Active Beauty
Štiri faze menopavze in simptomi
Besedilo:
čas branja: min

Čas sprememb

Štiri faze menopavze in simptomi

Ginekologinja dr. Eva Lunzer-Mühl pojasnjuje, na katere štiri faze naj se ženske v menopavzi pripravijo in kako lahko na ta način poskrbijo za boljše počutje.

Menopavzo sestavljajo štiri faze, ženske pa se v tem obdobju lahko srečajo s številnimi simptomi. Preberite, kako v tem času poskrbeti zase in za svoje dobro počutje.

Menopavza je razdeljena na štiri faze, skupno pa traja približno 10 do 15 let. Približno tretjina žensk med menopavzo nima simptomov in težav, pri približno tretjini so simptomi blagi do zmerni, ena tretjina pa jih trpi za zmernimi do hudimi simptomi. Menopavza je pravzaprav obdobje hormonskih prilagoditev, po katerem se ženska hormonska slika ponovno stabilizira, vendar na drugačni ravni kot prej.

Prva faza menopavze: Predmenopavza

Predmenopavza je prva od štirih faz menopavze. Predpona “pred” izhaja iz latinske besede "prae" in nakazuje predhodnost, "menopavza" pa označuje zadnjo menstruacijo. Predmenopavza je torej obdobje pred zadnjo menstruacijo. Od takrat naprej jajčniki delujejo počasneje – proizvajajo manj ženskih spolnih hormonov, predvsem estrogena in progesterona. Plodnost se zmanjšuje, saj v jajčnikih zori manj jajčec.

Predmenopavza se pri večini žensk začne po 40. letu, vendar se lahko začne tudi prej ali kasneje. Traja približno šest do sedem let.

Simptomi predmenopavze

  • Spremenjen cikel: Menstruacije lahko postanejo neredne, premočne ali trajajo dlje časa. Razlog za to je, da se pogosteje pojavljajo cikli brez ovulacije.
  • Glavoboli: Ženske v tem obdobju menopavze pogosteje trpijo zaradi glavobolov ali migren.
  • Napetost v prsih: Zaradi sprememb v hormonskem ravnovesju lahko ženske še posebej v drugi polovici cikla čutijo napetost v prsih, dojke pa lahko postanejo izjemno občutljive.
  • Zastajanje vode: Proizvodnja hormona progesterona se zmanjšuje, medtem ko prevladuje estrogen. To povzroči zastajanje vode v tkivih, kar lahko povzroči tudi otekanje dojk. Nasvet: Preberite, kako preprečiti zadrževanje vode v telesu.
  • Bolečine v sklepih: Bolečine v sklepih v tem obdobju niso tako pogoste in niso splošno prepoznan simptom menopavze. Kljub temu mnoge ženske trpijo zaradi bolečin ali togih sklepov, še posebej manjših sklepov, kot so prstni.
  • Duševno stanje: Ženske v tem obdobju pogosto postanejo bolj razdražljive in trpijo zaradi nihanj razpoloženja.
  • Motnje spanja: V tem obdobju menopavze so motnje spanja zelo pogoste, še posebej v drugi polovici cikla. Ženske težje zaspijo ali pa se ponoči prebujajo. Teh težav sicer običajno ne povezujejo neposredno s hormonsko situacijo.

Kaj lahko ženske v prvi fazi menopavze naredijo za boljše počutje?

Za lajšanje težav v predmenopavzi lahko posežete po rastlinskih pripravkih, ki imajo nežen blagodejni učinek in pomagajo omiliti simptome. Začetna hormonska nihanja lahko uravnavate tudi z zdravim življenjskim slogom. To vključuje uravnoteženo prehrano, prilagojeno menopavzi, telesno aktivnost, dovolj spanja ter izogibanje alkoholu in podobnim substancam. Zdrav življenjski slog naj vključuje tudi ustrezno ravnovesje med stresom in sprostitvijo. Pri tem si lahko pomagate z našimi nasveti za obvladovanje stresa v vsakdanjem življenju. Včasih se stanje izboljša v drugi polovici cikla, ko proizvodnja progesterona upade. Glede lajšanja težav se lahko posvetujete s svojim zdravnikom ali zdravnico in se pozanimate o ustrezni terapiji.

