Simptomi zamaščenih jeter pri ženskah: Kakšno funkcijo opravljajo jetra v telesu?

Da bi lahko prepoznali simptome zamaščenih jeter, moramo najprej vedeti, kako jetra delujejo. Jetra so naš najpomembnejši presnovni organ in so odgovorna za razstrupljanje. Iz krvi odstranjujejo odpadne snovi in toksine ter tako omogočajo, da se v obtok vrne filtrirana kri. So tudi najpomembnejši organ za presnovo ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob (kljub temu, da se maščoba v jetrih ne shranjuje). V grobem bi lahko rekli, da jetra hranila iz prehrane pretvorijo v maščobe in jih razporedijo po telesu – predvsem holesterol in trigliceride. Pri teh procesih jetra proizvajajo le toliko maščob, kolikor jih potrebujejo za presnovne procese v telesu.

Dodaten nasvet: Tukaj boste izvedeli, kako lahko razstrupite jetra.

Zakaj pride do zamaščenih jeter?

Če jetra iz hrane dobijo preveč energije, proizvajajo več maščob, kot jih lahko izločijo – sistem posledično ni več v ravnovesju. Maščoba se nalaga v jetrnih celicah in obremenjuje jetra. V približno 90 odstotkih primerov je to razmeroma neškodljivo. Pri nekaterih ljudeh pa se lahko jetra zaradi dodatne obremenitve vnamejo. To lahko povzroči brazgotinjenje in pri nekaterih se lahko zaradi vztrajnega brazgotinjenja razvije tudi ciroza.

Zakaj gre pri zamaščenih jetrih za »tiho bolezen«?

Približno četrtina odraslih ima maščobne obloge v jetrih. Velika večina pa tega ne opazi, saj jetra trpijo "v tišini". Nimajo namreč receptorjev za bolečino in zato ne bolijo. Le majhen delež prizadetih se maščobnih oblog zave zaradi posebnih simptomov. Takrat je zamaščenost jeter običajno že precej napredovala. Po jedi se na primer lahko pojavi občutek pritiska v zgornjem delu trebuha, ker so jetra zaradi maščobnih oblog povečana in ima hrana manj prostora. Na splošno se zamaščena jetra pogosteje pojavljajo pogosteje pri moških. To je deloma posledica dejstva, da ženske v osnovi živijo bolj zdravo kot moški.

Kaj je vzrok za zamaščena jetra pri ženskah?

Pri ženskah je menopavza odločilen dejavnik za razvoj zamaščenih jeter. V perimenopavzi, tj. eno do dve leti pred menopavzo, se spremeni hormonsko ravnovesje. Vedno manj je estrogena, kar med drugim negativno vpliva na presnovo. Med vzroke štejemo še nezdrav življenjski slog z neustrezno prehrano in premalo gibanja ter genetske predispozicije. Zagotovo tveganje povečajo tudi alkohol, nikotin in zdravila.

Nasvet: Tukaj z vami delimo znake, po katerih lahko prepoznate menopavzo.

Na katere simptome zamaščenih jeter morajo biti ženske pozorne?

Splošni simptomi zamaščenih jeter so utrujenost, izguba apetita ali brezvoljnost. Vendar pa so ti simptomi nespecifični in imajo lahko tudi druge vzroke. Samo na podlagi teh znakov ne morete kar domnevati, da imate zamaščena jetra.

Če je zamaščenost jeter napredovala, se lahko pojavijo nekateri simptomi, kot so:

  • nelagodje v trebušni votlini,
  • občutek tiščanja v zgornjem delu trebuha po jedi
  • rahlo povišane vrednosti jetrnih testov, za katere ni drugega pojasnila.

Simptomi zamaščenih jeter: Kdaj morate poiskati zdravniško pomoč?

Načeloma je dovolj, da greste vsako leto na pregled k družinskemu zdravniku. Tam bodo med drugim preverili tudi vrednosti jeter in železa. Povišane vrednosti lahko kažejo na napredovalo zamaščenost jeter – ni pa nujno. Če se pri ženskah pojavlja tiščanje v trebuhu in se slabo počutijo, je najbolje, da jim zdravnik naredi ultrazvok, ki bo pokazal, ali so jetra zamaščena.

Kako preprečiti zamaščena jetra pri ženskah?

Če se ženske zdravo prehranjujejo in dovolj gibljejo, bodo jetra zagotovo bolj zdrava, poleg tega pa se bo zmanjšalo tudi tveganje za številne druge, resnejše bolezni, kot so težave s srcem in ožiljem ali rak. Če se maščoba že kopiči v jetrih, jo lahko z zdravim življenjskim slogom ponovno zmanjšamo. Zdrav življenjski slog vključuje:

Dovolj gibanja

Če se želimo znebiti maščobe, brez redne vadbe žal ne bo šlo tako enostavno. Strokovnjaki priporočajo 150 minut zmerne vadbe na teden. Najbolje je, da se ukvarjate s športi na prostem. Poleg vadbe za vzdržljivost je treba dva dni na teden izvajati tudi vaje za krepitev mišic.

Zdrava prehrana

Jetra s hrano oskrbujemo s pomembnimi snovmi, kot so baker, cink in selen, da lahko opravljajo svoje naloge v telesu. Strokovnjaki priporočajo mediteranski način prehranjevanja – veliko sveže zelenjave, polnozrnatih izdelkov, beljakovin iz rib, piščanca, jajc in stročnic ter oljčnega olja kot vira maščob. Prav tako se priporoča le zmerno uživanje alkohola. Na splošno je beljakovinsko bogata prehrana še posebej pomembna za ženske.

Kaj lahko ženske še storijo za zdrava jetra?

Običajni ukrepi proti zamaščenosti so razstrupljanje jeter ali jemanje kapsul z algami. Prepričljivih znanstvenih študij o njihovih učinkih sicer ni, vendar so lahko koristne kot podpora. Nikakor pa tovrstni ukrepi ne morejo nadomestiti zdravega načina življenja. Ta je absolutna osnova za dobro delujoča jetra.

Dodaten nasvet: Oksimel in grenka živila lahko prav tako ugodno vplivajo na jetra.