Če ste eden tistih, ki v teku uživa, zagotovo le neradi izpustite tekaški trening. Tudi pozimi. Saj pravzaprav ni razloga, zakaj ne bi s tekom nadaljevali tudi v hladnejšem delu leta, paziti morate le na nekaj stvari. Da bo vaš korak varen tudi v hladnejšem delu leta, poskrbite za naslednje:

Pri teku v zimskem času so najpomembnejša prava oblačila. Najbolje je, da se oblečete v plasteh. Osnovni sloj naj bo zračen, da se znoj lahko normalno odvaja, medtem ko koža ostane ves čas suha. Srednji sloj oblačil deluje izolativno ter ščiti pred mrazom in vetrom. Zunanji sloj pa odbija dež in sneg. Ko je zunaj že temno, svetujemo, da oblečete oblačila z odsevnimi elementi in uporabite tudi naglavno svetilko. Na spolzkih poteh vam bo dober oprijem zagotavljala obutev s profilom ali celo dereze.

Namig za branje: Preberite si nekaj naših nasvetov, kako začeti s tekom, ne pozabite niti na dm tek za ženske.

Ne pozabite se ogreti

Ogrevanje, ohlajanje in tudi raztezanje po športni aktivnosti je pozimi še posebej pomembno, saj s tem preprečite poškodbe, ohranjate prožnost kit in dobro telesno pripravljenost. Če se predhodno na kratko ogrejete v stanovanju, s tem ogrejete tudi mišice, še preden stopite ven na mraz.

Tek pri temperaturah pod ničlo

Načeloma vam nič ne preprečuje teka tudi pri temperaturah pod ničlo, če se le počutite dovolj zdravi in fit. Pomembno je, da dihate skozi nos, saj se zrak preko dlačic v nosu malce segreje. To vas sicer lahko malce upočasni, a mrzel zrak vas na ta način ne reže tako zelo in telo se bolje spopada z mrazom. Ko temperatura pade 10 ali več stopinj pod ničlo, pa je le bolje, da se intenzivnim treningom na prostem raje izogibate. Zaradi mraza bi se namreč bronhiji preveč skrčili in obremenili.

Manj je več

Ko sredi zime na cestah dominirata sneg in led, je morda bolj smiselno iti zgolj na sprehod. Hoja je odličen trening za celo telo tudi pozimi. Sprehod požene krvni obtok, krepi mišice in spodbuja koordinacijo. Na zaledenelih poteh si lahko za dodatno stabilnost pomagate s pohodnimi palicami. Podobno kot pri teku je tudi na sprehodih ključno oblačenje v plasteh. Topla nepremočljiva obutev z dobrim oprijemom lahko prepreči marsikateri padec. Poškodbam se izognete tudi, če ubirate znane, utrjene in dobro osvetljene poti.

Namig za druge zimske športne aktivnosti pozimi: hoja po snegu s krplji, tek na smučeh, drsanje in kolesarjenje.

Vztrajajte

Če celo zimo niste prav nič športno aktivni, boste spomladi morali začeti znova. Naše telo je odvisno od redne vadbe, s katero ohranjamo telesno pripravljenost. Zato je bolje teči pogosteje in počasneje, kot pa se v določenem obdobju preveč naprezati in nato narediti več tednov premora. Svojo telesno pripravljenost lahko pozimi ohranjate tudi z notranjimi športnimi aktivnostmi.

Dobro je vedeti:

  • Ne oblecite se preveč toplo: Predvsem tekači začetniki se običajno oblečejo preveč toplo. Če se v svojih športnih oblačilih v zelo kratkem času čisto preznojite, ima to lahko ravno nasprotni učinek in lahko privede do prehlada. Če vas pred vadbo zunaj rahlo zebe, vendar se ne tresete od mraza, ste ravno prav oblečeni. Če ste v dvomih, si kot dodatno plast nadenite lahkotno (zračno!) jakno, ki si jo lahko kasneje, ko se boste ogreli, zavežete okoli bokov.
  • Zaščitite glavo: Več kot 30 odstotkov telesne toplote se izgubi skozi glavo. Zato je zračna kapa izjemno pomembna ne le za zaščito vaših ušes, temveč tudi za uravnavanje temperature med tekom. Pozor: Izberite kakovostno opremo, da se vlaga ne zadržuje v kapi, temveč se odvaja navzven.
  • Napolnite se z energijo: Uravnotežena prehrana in zadostna hidracija sta pozimi prav tako pomembna kot poleti. Topli napitki in obroki lahko telo ogrejejo od znotraj in vam dajo dodaten zagon.