Druga faza menopavze: Perimenopavza

Perimenopavza zajema leta neposredno pred in po zadnji menstruaciji. V tem obdobju dozori vse manj plodnih jajčec in ovulacije postajajo vse redkejše. Jajčniki proizvajajo manj spolnih hormonov in menstrualni cikel postane nereden. Perimenopavza velja za vrhunec menopavze, saj so simptomi v tem obdobju najbolj izraziti.

Perimenopavza se običajno začne okrog 47. leta in traja štiri do pet let.

Simptomi perimenopavze

  • Spremenjen cikel: Menstruacija postaja redkejša ali celo več mesecev izostaja.
  • Vročinski oblivi in prekomerno znojenje: Zaradi upada ravni estrogena pride do sprememb termoregulacijskega centra v možganih. Periferne žile se razširijo in začasno se poveča pretok krvi skoznje. To povzroča nenadne vročinske oblive in prekomerno znojenje.
  • Motnje spanja: Na začetku hormonskih prilagoditev običajno nižja raven progesterona povzroči motnje spanja. Zaradi nižje ravni estrogena se zmanjša tudi proizvodnja hormona melatonina, ki uravnava spanje in budnost.
  • Utrujenost: Kvaliteta spanja se poslabša, faze globokega spanja se skrajšajo. Nočni vročinski oblivi pogosto prekinjajo spanje, kar povzroči izčrpanost in utrujenost.
  • Vrtoglavica: Vrtoglavica ni tipičen simptom menopavze, vendar se lahko pojavi kot posledica utrujenosti ali izčrpanosti. Včasih lahko kaže na povišan krvni tlak, ki se lahko nenadoma pojavi v tem življenjskem obdobju.
  • Duševno stanje: V tej fazi menopavze ženske pogosteje trpijo zaradi depresivnih razpoloženj in pomanjkanja motivacije.

Kaj lahko ženske v drugi fazi menopavze naredijo za boljše počutje?

Če so težave le blage, lahko v menopavzi po priporočilih fitoterapije jemljejo rastlinske pripravke, kot so pomirjevala z baldrijanom, meliso ali hmeljem. Pomaga tudi uravnotežen življenjski slog. To vključuje urejen dnevni ritem, telesno aktivnost in raznoliko prehrano ter izogibanje alkoholu. Pri nočnih vročinskih oblivih v menopavzi pomagajo tudi izmenične prhe in redna telesna vadba. Če so težave v tej fazi menopavze izrazite in obremenjujoče, je priporočljiva hormonska nadomestna terapija. Pri tem se manjkajoči hormoni pod zdravniškim nadzorom nadomeščajo z bioidentičnimi hormoni v obliki krem ali tablet. Pred tem je obvezen pregled in podroben pogovor z zdravnikom.

Tretja faza menopavze: Menopavza

Simptomi menopavze

Čeprav je običajno, da menopavzo obravnavamo kot ločeno fazo celotnega obdobja menopavze, je v resnici ne moremo opredeliti kot fazo, ampak kot natančno določen dogodek, in sicer zadnjo menstruacijo v življenju ženske. Menopavza se pojavi, ko menstruacija izostane več kot eno leto. Po menopavzi ženske niso več plodne in razen redkih izjem ne morejo več zanositi.

Nasvet uredništva: Preberite, kaj vas čaka, če zanosite v štiridesetih.

Menopavza označuje prehod iz perimenopavze v postmenopavzo. To se običajno zgodi okoli petdesetega leta. Simptomi menopavze so enaki kot v predhodni in naslednji fazi menopavze.

