, je priporočljivo opraviti test nosečnosti. Z ginekologom se posvetujte tudi, če niste noseči in imate pogosto zelo intenzivne simptome PMS.

Več o razliki med PMS in nosečnostjo v video intervjuju z dr. Eva Lunzer-Mühl:

Kaj pomaga pri PMS?

Simptome PMS je v mnogih primerih mogoče dobro obvladati. Obravnava je odvisna od resnosti simptomov in kako ti vplivajo na posameznico. Pogosto pomaga že skrb za zdrav in uravnotežen življenjski slog.

Zato poskusite v dneh pred menstruacijo upočasniti svoj ritem in upoštevajte spodnje nasvete:

  • Vzemite si odmor, na primer ob skodelici kave.
  • Izvajajte vaje za sproščanje.
  • Poskrbite za dovolj gibanja in pri tem upoštevajte faze cikla.
  • Poskrbite za dovolj spanca.
  • Uživajte uravnoteženo prehrano, ki vsebuje predvsem maščobe rastlinskega izvora in stročnice, kot sta leča ali fižol.
  • Izogibajte se kavi, alkoholu in kajenju.

Rastlinski pripravki in prehranska dopolnila, kot je na primer navadna konopljika v obliki čaja ali kapsul, lahko prav tako pomagajo pri lajšanju simptomov PMS. Če tovrstni ukrepi ne pomagajo, se je najbolje posvetovati z ginekologom, ki vam bo svetoval glede nadaljnje obravnave.