Kaj lahko ženske v tretji fazi menopavze naredijo za boljše počutje?

Veliko žensk, ki so trpele zaradi bolečih menstruacij ali močnih krvavitev (ki lahko povzročijo tudi pomanjkanje železa), je veselih, ko se to življenjsko obdobje konča. Še ena izmed posledic, ki se jih ženske veselijo, je to, da se jim ni treba več ukvarjati s kontracepcijo. V tej fazi menopavze pa je lahko izziv sprejeti lastno staranje. V času kulta mladosti in lepote je mnogim ženskam namreč težko sprejeti telesne spremembe.

Četrta faza menopavze: Postmenopavza

Četrta in zadnja faza menopavze se imenuje postmenopavza. "Post" v latinščini pomeni "po" ali "za tem". Menopavza je zdaj končana in hormoni so se stabilizirali, a ne na enaki ravni kot prej – raven estrogena je zmanjšana, medtem ko je raven moškega spolnega hormona testosterona skoraj nespremenjena. To vodi v hormonsko neravnovesje, zaradi česar se mnoge ženske soočajo z neprijetnimi simptomi.

Postmenopavza se začne približno eno leto po zadnji menstruaciji, okoli 52. leta starosti. Traja približno 10 do 15 let.

Simptomi postmenopavze

  • Kosti: V tej fazi menopavze se kostna masa hitreje zmanjšuje, kot jo telo lahko nadomesti. Zaradi zmanjšane kostne gostote je kostno tkivo bolj dovzetno za zlome, poleg tega pa se poveča možnost za nastanek osteoporoze.
  • Suha koža: Proizvodnja kolagena se zmanjšuje, kar povzroča tanjšo in suho kožo ter nastanek gub.
  • Suha nožnica: Zaradi pomanjkanja hormonov se sluznica nožnice izsuši. To lahko povzroča bolečine med spolnimi odnosi.
  • Bolečine v hrbtu in sklepih: V tej fazi menopavze se zmanjšuje mišična masa, hkrati pa tudi hrustanec v sklepih. To lahko povzroča bolečine.
  • Rast dlak na obrazu: Zaradi presežka moških spolnih hormonov lahko pride do rasti posameznih dlačic ali rasti dlak v večjem obsegu.
  • Duševno stanje: Duševni simptomi segajo od nihanj razpoloženja (kar je tudi eden od simptomov predmenstrualnega sindroma) do razdražljivosti, tesnobe in depresije.

Kaj lahko ženske v tretji fazi menopavze naredijo za boljše počutje?

Zdaj je pomembno, da ostanete zdravi in fit. Vadba za moč je pomembna za krepitev mišic in kosti ter zmanjšanje tveganja za poškodbe. Zaradi nižje ravni estrogena je pri ženskah v tej fazi menopavze povečano tveganje za bolezni srca in ožilja. To lahko preprečite z vzdržljivostnimi športi. Vadba zmanjšuje tudi tveganje za bolezni, kot sta rak ali sladkorna bolezen, in ohranja duševno kondicijo. Za duševno zdravje velja naslednje: ostanite aktivni. Ginekologi menijo, da bi morale ženske zdaj intenzivno sodelovati v življenju namesto, da bi se umaknile ali celo socialno izolirale. Ohranjanje socialnih stikov je še posebej pomembno za duševno zdravje.

Izdelki iz dm ponudbe, ki vam lahko pomagajo v menopavzi:

Za aktivno življenje

Mivolis kapsule Meno Aktiv

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Za več uravnoteženosti

Mivolis zeliščni čas z melatoninom

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Za kakovosten spanec

NutriLAB melatonin ustno pršilo z naravno aromo limone, 30 ml

Kupite zdaj v dm spletni trgovini

Za uravnoteženo prehrano

dmBio čičerika v slanici

Kupite zdaj v dm spletni trgovini